Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vánoční a silvestrovské nástrahy

Také milujete Vánoce a chcete je nejen přežít, ale také si je náležitě užít? S tím však rozhodně souvisí i pohoda a především bezpečí vašich psích miláčků. Jaké nástrahy a všemožná úskalí na ně v tomto čase číhají, nám už prozradí Pavla Dorničová.


Vánoční a silvestrovské nástrahy
Pavla Dorničová 23.12.2018 2800x ZajímavostiZima, Vánoce a Silvestr 2019

Vánoce jsou svátky klidu, pohody a radosti. Nebo by tedy alespoň měly být. Stačí však chvilka nepozornosti a místo poklidného sledování pohádek u stromečku můžeme urychleně hledat nejbližší veterinární pohotovost. A takové svátky jistě nikdo nechce.

Co všechno našim parťákům hrozí, kde všude číhá nebezpečí?

Vánoční a silvestrovské nástrahy

Vánoční přípravy jsou v plném proudu – pečeme cukroví, na kuchyňské lince máme připravené těsto, na plechy klademe nejrůznější tvary, na okně se chladí již upečené dílo, na stole se vrší krabice s hotovými produkty. Do toho se motají naši čtyřnozí pomocníci. Využijí každé vhodné příležitosti, aby „ochutnali“. Jak syrové těsto, tak ještě teplé upečené cukroví může v trávicím ústrojí nadělat pěknou paseku, i když životu nebezpečné to většinou není. To platí po celé svátky, kdy se misky s cukrovím a dalšími pochutinami vyskytují na různých místech po našem bytě.

Vážnější problém může nastat, pokud po štědrovečerní večeři neuklidíme důkladně zbytky, jako jsou kosti z kapra. Pokud se k nim pes dostane, to už jeho život ohrozit může.

I většina dalších vánočních a silvestrovských pokrmů není rozhodně vhodná pro psí žaludek. Silvestrovské chlebíčky, skleničky s alkoholem (ano, jsou psi, kteří si rádi „přihnou“, pokud mají možnost, ale následky mohou být daleko horší než obyčejná kocovina) a další pochutiny (brambůrky, oříšky) – nic z toho by nemělo být v dosahu všetečných čumáčků a tlamiček.

Chcete, aby si to i váš miláček užil?

V případě, že byste chtěli svému psovi také dopřát slavnostní menu, upečte mu raději dobré a zdravé psí pamlsky, recepty a návody naleznete mimo jiné také na stránkách eCanis – ZDE. Pokud třeba barfujete, můžete svému hafanovi z kvalitních zdravých surovin připravit vybranou slavnostní štědrovečerní večeři.

Vánoce ale nejsou jen o jídle a pití...

Vánoční a silvestrovské nástrahy

Na naše čtyřnohé kamarády mohou čekat i jiné nástrahy, zvlášť na zvědavé mlaďochy – stromeček se svíčkami, dárky pod ním zabalené do papírů s mašličkami nebo voňavé ozdoby na stromečku v alobalu. Pokud slaví psiska Štědrý večer a další dny s námi, neměli by u stromečku zůstávat bez dozoru. Hořící spadlý stromeček (ano, někdo stále ještě romanticky preferuje pravé svíčky), překousaný kabel od elektrických svíček, sežrané ozdoby komplet i s alobalem a háčky na zavěšení, rozbité a rozšlapané skleněné ozdoby (zapíchané v psích tlapách) – to všechno už tady bylo a takové Vánoce jsou pak opravdu „nezapomenutelné“.

Pozor na petardy!

Zvláštní kapitolou jsou bujaré oslavy, které mohou hlavně ve městech propukat v podstatě kdykoliv od Mikuláše do Nového roku i dále. Prosím, nespoléhejte na to, že vašemu psovi petardy a ohňostroje nevadí a voďte ho venku na vodítku a dobře utaženém obojku, nebo raději v postroji, ze kterého se nemůže vyvléknout. Po těchto oslavách jsou útulky každoročně plné zaběhlých nešťastníků, kteří se polekali, a internet a další média plné výzev zoufalých majitelů, kteří své kamarády hledají. O tom, jak nejlépe psa připravit a jak přežít Silvestra, si povíme v dalším článku.

Přejeme krásné a klidné Vánoce bez pohrom.

Foto: Archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...