Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopujeme přesně - videonávod, předměty I

Chyběla vám v našem stopařském seriálu videa? Pravdou je, že já na předvádění moc nejsem. A i když si většinu tréninků natáčím, tak jen pro vlastní potřebu. Dnes ale udělám výjimku! Jde o předměty, jak jinak!


Stopujeme přesně - videonávod, předměty I

V dnešním dílu stopařského seriálu se vrátíme o pár kroků zpět, ale pevně věřím, že to bude návrat plodný! A proč? Jedním z nejčastějších dotazů, které mi dost pravidelně chodí, je na označování předmětů. Ne na techniku označování jako takovou, ale především na tu první fázi (pro mně druhou fázi), tedy na zařazení předmětů do stopy. Řada lidí, když vidí stopovat moji fenu, tak si myslí, že má předměty prostě od pánaboha. Ale tak to není! Učení z nebe nepadají a od fáze, když psovod poprvé položí do stopy předmět po fázi, kdy pes bude spolehlivě označovat (pro začátek alespoň v tréninku) všechny předměty, je cesta opravdu dlouhá.

Nic se nedá uspěchat a musím přiznat, že některým psům to skutečně může trvat i několik měsíců. A protože mi hodně lidí nevěří a podceňují své psy i sebe sama, když jim to hned nejde, tak jsem se rozhodla dnes natočit video. Video, které jasně ukazuje, že ani moje fena se to napoprvé rozhodně nenaučí. A zřejmě ani napodruhé....

Video je rozděleno do několika částí a všechny se vám pokusím popsat... Ano, bylo by jednodušší do videa přidat hlasovou stopu a celou stopu okomentovat. Ale jednak stříhání videí není moje parketa, a také si myslím, že takhle budete dávat větší pozor.

Startovní fáze: fena má naučené (nikoliv upevněné, prozatím proběhlo pět tréninků) předměty mimo stopu, používám povel "hledej". Odměňuji zalehnutí se zájmem o předmět a jeho aktivní kontaktování, polohu předmětu mezi předníma packama. Přímý kontakt s předmětem budu odbourávat až později.

Kladení stopy: silný boční vítr při kladení, při vypracování výrazně ustávající. Délka stopy 320 kroků, dva pravoúhlé lomy (oba položené v kolejích), bezpočet oblouků. Stopa má pouze tři rovné úseky a to vždy v místech, kde jsou položené předměty. U všech třech předmětů jsem použila krabičku, kterou jsem měla v úmyslu zvýraznit atraktivitu předmětu, kterého by si pes jinak zřejmě vůbec nevšiml, protože pro něj prozatím ve stopě nemá vůbec žádný význam.

Před stopou jsem dnes poprvé provedla rituál, který zatím rituálem není, ale do budoucna se jím stane. Můžete sledovat fenu, která je připravená jít na stopu, ve fázi správné motivace, které se ale snažím vysvětlit, že najednou nepůjdeme na stopu - ale že jdeme dělat předměty. Tj cvik, který jsme prozatím dělaly pouze v obýváku.

 

VIDEO 1
popis: Můžete vidět, že fena se velmi rychle zkoncentrovala a pochopila, že předmět se dá označovat i v terénu. I když označování v obýváku je pohopitelně lepší, rychlejší, přesnější a přesvědčivější, tak vzhledem k velmi vyraznému zvýšení kritérií to považuji za výbornou startovací fázi. Myslíte si, že fena na stopě následně ihned ztotožní nalezený předmět s cvikem "hledej?"

VIDEO 2
Můžeme sledovat fenu, která dnes není úplně koncentrovaná a s lehkou nervozitou (ale dobrým nasazením) bez problémů přepnula z označování předmětů na činnost, na kterou byla připravená, tedy na stopování. Ještě neví, že jí nějaký předmět vůbec čeká. Stopu jsem záměrně nechala ve videu celou, bez úprav.

