- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Rady a návody»Výstavní poradna»Výstavní poradna – Jak naučit výstavní postoj
Výstavní poradna – Jak naučit výstavní postoj
Stalo se vám už někdy, že jste odcházeli z výstavního kruhu smutní se špatnou známkou nebo horším hodnocením, než by si váš jinak krásný pes zasloužil? Důvodem mohla být třeba vaše nervozita nebo ne zcela zvládnuté předvedení. Litujete toho, že jste to svým způsobem pokazili vlastně vy, protože jste podcenili nácvik nebo se vám to spolu moc nedaří? Pojďme se tedy podívat na to, jak docílit ideálního výstavního postoje, což je také dotaz, který nedávno přišel do naší poradny.
Jo, jo, přátelé, je to tak… Výsledné hodnocení a konečná známka na výstavě totiž není jen o kvalitě a úpravě srsti daného jedince, ale také o předvedení samotném, které by měl prezentovaný pes ovládat na jedničku s hvězdičkou. Rozhodčí může samozřejmě přimhouřit oko ve třídě štěňat nebo dorostu, kde se nějaká drobná neukázněnost předpokládá a lze ji ještě tolerovat, avšak od mladých výše velmi záleží i na dovednostech handlera a sehranosti celého týmu. A jednou z takových dovedností je i perfektní výstavní postoj, který bychom si měli dokonale nacvičit v různých prostředích.
Dotaz: Dobrý den, mám osmnáctiměsíčního pejska, se kterým jsme až nyní začali jezdit na výstavy. Máme ovšem problém naučit ho stát ve výstavním postoji. Neustále se vrtí a chvilku nepostojí. Docela nám to kazí celkové předvedení. Neměli byste nějaký tip nebo radu „jak na to“? Předem moc děkuji. Petra
Zdravím a děkuji za dotaz, který koresponduje s výukou výstavního předvedení vedeného pozitivní motivací. Napřed bych chtěla upozornit, že celé výstavní předvedení je jen o pohybu a postoji, o ničem jiném… Jo, a málem bych zapomněla – také o tom, že by měl být pes připravený na kontrolu rozhodčím a neměl by být vyvedený z míry přítomností ostatních psů v kruhu, ale to už jistě dobře víte.
Motivace na prvním místě
Výstavní postoj je dobré učit na klidném místě s dobře vyvenčeným a správně motivovaným psem. Motivací může být pamlsek nebo hračka, u některých jedinců stačí jako odměna pohlazení nebo jiná forma pochvaly, ale vždycky by to mělo být něco, co stojí vašemu pejskovi za tu „námahu“.
Při postoji stojí vystavovatel buď vedle psa, z pohledu posuzovatele tedy „za psem“ nebo může stát před psem, což je v některých případech výhodnější. Dobré je naučit svého psa obojí, protože nikdy nevíte, který způsob bude v té které situaci výhodnější.
Výstavní postoj je dobré učit na klidném místě s dobře vyvenčeným a správně motivovaným psem!
Nácvik není příliš složitý…
V podstatě odchytáváte moment, kdy pejsek stojí všemi čtyřmi tlapkami na zemi, nesedá si, nezmítá se, ale sleduje vaši pravou ruku, která mu nabízí odměnu. Druhou, levou rukou, napínáte v přiměřeném úhlu vodítko, aby pes nemohl na pamlsek dosáhnout, ale aby ho tah předváděčky nenutil se posadit. K tomu přidáte povel, třeba „postoj“ a po několika vteřinách úspěšně vykonaného cviku psa pochválíte a odměníte. Při odměňování je důležité pravou ruku přiblížit k pejskovi a dát mu pamlsek přímo do tlamy. Tím jej ujistíte, že dobrota (hračka) přijde za ním, není tedy nutné se po ní sápat. Malá plemena je dobré učit postoj na stole. Máte to k nim blíž a i odměna může být vydána ve správnou chvíli. Naučený postoj pak není těžké přenést na zem.
Když už pes zná povel „postoj“, začnete trénovat výdrž, tedy prodlužovat a občas zase zkracovat dobu, po kterou bude klidně stát a dívat se na vaši ruku. Dobré je naučit psa si „přešlápnout“, tedy jedním nebo dvěma kroky si srovnat nohy, pokud se zastaví v nějaké málo lichotivé póze. Tento trik je snadné nacvičit tehdy, kdy už pes respektuje čelní postoj majitele. Pak stačí, aby člověk couvl a gestem nebo slovem psa „pozval“ za sebou.
Zvláštní pozornost při učení postoje vyžadují ta plemena, kterým standard předpisuje ocas vysoce nesený nebo přetočený nad hřbet. Nezapomínejte, že akce ocásku přímo souvisí s emocí psa!
Zvláštní pozornost při učení postoje vyžadují ta plemena, kterým standard předpisuje ocas vysoce nesený nebo přetočený nad hřbet. Nezapomínejte, že akce ocásku přímo souvisí s emocí psa, tedy když je v pohodě, bude to na ocase znát; pes stresovaný, bázlivý nebo nejistý ocas správně neponese. Někdy stačí pár šeptem pronesených sykavek, aby pes zpozorněl a ocas správně nesl, jindy je potřeba trochu „Itálie“, tedy nadšení, které přeneseme na psa. Já vím, je to těžké, ve střední Evropě se emoce moc najevo nedávají, ale co bychom pro pohodu a dobrou náladu svého psa v kruhu neudělali, že?
