Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 7. díl

Opět tu pro vás máme výběr dotazů, které nás zaujaly v poradně ČMKU a fundovaných odpovědí na ně. Věříme, že si opět trochu rozšíříte své obzory (stejně jako my) a dozvíte se něco užitečného, co by se vám mohlo někdy v budoucnu třeba hodit.


Z poradny ČMKU – 7. díl

Všechny internetové kynologické poradny jsou asi nejvíce „zavaleny“ nejrůznějšími dotazy týkajícími se především chovu psů a vystavování. Z toho tedy jasně vyplývá, že tyto oblasti asi majitele a chovatele nejvíce zajímají nebo v určitých bodech těchto kategorií malinko tápou. A rozhodně není žádnou ostudou se jednoduše zeptat těch povolanějších, mezi které tisková mluvčí ČMKU paní Vladimíra Tichá rozhodně patří.

Chov pod různými organizacemi 

Z poradny ČMKU – 7. díl

Dobrý den, rád bych se zeptal na důvody, proč FCI/ČMKU nepovoluje využití psů uchovněných v jiných organizacích a penalizuje použití psů uchovněných pod FCI v chovu mimo FCI? V dnešní době lze původ doložit DNA testy a zdravotní vyšetření můžou chovatelé dělat nezávisle na tom, pod jakou organizací chovají. Navíc v mnoha zemích i pod FCI funguje v podstatě volný chov. U některých plemen toto omezení komplikuje chovatelskou práci a vede k jejich úpadku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ČMKU dodržuje předpisy. V případě jedinců s PP vystaveným jinou organizací/plemennou knihou než členským subjektem FCI nebo subjektem, který má s FCI uzavřenou dohodu hraje roli celá řada faktorů. Patří mezi prokázání původu nejen psa samotného, ale i jeho předků, podmínky pro zařazování do chovu u jednotlivých plemen a to opět nejen v současnosti ale i v předchozích generacích. Přístup k plemenitbě u různých organizací je rozdílný a v celé řadě plemen nejsou sledovány stejné ukazatele včetně zdravotních vyšetření. Důležité také je dodržování zákonných předpisů. Roli hraje i to, že ČMKU má s chovatelskými kluby uzavřené smlouvy včetně jasně definovaných podmínek pro zařazení do chovu. S jinými organizacemi ČMKU smlouvy uzavřené nemá.

Vladimíra Tichá

Štěně pocházející z chovatelské stanice má na PP právo a to i v případě, že by vykazovalo závažné vady proti standardu. PP není dokladem o kvalitě, ale o původu psa!

Nestandardní štěně s PP 

Z poradny ČMKU – 7. díl

Dobrý den, mám dotaz. Koupila jsem štěně s PP, ale CHS mi doteď žádný PP neposlala, fence už je devět měsíců, takže uběhla poměrně dlouhá doba. Výsledkem první konverzace s majitelem CHS bylo, že se stala chyba a bylo uvedené špatné číslo čipu a chtěl, abych mu ho znovu poslala a mohl vše dokončit a následně mi PP zaslat na adresu. Po dalších třech měsících, když jsem se ozvala, mi odepsal, že k nestandardním štěňatům se PP už nevystavuje. Ale popravdě, mě tohle nezajímá. Jednou mám ve smlouvě, že si kupuji psa s PP, tak také PP vyžaduji. Jak mám, prosím, dál postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, problém by se měl řešit cestou občansko-právní. Upozornit byste mohla i chovatelský klub. Nemůže vydání PP zařídit, může ale chovatele na nekorektní přístup upozornit. V každém případě má štěně na PP právo a to i v případě, že by vykazovalo závažné vady proti standardu. PP není dokladem o kvalitě, ale o původu psa. Zápisní řád ČMKU jednoznačně říká, že PP je nedílnou součástí štěněte.

Vladimíra Tichá

Export pedigree 

Z poradny ČMKU – 7. díl

Dobrý den, pokud má pes exportní PP, musí se v zahraničí přeregistrovat, i když nejde do chovu? A pokud žije pes s export PP např. první dva roky v Polsku, kde není přeregistrovaný, a pak se přestěhuje celá rodina do Rakouska, kde chtějí psa uchovnit, je možné ho zaregistrovat až v Rakousku? A pokud by se pes s exportním PP, který nebyl v zahraničí přeregistrován, vracel zpátky do ČR k chovateli, dá se tady zase normálně zaregistrovat, pokud by šel do chovu? A kdyby se vracel chovateli ze zahraničí, musí se zde přeregistrovat, přestože by do chovu nešel? Děkuji.

Dobrý den, pes s export pedigree by se měl správně v zahraničí zapsat do jejich plemenné knihy. Nikdo ale nemůže jeho majitele nutit k tomu, aby to udělal. Na exportním PP je uvedeno jméno a adresa nabyvatele psa a to by v případě, že se majitel přestěhuje do jiného státu a má tam zákonné bydliště, mělo pro zápis do plemenné knihy postačovat. Záleží ale na tom, jak se příslušný stát v podobných případech rozhodne postupovat. Pokud se pes s exportním PP nezapíše do plemenné knihy státu, ve kterém bydlí jeho nový majitel a následně se vrací do ČR, je třeba o tom informovat pracoviště plemenné knihy, které export pedigree vystavilo. Podobně se postupuje i v případě, kdy chovatel nechá vystavit pro štěně export pedigree, ale z prodeje do zahraničí sejde a pes zůstává v ČR.

Vladimíra Tichá

Rozhodčí pro všechna plemena 

Dobrý den, kde bych našla seznam rozhodčích pro všechna plemena v Moravskoslezském kraji? Děkuji.

