Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Šediváčkův long je mezi mushery legendou!

Slyšeli jste už někdy o Šediváčkově longu? Pak jistě víte, že je to velmi náročný závod, který má však dobrý zvuk nejen u nás doma, ale i v dalších státech po celé Evropě. Pokud vás tedy zajímá, jak to celé vzniklo a kdo za tím vším stojí, pak si určitě nenechte ujít následující pohled do historie.


Šediváčkův long je mezi mushery legendou!
Markéta Bělíková 13.11.2021 11339x MushingŠediváčkův long

Šediváčkův long je nejtěžším a nejdelším závodem psích spřežení v České republice a asi se mezi námi najde málokdo, kdo by o něm alespoň jednou neslyšel. Na konci devadesátých let minulého století začal tragickou nehodou, ale i velkým přátelstvím. A od té doby však už neodmyslitelně patří do každoročního plánovacího kalendáře řady nejen našich, ale i zahraničních špičkových musherů.  A v nadcházející zimní sezóně se můžeme těšit už na jeho dvacátý pátý ročník. Pojďme ale společně o čtvrt století zpátky…

Šediváčkův long je mezi mushery legendou!

Jako z knih Jacka Londona

Když se podíváte na Pavla Kučeru, současného ředitele závodu, uvidíte obraz mushera v začátcích československé éry. Šátek na hlavě, plnovous, dobrodružství v duši a jiskra v oku. Někdo by ještě přidal – a rum v pravé ruce. To vše patřilo k československému mushingu. Tomuto sportu se u nás ze začátku věnovalo jen pár nadšenců, kterým uhranuly knihy Jacka Londona a jiných dobrodruhů. Zajímavé je, že se právě tito nadšenci většinou dodnes objevují v prostředí mushingových sportů, mnohdy stále ještě jako závodníci. I to vypovídá o atmosféře tohoto sportu.

Závod nese své jméno jako památku na psa Šediváka, který těsně před jeho nultým ročníkem tragicky zahynul!

Šediváčkův long je mezi mushery legendou!

Psal se únor roku 1997…

Tehdy v začátcích, kdy bylo více než neobvyklé potkat spřežení na louce, se Pavel Kučera s několika přáteli vydali společně do Orlických hor, aby si zde se svými psy před koncem sezóny ještě trochu zajezdili. Míst na ježdění u nás není moc, proto je tehdy napadlo „proč tu vlastně neudělat závody“? Psal se únor roku 1997, kdy se od slov přešlo v historický první ročník závodu.

Závod ale neměl jméno. To získal až po tragické události, kdy se Pavlovi Kučerovi bohužel těsně před samotnými závody nultého (dnes již prvního) ročníku zaběhl pes a ten byl zastřelen místním občanem. Pes se jmenoval Šedivák. A tak k uctění jeho památky získal závod své jméno a svou historii.

Šediváčkův long je mezi mushery legendou!
Šediváčkův long je mezi mushery legendou!

Šediváčkův long je naprosto unikátní

Šediváčkův long byl naprosto unikátním závodem nejen tehdejší doby. Proto z malého lokálního závodu vyrostl velmi rychle v závod se silným jménem. Ačkoliv závod probíhá v nevysokých Orlických horách, spřežení během něj zdolávají během více než 7500 výškových metrů. Trať je vzhledem k prudkým sjezdům a následným stoupáním velmi náročná. Chvilku se jede hustým lesem a najednou jste na prázdné zaváté pláni. Závodníci jezdí na etapy, 40 – 60 km s jedním povinným bivakem. Jedou tedy s plně naloženými saněmi. Díky tomu všemu jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice.

Zájem o Šediváčkův long je mnohonásobně vyšší, než je jeho kapacita!

Na každého se nedostane   

Prvního ročníku se zúčastnilo celkem sedmnáct závodníků. V současné době se jich na start může postavit maximálně sto dvacet. Každý rok je plná čekací listina, kdy mnoho závodníků doufá, že se to přeci jen nakonec povede a na závod dostanou. Je vidět, že zájem o Šediváčkův long je mnohonásobně vyšší, než je jeho kapacita. A to je všechno jen známkou toho, jak je za těch dvacet pět ročníků oblíbený nejen u závodníků samotných, ale i u diváků, kteří každý poslední víkend v lednu chodí podpořit spřežení přímo k trati.

Za tým Šediváčkova longu zpracovala Markéta Bělíková

Foto: Pavel Kučera, Mirek Kubeček, archiv závodu

https://czechlongtrail.com/

https://www.facebook.com/sedivackuvlong

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...