Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Fascinují vás velká pastevecká plemena, ale úplně si netroufáte na jejich velmi samostatnou povahu a mnohdy náročnější výchovu? A co byste řekli tomu, že se mezi nimi najde sice sebevědomý, ale také láskyplný, jemný a k lidem i dětem tolerantní pes, který rekreačně zvládne i různé kynologické aktivity? Pokud vás to zaujalo, určitě se nezapomeňte blíže seznámit s pyrenejským horským psem. A nebudete litovat!


Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“
Markéta Langerová 2.7.2024 9486x Představení plemene v podobě portrétu

Le Chien de Montagne des Pyrenees… Jak vznosně tento název zní. Takto nazývá své národní plemeno francouzský lid. Jsou to velcí, majestátní a noblesní psi, kteří po staletí doprovázeli své pastýře na jejich cestě.  A mně je velkou ctí, že vám ho mohu na stránkách kynologického magazínu eCanis blíže představit…

Stručný pohled do historie

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Dochované písemnosti datují původ tohoto plemene do dob 3000 let A.C., kdy tito psi přišli do pohoří Pyrenejí z Malé Asie. Původ velkých pasteveckých psů z Asie dokazují nejen vykopávky, ale i biotop a způsob života obyvatel až do současnosti. Za prapředka je považován tibetský mastif (dnešní tibetská doga). Ten dal vznik původnímu mongolskému pasteveckému psu, který se posléze rozdělil na středoasijského pasteveckého psa (původní typ), kavkazského pasteveckého psa (pozměněný typ) a anatolského pasteveckého psa (s příměsí krve jiných psů), který pochází ze suchých oblastí Anatolie.
Tito psi se díky kočovným kmenům dostávali dále do Evropy, kde docházelo ke křížení s místními psy a vzniku nových pasteveckých plemen.

Podrobnější pohled do dob dávno minulých v souvislosti s PHP vám nabídneme v samostatném článku, na který se můžete těšit už 4. července 2024 (tedy pozítří)..

Jak je tomu u nás?

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

První klub, Klub pyrenejských plemen vznikl dne 6. března 1995. V dnešní době sdružuje chovatele a majitele plemen pyrenejský horský pes, pyrenejský ovčák, pyrenejský mastin a katalánský ovčák. Plemeno v ČR zastřešují v současnosti celkem dva kluby - Klub pyrenejský plemen a Klub chovatelů málopočetných plemen psů.

První vrh PHP se v České republice narodil v roce 1991 po rodičích Lion du Bois Doré a Flandre di Val D´Ayas v chovatelské stanici z Mogadoru.

V současné době je u nás registrováno okolo dvaceti pěti chovatelských stanic, z nichž zhruba šest mívá štěňata pravidelně.

Pyrenejský horský pes je klidný společník a ostražitý strážce stáda, domova i rodiny!

Elegance ve „velkém balení“

Pyrenejský horský pes, jak již sám název může napovídat, je velký, elegantní, převážně bílý pes, kdy kohoutková výška psa bývá v rozmezí 70 – 80 cm a váha 50 – 60 kg. U fen je povolená kohoutková výška 65 – 75 cm, váha se pak pohybuje mezi 40 až 55 kg.

Jsou to klidní společníci, ostražití strážci stád, domova a rodiny. Tito majestátní neochvějní strážci obvykle vykazují zenový klid, avšak čelí-li hrozbě, dokážou rychle vyrazit do akce, pohybovat se s lehkostí a grácií.

Bílá, hustá srst je pro ně typická. Setkat se však můžete i s jedinci, kteří mají vlkošedé nebo oranžové znaky (arroye) na hlavě a u kořene ocasu. To, co dělá pyreneje pyrenejem je jeho správná hlava a výraz. Zasněný pohled, středně velké, tmavé oči mandlového typu, malé až středně velké uši ve tvaru V se zaoblenými špičkami nasazené v úrovni očí, správný tvar lebky a tlamy, to vše musí být ve vzájemném souladu. Pokud je výraz pyrenejského horského psa správný, uvidíte jej se smát.

Dalším specifickým znakem „PHP“ je tzv. arroundera. Arroundera je význam pro správné nasazení a nesení ocasu. V klidu je ocas spuštěn volně k zemi, háček ocasu je zatočený. V akci je celý ocas stočený nad zády v jim vlastní pozici.

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“
Háček na ocase (Millésime du Val de Montserrat - CHS Perla Silesia)
Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“
Arroundera

V neposlední řadě nesmíme opomenout další bod, který k tomuto plemeni neodmyslitelně patří. A to jsou paspárky. Paspárky, nebo-li vlčí drápy jsou u PHP vyžadovány. Dle standardu musí být dvojité nebo trojité. Jednoduché paspárky jsou vylučující vadou.

Dvojité nebo trojité paspárky jsou plemenným znakem, jejich absence je vylučující vadou!

Neskutečně inteligentní, ale tvrdohlavý…

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Pyrenejský horský pes působí sebevědomě, jemně a láskyplně. Jeho obecné vystupování je klidné, trpělivé i tolerantní. Má silnou vůli, je nezávislý a poněkud rezervovaný, přesto pozorný, nebojácný a věrný svým svěřencům jak lidským, tak i zvířecím. Pokud je to nutné, teritoriálně a ochranářsky chrání své stádo nebo rodinu.

