Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Dovedete si představit, že se na jednom místě v jeden den sejde úctyhodných šedesát jedinců zatím stále ještě u nás relativně málopočetného plemene? Tak právě takové účasti se těšila květnová Speciální výstava irských teriérů, ze které vám přinášíme krátkou reportáž i pohled na úroveň chovu v České republice.
V půvabném městě Kroměříži se 13. května 2023 konala Speciální výstava irských teriérů. Byla to první speciální výstava zaměřená jen na irské teriéry a přihlásilo se na ni neuvěřitelných šedesát psů a fen. To je číslo, které běžně nevídáme ani na vyšších typech výstav a také číslo, které poskytne určitý přehled o tom, jaká je současná situace v chovu plemene.
Irský teriér se u nás chová v podstatě od začátku 20. století. Byl jedním z plemen, jehož majitelé byli zakladateli Klubu chovatelů hrubosrstých teriérů. Ten se později přejmenoval na Klub chovatelů teriérů a v roce 2024 oslaví sto let od svého založení. Klub zastřešuje 26 teriérských plemen a irský teriér je jedním z nich. Irský teriér má co do činění s historií naší kynologie. Představitel tohoto plemene Aero Dandy byl prvním psem českého původu, který obdržel v třicátých letech minulého století čekatelství CACIB a následně i našim prvním interšampionem.
Irský teriér byl vyšlechtěný jako víceúčelový sedlácký pes a spektrum jeho využití bylo a je široké!
Irský teriér nepatří mezi výrazně zastoupená plemena a možná si leckdo ani nedokáže představit, o jaké plemeno se jedná. Jak název říká, patří do FCI skupiny č. 3 a zemí jeho původu je Irsko. Vyšlechtěný byl jako víceúčelový sedlácký pes a spektrum jeho využití bylo a je široké od hlídání stád, přes psa loveckého až po společníka člověka. V poslední době se v ČR používá nejvíce jako pes společenský a velmi stoupá zájem o jeho využití při výkonu práva myslivosti. Podle zařazení by se mohlo zdát, že jako teriér patří mezi norníky. Irčan je ale vyšší, ideální kohoutková výška je okolo 45,5 cm a do nory se určitě nevejde. Je ale výborně použitelný při dosledech zvěře. Dá se použít i na zvěř černou a vzhledem k jeho inteligenci nedochází k poranění, což se nemůže tvrdit o všech plemenech. Jako lovecký pes má jednu zajímavou vlastnost. Těžko si jej pro dosled zvěře půjčíte. On dohledá poraněný kus, ale pustí k němu jen svého majitele. Jako by si říkal: „Já to našel, nám to patří a nikomu cizímu svůj úlovek nevydám.“
Na speciální výstavě se posuzovalo podle Výstavního řádu ČMKU doplněného o výběr psů a fen s nejlepší hlavou, nejlepší srstí a nejlepším pohybem. V každé třídě měl rozhodčí právo dát jedincům, kteří se mu líbili, kartičku, která je do soutěže o nejlepší hlavu, srst nebo pohyb poslala. Rozhodně zajímavá soutěž, která hodně řekne o tom, jak pro určité plemeno podstatné znaky/vlastnosti vypadají. Výsledek se samozřejmě nezapisuje do průkazu původu, ale majitelé oceněných jedinců mají být na co pyšní.
Jak to vždy na výstavách bývá, byly okamžiky radostné i smutné. Všem se nám hodně líbil pes s oceněním výborný 1, CAC a CC z mezitřídy. Líbil se i panu rozhodčímu a obdržel výše popisované pomyslné hodnocení za nejlepší pohyb a hlavu. I pes má ale voje představy o tom, co chce a co nechce. Když nastoupil do soutěže o Vítěze speciální výstavy, tedy nejlepšího dospělého psa, se asi rozhodl, že jsou tituly, na které si ještě počká. I když se do té doby předváděl jako modelka, najednou přestal mít zájem se ukazovat a více jej přitahovaly pachy ve výstavním kruhu. V lovecké terminologii by se řeklo, že pracoval s nízkým nosem, laik by to nazval čucháním. O nejvyšší tituly „díky“ tomu přišel, ale asi se o něm a jeho přístupu bude mezi příznivci irských teriérů hodně mluvit.
Výstavu posuzoval pan Philip O´Brien. Je to irský rozhodčí, tedy rozhodčí ze země původu plemene a posuzoval výborně. Řekl nám, že se v Irsku trochu mění pohled na irského teriéra. Např. nejsou příliš žádoucí přehnaně dlouhé a úzké hlavy a to zvláště v oblasti čelistí. Hodně dbal na pohyb psů, na pro plemeno typické vysoko nasazené ucho a také na kvalitu a zbarvení srsti. Dívat se na práci takového rozhodčího je radost a také velké poučení. Osobně mě velmi potěšilo, že se přijely podívat adeptky na rozhodčí, které Klub chovatelů teriérů na tuto funkci navrhuje.
Asi by se dalo psát o jednotlivých psech, o příjemných prostorách Pionýrské louky v Kroměříži, kde bylo dostatek místa nejen pro výstavní kruh, ale i pro hry psů a dětí. Speciální výstava irských teriérů byla moc pěkná a atmosféra na ní výborná. Okolo irských teriérů je hodně slušných lidí, a co je potěšitelné také lidí ochotných fandit a tleskat i konkurenci. Pan rozhodčí zadával nejen známky výborné, ale i hodně velmi dobrých a padla občas i nějaká dobrá. Většina irčánků pocházela z České republiky. Pokud bychom podle „kroměřížské speciálky“ měli hodnotit úroveň našeho chovu, máme být na co pyšní.
Bc. Vladimíra Tichá
Foto: Jan Tichý
Jistě jste už zaregistrovali, že od Nového roku vešla na Slovensku v platnost novela Zákona na ...
Právo a legislativaRozhovory o chovu psůTaké jste si předem pečlivě vybrali určité plemeno a osud nakonec zamíchal kartami úplně ...
Příběhy-->