Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopujeme přesně XXVI. díl

Pokud vás zaujal náš poslední díl o křížení při přesném stopování, tak máme pro vás další pokračování. Tentokrát se posuneme zase o kousek dál, zvýšíme další kritéria a pomalu se přiblížíme k FH stopě. Věříme, že se vám dnešní díl bude líbit!


Stopujeme přesně XXVI. díl
Katka Houšková 19.4.2021 89504x Pachové práce

Už jste začali s křížením a zjistili jste, že vaše stopování dostává úplně jiný rozměr? Že máte konečně prostor ke kreativitě a že váš pes se teď může naplno projevit a ukázat svou inteligenci a vlohy pro pachové práce? Že už to není jen sbírání pamlsků, ale opravdová věda? Tak to jsem ráda, protože jak už jsem řekla minule, trénink křížení mně hrozně baví, považuji ho za náročný a zároveň za velkou výzvu. Ano, je to trochu „vyšší dívčí“  správně našlapat, správně cvik provést a nakonec správně psa odměnit. Pokud i vás začalo křížení bavit, tak dnes si trénink ještě trochu vylepšíme.

Křížím, křížíš, křížíme II

Náš pes už zvládá křížení mladší stopy, dokonce už jsme zkusili křížení starší stopy a nyní bychom se měli dostat na zvýšení několika kritérií: 

  • Dosáhnout na čas křížení 30 minut před vypracováním (což znamená u dvouhodinové stopy rozdíl v čase 1,5 hodiny a u tříhodinové stopy rozdíl ve stáří obou stop 2,5 hodiny)
  • Zvládnout několikanásobné křížení na jedné stopě
  • Naučit se vypracovat křížení na cizí stopě 

Zvyšování časového rozdílu mezi křížením a stopou

Na první pohled to vypadá jednoduše, na druhý ovšem přichází ke slovu opět naše známé pudové stopování. Čím se křížení stane mladším a mladším, tím větší bude motivace psa na křížení sejít a pronásledovat snáze dosažitelnou kořist. Proto musíme postupovat opravdu pomalu a z výchozího času (na který jsme se dostali v minulém díle) rozdíl 30 minut se budeme postupně dostávat k rozdílu 90 minut (pro zkoušku IFH1) a následně až na rozdíl 150 minut (pro zkoušku IFH2 resp. IGP-FH). Na všech mezinárodních FH zkouškách probíhá křížení vždy 30 minut před vypracováním. Protože ale i křížič je jen člověk, může se vám krásně stát, že bude stopu kříži o něco později. A stejně tak se na tříhodinové může přihodit, že křížičů, tedy těch nezvaných, bude na soutěžní stopě víc. Proto budeme trénovat nejen to jedno křížení, které probíhá 30 minut pře vypracováním, ale podle hesla „těžko na cvičišti“ (které si pořád opakujeme) budeme trénovat křížení pokaždé jiné, až se dostaneme na mnohačetná křížení různého stáří. 

Stopy jsou nuda, bláto, moc času… Zato při obranách je na cvičáku vždy spousta lidí! 

Mnohačetná křížení 

Stopujeme přesně XXVI. díl

Když už jsme u těch nezvaných křížičů, pochopitelně i tuto eventualitu není od věci občas zapracovat do tréninku. Tedy nechat naší stopu překřížit od několika falešných kladečů naráz. Pokud si teď říkáte „Ale jak to mám udělat? Těžko seženu jednoho křížiče!“ Potom mám pro vás dobrý tip. Nechce s vámi nikdo chodit na stopy? Ano, ani se mnou ne, stopy jsou nuda, bláto, moc času…. Zato při obranách je na cvičáku vždy spousta lidí, kterým vůbec nevadí, že tam tráví celý den. Potom nám nezbývá, než si při obranách udělat stopařský trénink!  

Při mnohačetném křížení vůbec nepotřebuji klást nějakou složitou stopu ani extra proškolené kladeče. Zkrátka našlapu jedno delší „účko“, řekněme 200-100-200 kroků (záleží, kolik se mi podaří sehnat křížičů), u kterého velmi dobře vyznačím začátek i konec (deset kroků za poslední předmět umístím označovací tabulku, abych přesně věděla, kde stopa začíná a kde končí. Chvíli koukám na obrany a až stihneme s kynologickými kolegy probrat všechny drby, tak požádám několik lidí/křížičů o pomoc. Na terénu, kde mám vyznačený začátek i konec stopy umístím podél mojí stopy značky. Jednotlivé osoby umístím k první značce a pošlu je ke značce druhé. Jak jednoduché  a hned mám od každé osoby dvě křížení, a celkem jich mohu mít téměř neomezený počet, omezená jsem skutečně pouze délkou prvního a posledního úseku. 

V tréninku je třeba opakovat křížení dva a vícekrát, aby se pes naučil pracovat se svou čichovou pamětí! 