A na závěr jsem si nechala větu ze Základního předpisu FCI pro posuzovatele exteriéru psů:
Pes by měl být předváděn na volném vodítku, přirozeným způsobem ve správném, pro plemeno specifickém pohybu a postoji. Tahání psa za krk, resp. ocas je zakázáno.
Věděli jste, že například v Rakousku nesmíte klečet nebo dokonce sedět v kruhu u psa? I drobná plemena musí být předváděna ve volném postoji, bez násilného modelování a úpravy postoje tlapek...
Hodně výstavních úspěchů a hlavně pohody v kruzích vám přeji.
Ukázka z kniha „Vystavování je hra“
Železný postoj
„Halo, tady Jekatěrina Voronina, to paní Čermakova?“
„Ano, u telefonu, co si přejete?“
„Já slyšela o vás, že vy dělat ten trening na vystavky, to pravda?“
„Ano, s přáteli předvedení trochu nacvičujeme, máte chuť také přijít?“
„Oh da, já moc ráda přijít na ten trenovací den, u mě je malý knirač, mám problém s jeho prezentace, vy mně pomužete to vyřešit, ano?“
„Zkusíme to.“
A tak jsem paní Jekatěrinu pozvala ke Kongresovému centru v Praze, kam za mnou chodí mí kamarádi a kde zkoušíme najít tu správnou lidsko-psí komunikaci. Jak jsem si myslela, přišla elegantní dáma ve značkovém plášti (já měla na sobě džíny) a v botičkách na vysokém podpatku (hádejte, co jsem měla na nohou já...). Na zlatém řetízku vedla baculatou kníračku pepř a sůl s čertíky v očích; hned jsme si byly sympatické, tedy s tou fenďulou.
Je mým zvykem se napřed s lidmi a jejich psy trochu projít. Chelsa a Robinek vzali Ballantine (Jekatěrina jí důsledně oslovovala i s tím dvojitým L) na vědomí přátelským očicháním. Jsou už na moje žáčky dost zvyklí, jen mě udivilo, že k paničce se nijak extra nehrnuli... Divné, hlavně pro Robina, který musí každého hned přesvědčit, jak je neodolatelný. Nepřikládala jsem tomu nijak velký význam, i na mě byla ta paní trochu přes – moc namalovaná, moc naparfémovaná, moc afektovaná, no, jiný kraj, jiný mrav. Snažila jsem se z ní vypáčit, co přesně je ten její problém, protože kníračka mi přišla docela fajn. Tedy když ji Jekatěrina konečně pustila z vodítka, aby se před tréninkem malinko vyběhala.
„Jde mi o ten postoj, ten železný postoj,“ šeptala a rozhlížela se kolem, jako bychom domlouvaly vraždu prezidenta. Asi jsem se netvářila právě chytře a tak dodala, že bez toho nemůže na žádné výstavě uspět.
Vrátili jsme se ke kongresáku a já Jekatěrinu požádala, aby mi ukázala, jak kníračku předvádí. Dáma fence přehodila zlaté vodítko za něco, co mi připomínalo předváděčku z platiny a rozběhla se po mramoru. Ballantine sice bez velkého nadšení, ale bez odporu majitelku následovala; samozřejmě že to bylo na víc než napnutém vodítku. Pak se zastavily a kníračka se zadívala na Chelsu, která si právě našla borovou šišku. Jak zrzka šiškou mlátila a honila ji okolo záhonů, Ballantine se za ní dívala a nutno dodat, že jí to moc slušelo, protože byla napnutá jak struna a měla přesně ten výraz, který bych si přála mít u každého psa na výstavě... Jenže to podle madam nebylo ono, její fena nebyla za sochu, ale za živého psa.
„To je ten problém, paní, který u nás jest, ona nemít ten železný postoj! Všichni knírač stojí jako z metal, jen moje Ballantine vrtí se, co dělat mám? Jak já jí trénovat, aby stála bez... bez... toho koukání sem, koukání tam?“
Přiznám se, že jsem fakt nevěděla, jak stojí na výstavě knírači, jestli se opravdu ani nehnou nebo jestli to bylo jen přání paní Jekatěriny. Zkusila jsem jí vysvětlit, že otočení hlavy ještě neznamená zrušení výstavního postoje a že opravdu žádný rozhodčí nechce mít kruh plný vycpanin, ale dáma tohle nechtěla slyšet.
„Ballantine nevyhrává ty dogshow, protože nemít železný postoj.“
„Ballantine nevyhrává výstavy, protože je tlustá jako prasátko,“ chtělo se mi zaječet, ale místo toho jsem ty dvě hodinu učila základnímu pravidlu rozhovoru se psem – chci práci, tady ji máš, pracuji, pochvala, odměna... Ballantine to pochopila, Jekatěrina ne. Myslela si asi, že nad její kníračkou zamávám rukama, zamumlám kouzelnou formuli a postoj bez hnutí bude na světě, no nepovedlo se. Odcházela zklamaná a já se obávám, že na výstavě úspěch mít hned tak nebudou.
Michaela Čermáková
Foto: archiv Michaely Čermákové
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Výstavní poradna – Čeho se mám v kruhu vyvarovat?
„Čeho se mám na výstavě vyvarovat?“ To je naprosto vynikající dotaz, který nám do naší ...
Výstavní poradnaVýstavní poradna – Hodnocení mladého jedince
Také jste se někdy na výstavě ve třídě mladých setkali s hodnocením rozhodčího, které ...
Výstavní poradna
Podobné článkyCelkem 13 článků z rubriky: Výstavní poradnapředchozí článek
Výstavní poradna – Hodnocení mladého jedincedalší článek
Výstavní poradna – Nehoda není náhoda
▲ - Vybavení