Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Něco z naší kynologické historie 1. díl

Také rádi plnými doušky nasáváte nejrůznější informace z kynologické historie u nás i ve světě? A zajímalo by vás, jak byl v bývalém Československu organizovaný chov psů nebo třeba výstavy ještě před vznikem ČMKU jakožto naší střešní organizace? Pak si jistě s chutí přečtete následující článek!


Něco z naší kynologické historie  1. díl
Bc. Vladimíra Tichá 21.3.2022 16862x ČMKUHistorické okénko

Organizační struktura kynologie se v průběhu let samozřejmě mění. Možná někoho bude zajímat, jak to bylo na našem území do doby, než vznikla Českomoravská kynologická unie. Pojďme se na to tedy společně podívat a se zajímavou historií se blíže seznámit…

Pohled do 19. století

Mezi první u nás vzniklé kynologické organizace je řazen Spolek myslivců založený v roce 1848 v Mělníce, který měl ve svých stanovách zakotvenu i povinnost pečovat o chov čistokrevných loveckých psů. Na něj navazoval v roce 1883 založený Ústřední spolek pro ochranu honby a chov loveckých psů v Čechách. Právě v tomto spolku byla založena naše první plemenná kniha, která nesla název „kniha kmenorodová“. Podobné spolky vznikaly i na Moravě, nejznámější z nich byl asi v roce 1912 založený Lovecko- kynologický spolek pro Moravu a Slezsko se sídlem v Brně.

Spolková činnost v té době nebyla vůbec jednoduchá a zasahovaly do ní i pohledy politické. Např. vznikl klub zaměřený na české fousky. Rakousko-uherská moc ale požadovala, aby úřední řečí klubu byla němčina a tak klub zase zanikl.

Vzhledem k rozdílnému zaměření byla trochu složitější situace u jiných než loveckých plemen. Přesto v roce 1898 vznikl Zemský spolek chovatelů ušlechtilých psů, který mimo jiné hodlal zavést Zemskou knihu rodokmenů psů a jejich jmenný rejstřík. Tento spolek pořádal v letech 1899 a 1901 v Praze zemské výstavy psů, kterých se údajně zúčastnilo něco okolo stovky psů. Činnost zemského spolku chovatelů ušlechtilých psů zanikla jednak „díky“ v něm panujícím neshodám a preferovaným komerčním zájmům a samozřejmě i první světová válka znamenala konec podobné zájmové činnosti.

Prvním psem, který v Československu obdržel čekatelství mezinárodního šampionátu krásy CACIB  a následně i titul Interchampion, tedy dnešní C.I.B., byl irský teriér Aero Dandy. Narodil se 3. dubna 1934!

Jak šel čas v novém miléniu…

Dne 22. 4. 1923 byla v Brně založena Českomoravská myslivecká jednota, která chtěla mimo myslivost pečovat i o chov loveckých psů. To, že to mysleli vážně, dokazuje Plemenná kniha založená ještě v roce 1923. Byla přijata i zkratka zápisu do plemenné knihy Člp. Dnes nejsou úplně jednotné názory na to, co zkratka vlastně znamená. Nejčastěji bývá uváděno, že to je „číslo loveckého psa“. Zkratku ale najdete i v současnosti u psů zapisovaných pracovištěm plemenné knihy č. 3 – Českomoravskou kynologickou jednotou.

Okolo roku 1924 začaly u loveckých plemen vznikat i chovatelské kluby. Většina z nich funguje i v současnosti a za krátkou dobu je čeká stoleté výročí činnosti. Jako příklad lze použít Klub chovatelů teriérů nebo Klub loveckých slídičů.

Zájem o společný přístup k otázkám chovu, výstav atd., měla i další plemena a tak v roce 1929 vznikla Československá kynologická unie (ČSKU), která byla v následujících letech oficiálně uznávaná i státními orgány a která zastřešovala naši kynologii až do druhé světové války.

Na začátku 20. století vznikaly první kynologické časopisy a také odborná literatura. Ta se zabývala podobnými problémy, jako řeší chovatelé dnes. Mimo historie a standardů plemen byla zaměřená na výcvik, „psí zdravovědu“ a také oblast reprodukce. V třicátých letech již existovaly výstavní a zkušební řády a přiznávaly se šampionáty. Prvním psem, který v Československu obdržel čekatelství mezinárodního šampionátu krásy CACIB  a následně i titul Interšampion, tedy dnešní C.I.B., byl irský teriér Aero Dandy. Narodil se 3. dubna 1934, měl číslo zápisu IT 122-34, jeho otcem byl Ch.Brantvale Barrister, matkou Wycote Conquest a chovatelkou i majitelkou paní Vlasta Baitlerová.

