Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jedovaté rostliny na naší zahradě II.

Máte také zahrádku, která je zároveň i vaším koníčkem? A jestlipak víte, na které rostliny nebo zeleninu dávat v souvislosti s vaším psem pozor? Ne každý kousek, který se líbí vám nebo chutná členům vaší rodiny, je totiž ve všech ohledech bezpečný i pro vaše zvíře. Pojďme se nyní podívat, na co je dobré za všech okolností dávat pozor…


Jedovaté rostliny na naší zahradě II.

Žádný pes nikdy není nonstop tak hodný a ukázněný, že by si zcela nevšímal naší nejen okrasné zahrady a jejích komponentů. Navíc pokud máme doma štěně, je třeba počítat i s tím, že čas od času o nějakou tu kytičku přijdeme. V minulém díle jsme si představili cca pět nejčastějších rostlin, které si okolo svého domu vysazujeme, a jsou pro našeho chlupatého kamaráda potencionálním nebezpečím. Tentokrát se budeme věnovat nejen květinám a keřům, ale také rostlinám, které dokážou člověka léčit či nasytit, ale psovi mohou ublížit...

Okrasná africká kopřiva

Jedovaté rostliny na naší zahradě II.

Těžko odolat této nádherné rostlině, zvláště když pro nás může být tak blahodárná. O africké kopřivě se ví, že rozkládá v těle tuk a zrychluje metabolismus. Bude tedy skvělým pomocníkem při hubnutí. Napomáhá lepšímu trávení a zvyšuje vylučování inzulinu. Snižuje hladinu histaminu – pomůže tedy při alergiích, při kardiovaskulárních chorobách a snižuje riziko vzniku sraženin. Má pozitivní účinky na fungování štítné žlázy. Je však třeba si uvědomit, že ač je krásná a užitečná pro lidi, není zrovna vhodná pro naše psy, je pro ně doslova jedovatá.

Máš „bebí“? Použij aloe! Avšak pozor na psa!

Jedovaté rostliny na naší zahradě II.

Není žádným tajemstvím, jak fantastické účinky má pro člověka aloe vera. Je to rostlina léčivá, hojivá, ale také okrasná. Doma ji máme snad každý. Avšak pozor! Zatímco lidem aloe pomáhá s mnoha zdravotními potížemi, psi by se jí měli vyhnout. Po pozření totiž způsobuje zvracení, průjmy, nechutenství a zimnici. A věřte, že jim velmi chutná...

Cibule a pažitka

Jedovaté rostliny na naší zahradě II.

Cibule a pažitka jsou naším skoro denním chlebem. Ostatně kdo by neměl chuť a zvláště nyní v létě si ke snídani namazat chleba s máslem a posypat to pažitkou. Jenže ouvej, i pažitka je pro psy nebezpečná. Věděli jste, že tyto rostliny obsahují N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro ně jedovaté? Narušují červené krvinky a mohou vyvolat anémii, slabost a dýchací problémy. I malé množství cibule podávané v určitém časovém odstupu může způsobit kumulativní poškození. Týká se to cibule i pažitky ať už v syrovém, sušeném, nebo i vařeném stavu.

Unikl vám první díl o nebezpečných rostlinách v našich zahradách nebo byste si ho znovu rádi přečetli? Pak můžete jednoduše kliknout sem:
Jedovaté rostliny na naší zahradě I.
Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

12.6.2022Ostatní

Rajčata – pro nás super, ale psovi NIKDY!

Momentálně je akorát jejich čas. Máme jich nejen plné zahrady, ale také balkony a verandy. Prostě rajčata na nás „číhají“ na každém kroku. My je naprosto milujeme a dáváme je prakticky do každého salátu Je však nutné vědět, že tato zelenina opravdu není vhodná pro našeho psa. Rajčata totiž obsahují tomatin, který je podobný solaninu (jedovatý alkaloid). Když rajčata dozrávají, množství tomatinu se v nich snižuje. Proto jsou zralá rajčata pro psa méně nebezpečná. A tušíte, co se stane, když je náš pes zkonzumuje? Klinickými příznaky otravy jsou letargie, nadměrné slinění, dýchací problémy, zvracení, průjem nebo zácpa a také křeče. Rajčata obsahují i atropin, který může u psa způsobit rozšíření zornic, třes a srdeční arytmii. Nejvyšší koncentraci atropinu obsahují stonky a listy. Opatrnosti tedy nikdy nezbývá.

Břečťan krášlí, ale může i ublížit!

Jedovaté rostliny na naší zahradě II.

O krásné a popínavé vistárii jsme si povídali již posledně. V tomto dílu se budeme věnovat vám jiné popínavé a velice oblíbené rostlině. A tou je právě pro psa vysoce jedovatý břečťan! Největším nebezpečím jsou bobule, ale také listy a stonek. A proč je tak jedovatý? Obsahuje saponiny, které mají detergentní efekt, hemolytické účinky (narušují membrány červených krvinek), dráždí a poškozují sliznice. Otravy se vyskytují hlavně po požití bobulí – příznaky zahrnují zvracení, slinění, zánět zažívacího traktu, potíže s dýcháním, průjem a v konečném stádiu dochází ke kómatu a křečím. I při pozření většího množství listů může dojít k výše uvedeným závažným zdravotním komplikacím.

Clematis neboli plamínek

Jedovaté rostliny na naší zahradě II.

Jedná se prakticky o nejkrásnější popínavou rostlinu, která působí lehkým, vzdušným a až křehkým dojmem. Její nádherné symetrické květy se vyskytují v různých velikostech a barvách. Je to radost pohledět a jen málokterý zahrádkář této kráse odolá. Ovšem pozor! Všechny plaménky obsahují glykosid ranunkulin, který může způsobit vážné otravy. Ale patrně díky pálivé chuti všech částí rostlin nejsou otravy tak časté. Nespoléhejte však na to! Navíc čerstvě rozdrcené listy, které bychom přiložili na pokožku, mohou způsobit puchýře, zrudnutí a záněty.

Takže buďte raději vždy ve střehu, přátelé a při osazování své zahrádky myslete i na své psy!

 

Iveta Panýrková

Foto: red.

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...