Čichová paměť psa

Každá FH stopa je křížená dvakrát, a to na lomu  tedy křížič jde ve vzdálenosti minimálně čtyřicet kroků před lomem a za lomem a přešlape stopu kladeče. V praxi je zcela běžné, že první křížení pes zvládne většinou bez problémů, dokonce ho často i úplně odignoruje. A to protože sleduje stopu, resp. pach, který nasumoval již na nášlapu a který má ve své čichové paměti a pach křížiče je pro něj zcela neznámý, tedy naprosto irelevantní. Když ale dojde na druhé křížení, velmi často má tendence sejít na čerstvější stopu a mnohdy se tak opravdu stane. Proč? Proč první křížení neregistruje a druhé mu dělá takové problémy? Protože první křížení jeho nos neregistroval, pach křížiče nebyl v jeho čichové paměti. A ačkoliv pudy velí sejít na mladší stopu, mozek velí držet se známého pachu. Na druhém křížení je už ale pach křížiče známý, protože pes se s ním na stopě setkává již podruhé. A kombinace pudového stopování (mladší stopa) a známého pachu (který už pes ve své čichové paměti zaznamenal) se může stát osudnou.

Proto je vhodné v tréninku opakovat křížení dva a vícekrát, aby se pes naučil pracovat se svou čichovou pamětí a aby VŽDY byl schopen rozeznat pach, který nasumoval na nášlapu a který by pro něj měl být naprosto klíčový, a od kterého musí oddělit jakékoliv další pachy, byť by se na stopě objevily i desetkrát. Pokud si vzpomínáte na díl našeho seriálu, ve kterém jsme se nekonečně věnovali vypracování nudného nášlapu, potom právě v této chvíli oceníte, že jste tuto fázi tréninku nepodcenili. Pokud ano, potom budete mít pravděpodobně problém.  

V tréninku tedy budeme střídat křížení několika osobami a křížení jednou osobou na více místech. Vždy a naprosto vždy ale platí, že psovod musí přesně vědět, kudy vede jeho stopa, aby se mu za žádnou cenu nestalo, že nechá psa na křížení sejít. Proto křížení provádíme vždy v místech přehledných a ideálně ho označujeme buď přímo ve stopě (tuto značku křížič musí po cestě odebrat) nebo před a za stopou, aby křížič věděl, kudy má jít a aby psovod následně věděl, ve kterých místech se křížení nachází. Pokud není možnost nebo není tak přehledný terén, aby bylo možné křížení značit, potom je nutné použít aplikaci. V té křížič zcela jasně uvidí, kudy šel kladeč a svoje křížení zaznamená tak, aby psovod při zvedání stopy bez problémů identifikoval křížená místa. 

Vždy a naprosto vždy ale platí, že psovod musí přesně vědět, kudy vede jeho stopa, aby se mu za žádnou cenu nestalo, že nechá psa na křížení sejít! 

Křížení cizí stopy 

Pokud jsme zvládli několikačetná křížení i křížení více osobami naší vlastní stopy, potom nás čeká poslední a nejvyšší zvýšení kritéria, a tím je křížení cizí stopy. Až doposud jsme křížili stopu vlastní, protože jsme chtěli mít absolutní kontrolu nad položením stopy i jejím překřížením. Na soutěži nás ale bude čekat stopa cizí a je nezbytně nutné naučit psa rozlišovat nejen náš pach od pachu cizího křížiče/křížičů, ale především rozlišovat dva cizí pachy od sebe. 

Zde se opět budeme muset pustit do snížení kritérií a především, a to je velmi důležité, sehnat si kvalitního kladeče, který ví, co dělá. Vždy bychom měli mít připravený dobrý plán jakou stopu (tvar) chceme našlapat, kolik na ní chceme dát pamlsků a případně i předmětů a jakým způsobem se bude následně křížit. Při tréninku křížení stopy výrazně doporučuji (zejména v začátcích) nepouštět se do žádných komplikovaných tvarů, ale naopak, našlapat jednoduchou stopu, kde se budeme soustředit na křížení a na nic jiného. Pokud bychom totiž chtěli naráz všechno, mohli bychom se snadno dopustit omylu a chybovat při vedení psa na cizí křížené stopě, a to by nás pak mohlo stát několik měsíců oprav. 

Při tréninku křížení cizí stopy už se bohužel neobejdeme s obsazením křížičů libovolnými osobami, které právě potkáme na cvičáku, ale především kladeče budeme potřebovat opravdu schopného a ideálně takového, který nejenže stopu našlape, ale také ji s námi půjde zvednout. Bude k tomu tedy potřebovat minimálně tři hodiny času!  

Často se mně kurzisté ptají, zda mohou sami křížit vlastní nebo cizí stopu. Čistě teoreticky by to pochopitelně šlo, ale já osobně bych to NIKDY neudělala. Protože nikde a za žádných okolností se na sportovní stopě do takové situace nedostanete. Je proto zcela zbytečné riskovat, kazit si trénink a nakonec úplně zmást vlastního psa vlastním křížením.  

Máte s křížením nějaké problémy? Nebo vám to naopak jde jako másle? Budeme rádi, když nám dáte zpětnou vazbu a podělíte se s námi o své zkušenosti!  

Stopám zdar!  

Katka Houšková 

www.katcinasmecka.cz 

Foto a nákresy: Radka Bořutová, Katka Houšková 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->