V roce 1953 přešla celá kynologie do Svazarmu a to včetně plemenných knih, ovšem s výjimkou plemen loveckých!

Situace po druhé světové válce

Po druhé světové válce pokračoval vývoj organizační struktury československé kynologie v souladu s politickým vývojem státu. V roce 1949 vznikla Československá kynologická jednota, která se organizačně stala součástí Jednotného svazu českých zemědělců.  V roce 1953 přešla celá kynologie do Svazarmu a to včetně plemenných knih. Výjimku tvořila plemena lovecká, která byla prohlášena za nedílnou součást lidové myslivosti a jako taková byla organizačně začleněna do Československé myslivecké jednoty. Tu také Ministerstvo zemědělství pověřilo zastupováním Československa v FCI.

Trochu komplikovaná situace byla u plemen služebních. Na krátkou dobu byla údajně ve Svazarmu zrušena kynologie jako odbornost a chov psů mimo plemen loveckých přešel do Československého svazu chovatelů drobných zvířat. Toto rozhodnutí se ukázalo jako nesmyslné a proto se po několika letech vrátila část plemen zpět do Svazarmu.

Zhruba od šedesátých let byla kynologie celkem jasně rozdělena na plemena lovecká (Myslivecká jednota a později Myslivecký svaz), plemena služební (Svazarm) a plemena společenská (Svaz chovatelů). Všechny tři organizace měly vlastní chovatelské i výstavní předpisy a spojovalo je pouze prostřednictvím Federálního výboru mysliveckých svazů zprostředkované zastřešení v FCI, Mezinárodní výstava psů v Brně a později v Nitře a Svazem chovatelů vedený rejstřík chráněných názvů chovatelských stanic.

Po roce 1989 vznikla nejprve Kynologická konfederace složená z českých a slovenských zástupců Mysliveckých svazů, Svazarmu a Svazů drobnochovatelů. V jejím čele stanul pan Josef Němec. Těsně před rozdělením Československa vznikla Českomoravská kynologická unie.

Českomoravská kynologická unie vznikla těsně před rozdělením Československa!

My a FCI

Mezinárodní kynologická federace FCI byla založena v roce 1911. Zakládajícími státy byly údajně: Belgie, Francie, Holandsko, Rakousko a Německo. Většinou je uváděno, že se Československo stalo členem FCI v roce 1911. Články ze starých časopisů ale říkají něco jiného a zajímavý je z tohoto hlediska i výše uvedený vývoj naší kynologie. My jsme zřejmě v roce 1921 žádnou společnou kynologickou organizaci neměli. Zdá se tedy, že Československo bylo do FCI přijato na generálním zasedání 21. – 23. 3. 1934 v Monte Carlu. Československou kynologii tam zastupoval podplukovník četnictva ve výslužbě pan Theodor Rotter. Ten, kdo četl Švejka, si možná vzpomene, že tam člověk tohoto jména vystupuje. Pan Hašek se zřejmě v kynologii orientoval.

Po druhé světové válce bylo naše členství v FCI na krátkou dobu přerušeno a obnovilo se až v roce 1956. Tehdejší struktura FCI byla trochu jiná a vedení se střídalo v kratších intervalech. Ve funkcích se dostalo i na menší státy a tak i Československo mělo v letech 1965 – 1966 svého prezidenta FCI. Byl jím ředitel Vojenských lesů Ing. Václav Růžička. Nebyl kynologem teoretikem, měl jednoho z našich nejkrásnějších velšteriérů Aero Vostoka. V roce 1965 se v Praze konal vědecký kongres FCI (na pořadu byl tenkrát např. parazit Demodex canis neboli trudník). V roce 1993 jsme přišli „díky“ rozdělení státu o řádné členství v  FCI a stali se členem asociovaným. Řádné členství získala Česká republika zpět v roce 1997. O tom ale více v článcích zaměřených na Českomoravskou kynologickou unii.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Jan Tichý

Úvodní foto: Časopis Pes ve službách člověka z roku 1924

 

Použité prameny:

MVDr. Jan Koller Kynologická příručka

Časopisy z roku 1934 a 1938

Historie Klubu chovatelů teriérů – pí Baitlerová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->