Dobrý den, rozhodčí nejsou děleni podle krajů, jejich činnost se vztahuje na celou republiku a jedná-li se o mezinárodní rozhodčí, pak i na ostatní státy. Seznam rozhodčích je uvedený na webu www.cmku.cz  v rubrice rozhodčích, kde si můžete vybrat kategorii, která Vás zajímá. U každého rozhodčího jsou pak uvedeny kontakty. Váš požadavek splňuje pouze Petr Řehánek.

Vladimíra Tichá

Četnost krytí feny 

Z poradny ČMKU – 7. díl

Dobrý den, kde bych, prosím, našla četnost krytí feny? Nemohu to nikde dohledat. Děkuji.

Dobrý den, počet krytí a vrhů u fenky není předpisy FCI nebo ČMKU stanovený. Platí ale, že podle vyhlášky a zákona může mít fenka během 24 měsíců maximálně tři vrhy, doporučený je však jeden vrh ročně. Dodrženo musí být věkové rozmezí pro využití v chovu, tedy u plemen do 50 cm kohoutkové výšky od 14 měsíců do 8 let a u fen kohoutkové výšky nad 50 cm od 17 měsíců do 8 let. V pravomoci chovatelských klubů je uvedená pravidla zpřísnit, nikoliv zmírnit. Vše najdete v Zápisním řádu ČMKU.

Vladimíra Tichá

Rozhodnutí o tom, zda bude či nebude uznána chovnost získaná v zahraničí, je čistě v pravomoci chovatelského klubu!

Z poradny ČMKU – 7. díl

Dobrý den, môžete mi, prosím, poradiť, ako postupovať po prevode CHS? Po vybavení trvalého pobytu sme previedli chov zo Slovenska do ČR. Mám fenku uchovnenú na Slovensku a neviem, čo všetko je potrebné, aby sme na nej mohli chovať v Čechách (bude sa jednať o jej posledný vrh). Podľa dokumentov na vašich stránkach by sa mala uznávať chovnosť psov z iných krajín FCI, ale ďalší postup z toho neni jasný. Ďakujem.

Dobrý den, rozhodnutí o tom, zda bude či nebude uznána chovnost získaná v zahraničí, je čistě v pravomoci chovatelského klubu. Spojit byste se tedy měl s klubem, který vaše plemeno zastřešuje. Sdělí Vám, zda chovnost uznají nebo ne a také Vás budou informovat o administrativním postupu při zápisu vrhu. Pokud má PP na štěňata vystavit česká plemenná kniha, musíte do ČR převést název chovatelské stanice. Je k tomu třeba souhlas organizace, která název CHS registrovala. Jak přesně postupovat Vám poradí pí Fairaislová, která má v rámci ČMKU agendu CHS na starost (fairaislova@cmku.cz).

Vladimíra Tichá

Šampion ČMKU

Dobrý den, musí být k získání titulu Šampion ČMKU pes přihlášený jen ve třídě šampionů, nebo se může použít i CACIB ze třídy otevřené? Děkuji.

Dobrý den, ne. Čekatelství na titul Šampion ČMKU automaticky získává pes s titulem Národní vítěz, čekatelstvím CACIB nebo v případě plemen neuznaných FCI na mezinárodní výstavě BOB nebo BOS.

Vladimíra Tichá

Vrácení exportovaného psa 

Z poradny ČMKU – 7. díl

Dobrý den, vrátilo se nám zpět ze zahraničí exportované štěně. Po pročítání poradny zjišťuji, že byl tedy asi „vypsaný“ z naší plemenné knihy. Už jsem s ním mezitím udělala výstavy, zkoušky i RTG. Musí se přeregistrovat opět na plemenné knize, i když jsem chovatelem? Mám ho již přihlášeného i na bonitaci. Tohle mě vůbec nenapadlo... Děkuji

Dobrý den, ano, měla byste plemenné knize oznámit, že je pes zpět, a pokud byl v zahraničí zapsaný do jejich plemenné knihy, měl by z ní být vypsán, nebo byste se měla domluvit s plemennou knihou, zda to bude požadováno.

Vladimíra Tichá

Vylomený zub 

Z poradny ČMKU – 7. díl

Dobrý den, bohužel moje fenka NKO si vylomila napůl zub, když s ní byl zrovna manžel. Samozřejmě ihned jel na veterinu, nechal ho vytrhnout a mně to oznámil až při návratu domů z mé dovolené. Bohužel feně nenechal udělat rentgen. Kdybych chtěla s fenou na výstavu, bude mi stačit jen záznam od doktora, že jí zub vytrhl? Je to P3 a fence je deset měsíců (ještě jsme na žádné výstavě nebyli, ani svodu). Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, P3 je poměrně velký zub a jeho absence je závažnou vadou. V případě Vašeho plemene dokonce vadou vylučující. Standard dokonce říká, že: „Neviditelné zuby se považují za chybějící, pokud některý z chovatelských klubů německého krátkosrstého ohaře nepotvrdí, že při předchozí chovatelské výstavě nebo zkoušce chovnosti byla zjištěna přítomnost předmětného zubu“. RTG v tomto případě není vůbec směrodatný. V případě výstavního hodnocení bude záležet na pohledu rozhodčího. Pokud je k dispozici potvrzení veterináře o vytržení zubu jako následku úrazu, nemusí rozhodčí fenku diskvalifikovat, ale může ji penalizovat až výrazným snížením známky. Otázku zařazení do chovu řeší chovatelský klub.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: archiv redakce, Nikola Kolářová, Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Kam dál ...



-->