Co se děje u předmětu:
Fena registruje krabičku s předmětem, ale vůbec nechápe, co by s ním měla dělat. Resp. nic s ním dělat nechce, nejraději by pokračovala ve sledování stopy. Po třech marných povelech "hledej" jsem použila pomocný povel "dřepnu si a položím ruku na předmět." A hádejte proč! Takto jsem s označováním předmětů v obýváku začínala. Moje pozice těla tedy psovi připomněla fázi prvního tréninku označování předmětů, tzn. vrátili jsme se o pět kroků zpět. A fena zareagovala právě na tento pomocný povel. Zalehla, ale jak můžete vidět, vůbec nevěděla CO nebo PROČ. Ačkoliv si prozatím vůbec neuvědomuje za co, podala jsem odměnu. Pro naučení klidové pozice neustále nutím fenu, aby ležela. A následně se ji snažím přimět, aby zaregistrovala předmět. Aby se začala učit, že i ve stopě pro ni má ten kousek koberce zásadní význam, stejně jako v obýváku, ačkoliv prozatím ho statečně ignoruje. Po prvních povelech "hledej" sice zaujímá pozici hlavou, ale vůbec neregistruje, že tam nějaký předmět je. Až ve chvíli, kdy jí ho podruhé ukážu a okamžitě odměním, začne ho matně registrovat.

A jdeme dál. Důležité je ihned v začátku nenaučit psa, že po předmětu (a spoustě činností, které jsme teď udělali a kterými jsme naprosto přerušili koncentraci pro sledování nějaké stopy) je konec a volná zábava. Ne. Pes musí za každou cenu ležet a být v klidu, abychom mu dali prostor se opět zkoncentrovat a pochopit, že pokračujeme ve stopě. Dělá to poprvé! A i na mojí feně vidíte, že sice na první dobrou vykročí do stopy, ale ihned znejistí a práci ukončí. Vlastně v tuhle chvíli vážně neví, co se po ní chce. Tak napřed má ležet, pak si všímat kusu koberce, pak najednou zase stopa? A jak vůbec začíná stopa takhle uprostřed pole? Tolik otázek najednou! Dneska je to vážně těžký trénink. Pomoc rukou zabrala a fena se vrací zpět do práce.

VIDEO 3
Video tři dokumentuje druhou polovinu prvního úseku a první polovinu druhého, až k druhému předmětu. Zde je situace už trochu jiná. Fena navětřila několik metrů dopředu (protivítr) krabičku a předmět (resp. spíš krabičku) a ví, že se něco děje. Že se po ní něco chce. Ale neví co! Tak se snaží raději krabičku ignorovat. Já jí to ale nedovolím, u krabičky jí pomůžu se zaujetím polohy a chování označím jako žádoucí. Proč? Když ona vlastně nic dobrého neudělala? Ale udělala! Samotný fakt, že krabičku zaregistrovala, je pozitivní. Že s ní nechtěla nic mít, protože si není jistá, jaké chování bych považovala za správné, hodnotím nakonec kladně. Důležité je nenechávat psa v nevědomosti a nejistotě nebo nedej bože ve stavu provinění. Takže raději hned odměňuji. Fena moc neví za co, jen chápe, že to má (asi) spojitost s tou krabičkou. Proto se po odměně snažím opět upoutat její pozornost na předmět. A klidně na něj zase ukážu, než si ho sama začne všímat. A vidíte, jde to! Máme druhý předmět. Opět trvám na tom, aby zůstala ležet. Po vyslání do stopy se ovšem situace od prvního předmětu výrazně mění a po povelu "stopa" fena okamžitě reaguje a nastupuje do sledování stopy. Pokračujeme!

VIDEO 4
Video monitoruje poslední část stopy, tedy od druhého předmětu po ten poslední. Při práci můžete vidět, že druhý lom s protivětrem položený v koleji udělal feně menší problém a bylo potřeba ověření. Ale bez práce prostě nejsou koláče! U posledního předmětu už můžete vidět, že fena ho zcela jasně registruje, jen neví, co s ním. S trochou pomoci zalehá, ale odměnu nedostane. K tomu je zapotřebí abych se přesvědčila, že bude vědět proč. Tedy že se zkoncentruje na předmět samotný. Ihned po kontaktování předmětu odměňuji chování.

Na feně je vidět, že je totálně zmatená, ve stresu, olizuje se, a na konci stopy ani neregistruje povel "k noze." Ale sama už nevyvíjí žádnou nežádoucí aktivitu a jen leží. A to je dobrý start pro další trénink!

Stopám zdar!

Katka Houšková

VIdeo: Eva Markgrafová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->