Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Velký pozor na žaludy!

Také váš pes venku rád „ochutnává“ různé plodiny a přírodniny všeho druhu? A věděli jste, jaké komplikace mu může v trávicím ústrojí způsobit i obyčejný žalud, na který můžete narazit prakticky kdekoliv? Pokud je to pro vás také novinkou, určitě uvítáte následující informace…


Velký pozor na žaludy!

Podzimní příroda se nám nádherně vybarvuje, postupně hraje všemi odstíny, a když do toho všeho ještě navíc zasvítí sluníčko a jeho hřejivé paprsky nás polechtají na tváři, málokdo takovému lákání odolá. Samozřejmě honem popadneme obojek a vodítko a vyrazíme společně s naším čtyřnohým parťákem ven si to ještě pořádně užít, než udeří chladná zima. Ovšem i toto roční období v sobě skýtá nejen různé požitky, ale také nebezpečné nástrahy, mnohdy i nečekané. A jednou z nich mohou být i žaludy.

Je třeba dávat dobrý pozor!

Velký pozor na žaludy!

Většina lesů v České republice je smíšených a řadě z nich dominuje mimo jiné i dub. Nicméně v jeho okolí se na podzim nenacházejí jen dubové hříbky a jiné jedlé houby, po kterých tolik „paseme“, ale také velké množství spadaných žaludů. Proč v takové míře přitahují naše chlupaté kamarády, že mají chuť je brát do tlamičky a kousat, asi těžko říci. A že od kousání ke spolknutí je jen malý krůček, je asi také zcela zřejmé. Co je však třeba určitě vědět, že bychom se jim v této činnosti měli snažit za každou cenu zabránit. Veterináři by jistě mohli vyprávět, jakou paseku dokáže v zažívacím traktu psa nadělat žalud, který se tam na několik dní zasekl. Někdy to může skončit zažívacími obtížemi, jindy bohužel i fatálně.

Riskovat se nevyplatí          

Velký pozor na žaludy!

Měli bychom být dobře obeznámeni s tím, že žaludy podobně jako listy dubu obsahují látku, která se jmenuje gallotannin, a ta způsobuje u psů otravu, vyvolává zvracení, letargii, průjmy a hrozí i poškození jater a ledvin, což se dá následně prokázat krevními testy. Z logiky věci tedy vyplývá, že čím menší pes se do takové šlamastiky dostane, tím hůře si s ní potom jeho organismus dokáže poradit nebo docela často i neporadit. Stejnou roli v nastalé situaci hraje i stáří psa a celkový zdravotní stav zvířete. Mladý a zdravý jedinec má vyšší šanci, že to zvládne relativně bez úhony, než senior, kterého už trápí různé neduhy.

Pozor bychom však měli dávat nejen na žaludy, kterých jsou plné lesy, ale také na pití vody z kaluží a studánek, ve kterých je napadané velké množství dubového listí. Taková voda může být rovněž určitým způsobem kontaminovaná a na zdraví vašemu miláčkovi rozhodně nepřidá. Tak to, prosím, dobře hlídejte!

A na závěr nám už nezbývá nic jiného než vám popřát krásný podzim, pohodové společné procházky a výlety a ještě jednou bacha na žaludy!

 

Michaela Weidnerová

Foto:   Michaela Weidnerová

Zdroj: Veterinární ordinace MVDr. Evžen Skula

Kam dál ...



-->