Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výstavní poradna – Jak se píší posudky na výstavách

Zamýšleli jste se někdy nad tím, zda je na výstavách psů rozumné posudky zahraničních rozhodčích překládat do češtiny nebo je raději psát v originále? A jak by takové písemné hodnocení mělo vůbec vypadat a kdy se třeba nemusí psát vůbec nic? A možná byste uvítali i pár informací týkajících se personálu v kruhu… Tím vším se ve své odpovědi na dva dotazy, které nám do redakce přišly, zabývá Bc. Vladimíra Tichá.


Výstavní poradna – Jak se píší posudky na výstavách
Bc. Vladimíra Tichá 26.4.2023 1752x Výstavní poradna

Je nad slunce jasné, že pokud vyrazíme se svým psem na jakýkoliv typ výstavy, tak kromě toho, že si přejeme dopadnout co nejlépe, chceme se samozřejmě dozvědět, co si o našem miláčkovi delegovaný rozhodčí myslí, a pochopitelně to mít i černé na bílém v posudku, který si odvezeme domů. Ne vždy je ale vše tak, jak bychom si přáli, je však prima se se vším dokonale obeznámit a umět se v problematice dobře orientovat

Dotaz: Dobrý den, zhruba dvacet let předvádím psy a už nějakou dobu mi v hlavě vrtá jedna věc. Kromě našich rozhodčích narážím na českých a slovenských výstavách samozřejmě i na ty zahraniční. V takovém případě je v kruhu přítomný i tlumočník, který zajišťuje komunikaci a mnohdy překládá i diktované posudky do češtiny. Tak tomu bylo například na nedávné mezinárodní výstavě. Pořádá-li ale třeba náš klub speciální nebo klubovou výstavu, na kterou zve posuzovatele ze země původu, píší se posudky výhradně v originále (v našem případě v angličtině) a s tím právě souvisí má otázka. Existuje nějaké nařízení, pravidlo nebo zvyklost, kdy je možné psát hodnocení česky a kdy v jazyce, kterým hovoří rozhodčí?

Dotaz:  Zdravím celou redakci a chtěla bych se zeptat na pár věcí ohledně psaní posudků na výstavách. V poslední době se mi párkrát stalo, že jsem i přes poměrně vysoký výstavní poplatek nedostala vůbec nic, jen známku a hotovo. Jindy sice písemné hodnocení obdržím, ale bývá velmi stručné. Nejvíce si cením toho, když rozhodčí nadiktuje rozumný posudek, ve kterém mého psa popíše tak, abych se také něco dozvěděla. Záleží tedy na posuzovateli samotném nebo máme nějaký předpis, podle kterého je třeba se řídit? A další kapitolou jsou samotní zapisovatelé. Nevím, jak probíhá jejich výběr, ale pokud se to po některých nedá vůbec přečíst nebo tam nasekají hrubky, je to docela ostuda. Možná i tady by měl pořadatel trochu zapřemýšlet…

Překládat nebo psát v originále?

Výstavní poradna – Jak se píší posudky na výstavách

Dobrý den, psaním posudků se zabývá Výstavní řád ČMKU a také Výstavní řád FCI. FCI specifikuje povinnosti vedoucích kruhů a zapisovatelů a v případě využití zahraničního rozhodčího uvádí, že personál/pořadatel musí zajistit: „Přednostní zapsání posudku, je-li to požadováno, v jazyce určeném rozhodčím (a sděleném předem pořadateli výstavy), aby rozhodčí věděl, co je psáno. Případný překlad posudku by měl být vyhotoven mimo kruh ve zvláštní zóně určené pro překlady.“ Je pochopitelné, že rozhodčí má právo vědět, co je v posudku napsáno a pod co se podepisuje nebo pod čím je uvedeno jeho jméno. Překladatel v kruhu nemusí mít čas překládat všechny posudky a záleží na pořadateli výstavy, zda zajistí překladatele mimo kruh.

Je pochopitelné, že rozhodčí má právo vědět, co je v posudku napsáno a pod co se podepisuje nebo pod čím je uvedeno jeho jméno!

Kdy se posudky psát nemusí?

