Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Střihnout – nestřihnout? Kupírovat – nekupírovat?

Ačkoliv je to již pětadvacet let zakázané, neustále potkávám psy, kteří jsou kupírovaní. V mnohých případech se jedná právě o psy typu bull a skoro si myslím, že ti co si jej pořídili si se zákazem hlavu nelámou, a dobrovolně se tím vzdávají jakékoliv aktivity se svým psem. Pojďme se tedy podívat na to, jak to s kupírováním je a co to přineslo.


Střihnout – nestřihnout? Kupírovat – nekupírovat?
miroslav 2.1.2017 39497x Zajímavosti

Nedávno jsem se bavila s jednou paní od nás ze vsi, která má psa – bandoga a kupírovaného. Pes, co já vím, slouží hlavně jako hlídač a občas se s ním projdou po vesnici. Nicméně mi ona tvrdila, když jsem se jí na kupírování uší ptala, že on mít ty uši ustřižené musí, protože je to bandog a toho by jinak na výstavu nepustili. No udělejte si obrázek sami.

Co tedy o kupírování říká zákon?

Zákon č.  246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání říká: provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, nejde-li o případy uvedené v § 7 odst. 3 a 4, zejména

  1. kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy.

Bohužel, tento zákon z roku 1992 chovatelé a majitelé stále hojně obcházeli a u většiny psů si nechávali vystavovat potvrzení, že jejich pes je po úrazu a proto má odstraněné ušní boltce (tedy proto je kupírovaný). Důsledkem toho došlo 27. 4. 2004 na 70. plenárním zasedání stanovisko týkající se problematiky kupírování uší psů, jejich účasti na veřejných vystoupeních a svodech a k propagaci týrání zvířat. Na plenárním zasedání byl zveřejněn i znalecký posudek prof.  MVDr.  Jaroslava  Konráda,  DrSc.,  soudního  znalce  v oboru zemědělství  a veterinářství, ze dne 8. 12. 1998 citujeme:

Od nástupu účinnosti zákona č. 246/1992 Sb. (29.5.1992) jsou opakovaně zjišťovány skutečnosti o kupírování  uší  psů  ze  strany  veterinárních  lékařů,  u  některých  opakovaně.  V záznamech  Průkazů  původu je převážně uváděn důvod pro provedení kupírování „ze zdravotních důvodů“. Přitom ve většině případů vůbec není uveden důvod (zdravotní), pro který bylo kupírování  proveden. Z přehledu nejčastějších i méně častých chorobných stavů na ušním boltci vyplývá, že prakticky neexistují takové chorobné stavy, aby kupírování bylo provedeno „ze zdravotních důvodů“ . To také dokládá skutečnost, že objektivní „ zdravotní důvody “pro kupírování nebyly nikdy uvedeny (přesná diagnóza).

O skutečnosti, že dosud prováděné kupírování nemělo se zdravotní problematikou nic společného, svědčí i ta skutečnost, že není známo, že by byla kupírována ta plemena psů, u kterých to chovatelský řád nikdy nevyžadoval a přitom dokonce patří mezi plemena nejčastěji „zevní otitidou“ postižená (pudli, španělé), ale naopak plemena, která „problematikou uší“ trpí nejméně, jako dobrman, boxer, knírači a další. Kupírování není opodstatněným zákrokem při léčení zánětu zevního zvukovodu.

Další ošemetnou záležitostí kolem kupírování uší je zákaz startu zvířat na zkouškách, závodech či předvádění na výstavách a dokonce i přítomnost takového psa na kynologické akci je zakázaná. Proč? To nám vysvětluje novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, která nabyla účinnosti dne 1. 4. 2004, která nově upravuje pojem propagace týrání. Pojem propagace týrání je upraven v ustanovení § 4a takto: „Za propagaci týrání se považuje zejména:

  1. vystavování, jiné demonstrace nebo předvádění zvířete, na kterém byl proveden zákrok uvedený v § 4 odst . 1 písm. g), na veřejném vystoupení nebo svodu zvířat,
  2. zveřejnění popisu  nebo  vyobrazení,  které  navádí  k  postupům,  praktikám  chovu  nebo  výcviku, úpravám vzhledu zvířete a zásahům do jeho zdravotního stavu spojeného s týráním zvířete podle tohoto zákona, pokud v doprovodné informaci není uvedeno, nebo to jinak nevyplývá, že se jedná o činnosti zakázané tímto zákonem.

Pokud vás zaujal fakt, že kupírovaný pes nesmí na žádnou akci a pokládáte si otázku zda to platí i pro zvíře, které je k nám dovezeno ze země, kde je kupírování povoleno tak i na to naši zákonodárci mysleli a opravdu tento zákaz platí i pro takové psy. Psi,  kterým  byly  uši  kupírovány  ve  státech,  v nichž  není  kupírování  zakázáno,  se  tedy veřejných vystoupení a svodů zvířat účastnit nesmí.

Kam s kupírovaným psem?

Tak například naši slovenští sousedé mají také zákon, který již od roku 2002 zakazuje kupírování uší (č. 488 / 2002), avšak na rozdíl od České republiky se kupírovaní psi můžou účastnit výstav.

Ve standardech plemen psů, kteří se kupírují, je tento údaj stále zanesen například:

Americký stafordšírský teriér

SK - Uši:  nasadené vysoko, kupírované alebo nekupírované. Nekupírované uši sa uprednostňujú. Nekupírované uši majú byť polopostavené, ružičkové alebo vztýčené, ovisnuté uši treba penalizovať.

CZ - Uši:   vysoko nasazené. Kupírované (v ČR je kupírování uší zákonem zakázáno – pozn. překl.) nebo nekupírované – nekupírované mají přednost. Nekupírované uši by měly být krátké a nesené růžicovitě nebo polovztyčené. Plně svěšené ucho má být penalizováno.

Dobrman

SK - Uši: sú vysoko nasadené, vztýčené a okupírované na dĺžku primeranú dĺžke hlavy. Ak je v niektorej krajine kupírovanie zakázané, majú sa posudzovať kupírovaní a nekupírovaní jedinci rovnako. (Žiadúce je stredne veľké, predným okrajom k hlave priliehajúce ucho).

CZ - Uši: vysoko nasazené a vzpřímeně nesené, okupírované přiměřeně k délce hlavy. Je-li v zemi zákaz kupírování, uznávají se nekupírované uši jako rovnocenné. (Měly by být středně velké, přiléhající ploše předním okrajem k líci).

Kupírování tak rozděluje státy na tři skupiny.

  • Státy kde je kupírování zakázáno, ale výstav a veřejných akcí se účastnit mohou – například Slovensko.
  • Státy, kde je kupírování i vystavování kupírovaných psů zcela povolené – například Polsko, Maďarsko.
  • Státy, kde je kupírování i vystavování kupírovaných psů zcela zakázané - Dánské království,  Německo,  Řecko, Itálie, Lucemburské velkovévodství, Holandské království, Norské království, Portugalsko, Švédské království, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Švýcarská konfederace.

 Článek obsahuje fotografie psů s upravenými ušními boltci na obou stranách hlavy psa, v jejímž důsledku dochází ke ztrátě tkáně a tím i změně vzhledu psa.

Jedná se o fotografie psů ze zemí, kde je tento chirurgický zákrok legální a nebo psů narozených před rokem 1992. V ČR je dle ust. § 4 písm. g) zak. č. 246/1992 Sb. v platném znění zejména ve znění zákona 77/2004 Sb. tento zákrok zakázán a považován za týrání.

Foto: archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->