Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výstavní poradna – Jak to vidí rozhodčí?

Také vám někdy leží v žaludku rozhodnutí rozhodčího na výstavě, protože u vás samotných by to určitě vyhrál někdo úplně jiný? A když ještě navíc úspěšný jedinec pochází například z chovu pana rozhodčího nebo od někoho z jeho přátel, to je pak doslova oheň na střeše. O názor na tuto problematiku jsme požádali Michaelu Čermákovou…


Výstavní poradna – Jak to vidí rozhodčí?
Michaela Čermáková 3.7.2023 2379x Výstavní poradna

Celá řada z nás se už jistě někdy zúčastnila nějaké výstavy psů, ať už v roli vystavovatele nebo jen diváka. Samozřejmě pak sledujeme, co konkrétní rozhodčí v kruhu požaduje, jak hodnotí předvedené jedince a co nebo koho následně upřednostňuje. A ruku na srdce… Určitě mnohdy nechápeme, proč to vyhrál ten či onen, a utvrzujeme se v přesvědčení, že to musí být určitě nějaký známý, protože nám samotným se líbil úplně jiný pes. Vše ale není jen černobílé, a přesně o tom jsou dnešní dva dotazy.

Dotaz: Dobrý den, jsem začínajícím vystavovatelem a teprve do celé této problematiky postupně pronikám. Moc by mne však zajímaly dvě věci týkající se právě výstav. Mohli byste se, prosím, zeptat některého rozhodčího, jaké to je nebo jak se staví k situaci, pokud mu do kruhu nastoupí například jeho vlastní odchov, pes někoho známého nebo jiného kolegy posuzovatele, případně rodinného příslušníka? To musí být určitě hodně těžké. Ovšem dost často jsem svědkem toho, že právě tito jedinci vyhrávají a ostatní se pak cítí (možná právem) poškození.

A pak jsem slyšel také názor, že pohled zevnitř kruhu nabízí trochu něco jiného než to, co vidí diváci za páskou vymezeného prostoru. Přiznám se, že tomu už vůbec nerozumím. Budu moc rád, když mi to celé trochu objasníte.

Děkuji Honza

 

Zdravím a děkuji za hodně dobré otázky…  Věřím, že odpovědi na ně budou zajímat i jiné čtenáře této rubriky eCanis, nejen Honzu.

Co říkají řády?

Výstavní poradna – Jak to vidí rozhodčí?

Podle výstavního řádu rozhodčí nesmí posuzovat psa, kterého vlastnil, spoluvlastnil, upravoval, držel nebo prodal v průběhu posledních šesti měsíců předcházejících výstavě, na které posuzuje. Totéž platí pro psy vlastněné partnerem, členem nejbližší rodiny nebo osobou žijící ve společné domácnosti s rozhodčím.

Je tedy v podstatě nemožné, aby posuzovatel hodnotil vlastní odchov ve třídě štěňat a dorostu, ale od třídy mladých je to již na něm, jaká si s majiteli svých štěňat nastaví pravidla… Znám mnoho výborných rozhodčích, kteří si nepřejí, aby jim lidé vodili na výstavy jejich odchovy a jiné, kteří jsou na štěňata z vlastní chovatelské stanice při posuzování daleko přísnější než na ty „cizí“. Ale rozhodčí jsou také jen lidé a prakticky neexistuje lidská činnost, kde by se nemohlo objevit protěžování kamarádů…

Podle výstavního řádu rozhodčí nesmí posuzovat psa, kterého vlastnil, spoluvlastnil, upravoval, držel nebo prodal v průběhu posledních šesti měsíců předcházejících výstavě, na které posuzuje.

Pohled rozhodčí…

Výstavní poradna – Jak to vidí rozhodčí?

Já osobně nemám nic proti tomu, aby mi majitelé mých štěňat přivedli na výstavu pěkný odchov; jen se musí smířit s tím, že pokud jsou ve třídě dva stejně kvalitní jedinci, dám přednost tomu druhému. Právě proto, abych měla čisté svědomí. Ale nemám problém s tím, dát svému odchovu nebo psu kamaráda titul nejvyšší, pokud je podle mého názoru nejlepší. A věřte mi, že dát špatnou známku známému na psa, který není ve výstavní kondici nebo se dobře nepředvede, je pro mě sice nepříjemné, ale ne nemožné … Občas to tak prostě je, bohužel.

Divák za kruhem vidí dokonale předvedeného, krásně osrstěného a načesaného jedince, ale rozhodčí při individuální prohlídce posuzuje i skus a počet zubů, barvu očí a nosu, kvalitu srsti a další spoustu věcí, které z dálky vůbec nehrají roli.

A ten jiný pohled zevnitř kruhu?

Výstavní poradna – Jak to vidí rozhodčí?

Nezapomeňte, prosím, že kromě krásné úpravy a profesionálního předvedení existuje také standard, podle kterého musíme psy posuzovat. Divák za kruhem vidí dokonale předvedeného, krásně osrstěného a načesaného jedince, ale rozhodčí při individuální prohlídce posuzuje i skus a počet zubů, barvu očí a nosu, kvalitu srsti a další spoustu věcí, které z dálky vůbec nehrají roli. A tak se mockrát stane, že tenhle „vystajlovaný“ krasavec odejde z kruhu se špatnou známkou, protože má třeba podkus nebo světlé oči či pro plemeno naprosto netypickou strukturu srsti. Další věcí je třeba to, že pes společenského plemene na rozhodčího zavrčí nebo se po něm i ožene. Pokud patří mezi plemena, která mají ve standardu napsáno – absolutně neagresivní, přátelský a něžný, je to dokonce důvod k vyloučení z posuzování.

Tohle všechno není za kruhem vidět a málokterý vystavovatel se pochlubí, že jeho miláček natrhl posuzovateli malíček; spíš bude vykřikovat, že takový rozhodčí nemá na výstavě co dělat, když nepozná kvalitního psa…

Jak vidíte, je to většinou trochu jinak, než jak to vypadá, jako ostatně všechno v životě lidském…

Kniha „Vystavování je hra“

Rádi byste svoji knihovnu rozšířili i o tuto báječnou publikaci? Dozvíte se vše o tom, jak svého psa naučit, aby výstavy doslova miloval a hlavně jak správně a pozitivní formou nacvičit perfektní předvedení v kruhu. Kniha je psána velmi čtivou a zábavnou formou, ale na druhou stranu je i plná praktických rad. Rozhodně nebudete litovat!

Napsat si o ni můžete na e-mail zlaty.kavalir@seznam.cz. Čtenáři kynologického magazínu eCanis ji přes tento kontakt dostanou za výhodnější cenu.

Michaela Čermáková

Foto: Marie Richterová, Martina Irglová, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->