Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Máme zde další díl o první pomoci pro naše čtyřnohé miláčky. Tentokrát se autorka zaměří na vnitřní krvácení a poskytnutí první pomoci. Jak jste na tom vy? Dokážete jej rozpoznat?
Vnitřní poranění jsou většinou následkem pádu či prudkého nárazu, např. pád z výšky, náraz autem a pod. Poranění různých částí těla mají různé projevy. Proto si pro přehlednost rozčleníme úrazy na úraz hlavy, vnitřní poranění břicha, vnitřní poranění hrudníku, poranění páteře.
Při úrazu hlavy může dojít k otřesu mozku. Jedná se o přechodné poškození. Zhmoždění nebo krvácení do mozku či otok je velmi závažný stav, při kterém mohou nastat nevratné změny. Při silném nárazu může dojít i k fraktuře lebečních kostí. Prognóza u úrazů hlavy je závislá na rychlosti ošetření a podání medikace. Při poškození mozku může dojít k neurologickým příznakům, jako jsou epileptické záchvaty, tortikolis (jednostranné ztuhnutí šíje), nystagmus (kmitavý pohyb očí), zvracení a pod. Při závažných úrazech s otokem může dojít k zástavě dýchání a srdeční činnosti v důsledku tlaku na řídící mozková centra. Úrazy hlavy jsou velmi závažný život ohrožující stav a je nutné vyhledat veterinární pomoc co nejdříve. V některých případech dochází i po několika letech po úrazu k posttraumatické epilepsii.
V oblasti břicha se vyskytuje spousta životně důležitých orgánů a jejich poškození může být život ohrožující. Bohužel je oblast břicha relativně velká a příznaky poranění mohou být nenápadné. K poranění často dochází na játrech a na slezině. Tyto orgány jsou hodně krvené a jejich poškození může mít pro organismus fatální následky. Nárazem může dojít k ruptuře orgánů a nastat tak masivní krvácení do břišní dutiny. Když není prasklina na orgánu nijak velká, pes krvácí pozvolna do břišní dutiny. Prvotní příznaky vnitřního krvácení do břišní dutiny jsou nahrbený postoj, bolest břicha, zvětšení břicha, bílé sliznice a studené periferie. Následkem poranění pes může upadnout do šoku.
Játra a slezina ale nejsou jedinými orgány v břišní dutině, které mohou být poškozeny. Často při tupých nárazech bývá poškozen i močový měchýř, který při nárazu může prasknout. Moč se potom hromadí v břišní dutině, která se pozvolna zvětšuje, sliznice v tomto případě zůstávají růžové, ale pes upadá rychle do šoku. Samotné rozpoznání příznaků a určení správné diagnózy je velmi obtížné. První pomoc spočívá v okamžitém odvozu na veterinární kliniku a v případě bezvědomí, zajištění životních funkcí.
Hrudní dutinu ohraničují hrudní obratle, žebra a bránice. Tento celek spolu chrání plíce a srdce. Plíce jsou v dutině hrudní uloženy v podtlaku, který může být úrazem narušen. Tento stav vyvolá jak pokousání druhým psem, tak např. zlomené žebro či autoúraz.
Příznaky vnitřního poranění v hrudní dutině se většinou projeví dušností, neklidem, namodralými sliznicemi. Pes může upadnout do šoku a následně do bezvědomí. První pomoc spočívá v zajištění životních funkcí a převozu na veterinární kliniku.
Rozpoznání poranění páteře je často dosti obtížné. Nahrbeného postoje, nechutí k pohybu po úplné ochrnutí. Při poranění páteře se psem manipulujeme velmi opatrně. Pokud vám podmínky umožňují, transportujte psa na pevném podkladu, malá plemena případně pevně v náručí. Mezi úrazy páteře paří zlomeniny obratlů, výhřez meziobratlové ploténky.
První pomoc spočívá v zabránění pohybu psa a šetrném transportu na veterinární kliniku.
www.prvnipomocpsa.cz
Foto: fotoarchiv FLUKE Ateliér
Přihlašování přes webové stránky www.prvnipomocpsa.cz
Přihlašování možné ZDE nebo na katka@prvnipomocpsa.cz, www.prvnipomocpsa.cz
-->