Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vánoční zamyšlení – živý dárek ano, či ne?

Kdo z našich dětiček by si nepřál pod stromečkem najít malé roztomilé chlupaté štěňátko? Asi jich je víc než dost! Avšak než se k takovému zásadnímu kroku rozhodnete, pojďte se napřed seznámit s realitou, která by neměla zůstat skrytá.


Témata: Vánoce
Vánoční zamyšlení – živý dárek ano, či ne?
Pavla Dorničová 14.12.2018 1257x Zajímavosti

Vánoce se kvapem blíží a v mnoha rodinách jistě děti dlouhodobě žadoní o pejska. Slibují, jak se budou pečlivě starat, učit se, se vším pomáhat a tak podobně. Je však dobré v rámci předvánoční nálady a snahy potěšit a udělat radost těmto žádostem a slibům podlehnout?

Na tuto otázku není jednoduchá, ani jednoznačná odpověď.

Vánoční zamyšlení – živý dárek ano, či ne?

Sliby se snadno vyslovují, avšak jejich plnění je již většinou věcí zcela jinou. Rodiče si musí uvědomit, že pes není hračkou pro děti, ani výchovným prostředkem. Je to živý tvor se všemi právy a potřebami a odpovědnost za jeho život, zdraví a pohodu je vždy na nich, na dospělých. Děti vyrostou, budou mít jiné zájmy, možná se i časem odstěhují, budou studovat. Pokud jsou malé, není možné nechat starost o živého tvora a odpovědnost za něj na nich. A pes? Je třeba mu zajistit péči a plnohodnotný život na deset i více let a kam se za tu dobu rodina posune?

Jeden za všechny – všichni za jednoho...

Pokud jsou ale pro psa rozhodnutí všichni a celá rodina se na to těší, proč nezvolit právě vánoční čas pro pořízení štěněte? Bude to jistě Štědrý den a celé svátky, na které nikdo nezapomene. Jen je třeba smířit se s tím, že vánoční úklid vezme velmi brzy za své. Dobrý chovatel ale nedá svůj vypiplaný odchov v dobu, která pro něj není vhodná. Pokud tedy vybrané štěně má být k odběru až později, není od věci, když je vše naplánováno a domluveno a rodinka dostane pod stromeček „poukázku na štěně“ a třeba základní výbavičku. I v tomto případě platí nic neuspěchat a věnovat výběru štěněte dostatečnou pozornost jako v jakémkoliv jiném období (výběr plemene, správného chovatele, zjišťování všech informací dopředu, důkladné zvážení všech okolností a podmínek).

Pokud chcete ve vánočním čase udělat dobrý skutek a dát domov nějakému útulkáčkovi, je to jistě chvályhodné, ale i tady platí důkladné rozmyšlení a odpovědný a uvážlivý výběr.

Možností je více, ale vezměme rozum do hrsti!

Vánoční zamyšlení – živý dárek ano, či ne?

Další možnou situací je nápad na obdarování živým dárkem někoho, kdo o tom neví, není na to připraven a vlastně to třeba ani tak moc nechce. Teta, která se zdá být osamělá a určitě právě psa potřebuje. Babička, které umřel před časem starý pejsek a jistě jí nové štěně udělá radost. Tady je třeba důkladně varovat, mnoho takových nechtěných dárků bohužel končí během prvních měsíců po Novém roce v útulcích nebo v nabídkách inzertních serverů pod hlavičkou „Daruji do dobrých rukou...“. Pokud o něčem takovém uvažujete, je nutné vše s obdarovaným domluvit, musí to opravdu chtít, být na to připraven a nejlépe si budoucího parťáka i sám vybrat.

Vše řečené neplatí samozřejmě jen pro psy, ale pro veškeré živé dárky, jen délka odpovědnosti a náročnost péče se může lišit. Nezbývá než popřát krásný adventní čas, pohodové Vánoce a pokud živé dárky, tak jen ty vymodlené, očekávané a chtěné.

Foto: archiv redakce

Kam dál ...