Výstavní poradna – Jak se píší posudky na výstavách

Pokud se týká toho, zda se posudky vůbec píší, lze opět vycházet z Výstavního řádu FCI, který říká, že: „Nemělo by být od rozhodčího očekáváno, že posoudí více než asi 20 psů za hodinu a více než 80 psů za den. Není-li takový písemný posudek požadován, neměl by rozhodčí posuzovat více než 150 psů za den.“  Podobné ustanovení je i ve Výstavním řádu ČMKU, podle kterého rozhodčí nemusí psát posudky, pokud má posoudit více než osmdesát psů. V době pocovidové prudce stouply počty psů na výstavách a docházelo tedy k tomu, že se na některých výstavách posudky nepsaly. V současné době se situace uklidňuje a posudky se píší. Mně se určitě hodně líbil přístup na Národní výstavě v Brně (Špilberka 2023), kde se psaly posudky na tabletech a vystavovatel je měl okamžitě k dispozici na svém profilu v Dogoffice. Takový postup asi má budoucnost.

Jak má vypadat výstavní posudek a co by v něm mělo být?

Výstavní poradna – Jak se píší posudky na výstavách

To se učí čekatelé na funkci rozhodčího na seminářích. Učí se, jak by měl vypadat sled hodnocených exteriérových znaků, tedy aby nezačínal u ocásku a přes srst a zadní tlapky nešel k utváření hlavy. Důraz je kladen na to, aby vždy byly zapsány mimořádné klady a také chyby a vady, aby se z posudku dalo vyčíst, proč pes dostal určité ocenění. Pravdou ale je, že pokud je v kruhu větší počet psů vícero plemen, je těžké psát dlouhé posudky. S tím by měly hlavně počítat chovatelské kluby, u kterých bývá ocenění z klubem pořádané výstavy jednou z podmínek pro zařazení do chovu.

Dnes se v řadě případů výstavy „zvrhávají“ v honbu za tituly a nejednomu rozhodčímu se stane, že posudek s oceněním V1, CAC, r. CACIB si vystavovatel vůbec nevezme, protože on chtěl CACIB a r. CACIB jej uráží!

Výstavní poradna – Jak se píší posudky na výstavách

Před padesáti a více lety byly výstavy přehlídkou plemene a určitou kontrolou jeho stavu, podle které se stanovovaly podmínky pro zařazení do chovu. Dnes se v řadě případů výstavy „zvrhávají“ v honbu za tituly a nejednomu rozhodčímu se stane, že posudek s oceněním V1, CAC, r. CACIB si vystavovatel vůbec nevezme, protože on chtěl CACIB a r. CACIB jej uráží. Na psaní posudků jsou v různých zemích různé názory. Asi většina z nás ví, že na Cruft´s si rozhodčí vybere čtyři nejkrásnější psy, na které pak DOMA napíše posudek. Ptala jsem se na to jedné anglické kolegyně a řekla mně, že ona přece nechce psát, že má některý ze psů chyby neb by se to jejich majitelů dotklo.

Zapisovatelé a vedoucí kruhu

Výstavní poradna – Jak se píší posudky na výstavách

Problematická je otázka zapisovatelů a někdy i vedoucích kruhů. V řadě států se jedná o proškolené profesionály objíždějící velké výstavy. I u nás takový personál existuje, nejedná se ale o všechny, kdo pracují v kruhu. Je třeba si uvědomit, že je často problém sehnat dostatečný počet lidí do kruhů. Pravdou je, že znalosti pravopisu nejsou vždy odpovídající a jeden se až diví, kolikrát se objeví např. slova výtěs, zkus, ušlechtilí pes a našla by se řada dalších příkladů. S odbornou terminologií to také může být problém a vysvětlit, že prut opravdu není trup, může být složité. Je na rozhodčím, aby poradil a pomohl. On je za vše, co se děje v kruhu, zodpovědný. Uvědomit by si ale měl, že personál v kruhu to nemá vždy jednoduché. Určitě není příjemné leckdy v zimě sedět několik hodin za stolem a psát, až vás ruka bolí.

Za tu dobu, co posuzuji, jsem opravdu jen ojediněle zažila personál v kruhu, který bych nejraději chtěla vyměnit. Většinou jsou to ochotní lidé, kteří rozhodčímu usnadňují práci a pomáhají jemu i vystavovatelům. Právě takové dvě dámy nebo přesněji jednu dámu a jednu slečnu jsem teď měla na MVP v Českých Budějovicích (2023) a byly vynikající.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->