Je to opatrovník, který je ceněný pro svou schopnost jednat samostatně, umí se rozhodnout kdy a jak zasáhnout, aby své stádo nebo svého člověka ochránil. Když to bude nutné, bez váhání bude riskovat vlastní život, aby ochránil své svěřence.

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Navzdory své impozantní velikosti a ochranitelským instinktům je PHP k dětem a členům jejich rodiny pozoruhodně něžný.  Ve svých interakcích často projevuje trpělivost a náklonnost. Jejich tvrdohlavá a nezávislá povaha však může představovat problémy, zejména pro nezkušené majitele.

Toto plemeno je neskutečně inteligentní, v krátkosti se naučí plnit vaše požadavky. Při výcviku je nutné být důsledný, ukázat přirozenou autoritu. Jakákoliv agrese ze strany majitele působí kontraproduktivně.

Není to pes, je to partner a je nutné si najít společnou cestu životem, která bude plná porozumění a vzájemného respektu.

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Má fena, Ankara od Beskydských vrchů, splnila jako jediný PHP v ČR zkoušky poslušnosti. Oficiální certifikát obdržela pouze z úrovně ZZO, avšak stopu i poslušnost zvládala dle ZVV2. Vyšší ocenění neobdržela, obrany jí nedávaly smysl. Cvičila proto, aby mi udělala radost nikoliv z důvodu, že by v tom ona sama něco viděla.

PHP má sklony ke štěkání, které slouží jako varovný signál před potencionálními hrozbami. Je vhodné připravit své okolí na tento jev, případně zvážit, zda vaši sousedé jsou otevření natolik, aby přirozené noční štěkání akceptovali.

Aktivity je třeba hledat s rozmyslem

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Původní využití tohoto plemene je už v dnešní době v pozadí. Pyrenejec je převážně pořizovaný jako člen rodiny, který své svěřence bude chránit. Je velmi jemný k dětem. Naše feny přijaly nově narozené děti do „smečky“, hodiny ležely u kočárku a jakýkoliv jeho pohyb nebo brekot okamžitě hlásily.  Vzhledem k jeho soběstačnosti a inteligenci není možné očekávat stoprocentní poslušnost, která je vyžadována například u pracovních plemen.

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Když pominu původní účel životní náplně, je možné, vzhledem k jejich inteligenci, s tímto plemenem dělat téměř vše. Lze cvičit poslušnost (nutno přihlédnout k temperamentu a specifikům plemene, nelze očekávat poslušnost a výkon jako je tomu u pracovních plemen). Lze s nimi tancovat, chodit po horách, dělat canisterapii, pracovat s dětskými skupinami, můžete dělat dokonce i agility. Vše je však nutné brát jen jako zábavu, nebudou v těchto aktivitách vynikat jako jiná plemena k tomu určená.

Ovšem dlouhé běhání, dogracing nebo obrany pro ně vhodné nejsou.

Neočekávejte stoprocentní poslušnost, ale pro zábavu můžete dělat téměř vše!

Večer zablácený, druhý den bílý

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Srst pyrenejského horského psa je nenáročná. Velkou výhodou je její samočistící schopnost. Večer zablácený, druhý den bílý. Pyrenejský horský pes se nekoupe, nemyje se šampónem, postačí pravidelně vyčesat kartáčem. Srst se nestříhá. Paspárky je nutné, v závislosti na rychlosti růstu, zastříhávat.

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Ve světě výstavním by měl být brán ohled na přirozenou strukturu srsti, avšak neděje se tomu tak. Na komerčních výstavách je stále žádoucí bílý, načesaný pes. Na klubových výstavách se naopak upřednostňuje rustikální stav srsti a tak by to mělo být.
Ke správné struktuře srsti také přispěje celoroční pobyt venku. Potřebuje dostatek prostoru, není to pes vhodný do bytu nebo do kotce. Každodenní procházka nebo túra, zejména v chladnějším počasí, je ideální pro udržení jejich duševní a fyzické kondice.

Jsou naštěstí zdraví

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

PHP je obecně zdravým plemenem, zřídka kdy se potýká s nějakými zdravotními problémy.  Pokud se již vyskytnou, bývá to dysplazie kyčelních kloubů nebo dysplazie ramenních kloubů (vzhledem k velikosti rasy). Správná výživa, přiměřený výcvik, výběr kvalitní chovatelské stanice a zdravých předků vám velmi sníží procento možného výskytu nemoci.

Podmínky chovnosti nejsou jednotné

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Plemeno zastřešují, jak již bylo zmíněno, aktuálně dva kluby. Klub pyrenejských plemen a dále Klub chovatelů málopočetných plemen psů. Podmínky uchovnění psů v jednotlivých klubech se bohužel různí.

Podmínky uchovnění jedince v KPP:

- absolvování posouzení chovnosti rozhodčím znalým plemene (při klubové výstavě KPP)

- posouzení DKK do stupně C (2/2)

- negativní výsledek vyšetření patell

- absolvování klubové výstavy a jakékoliv jiné výstavy s celkovým ohodnocením výborný či velmi dobrý

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Podmínky uchovnění jedince v KCHMPP:

- bonitace nejdříve od 18 měsíců věku

- absolvování klubové výstavy s výsledkem výborný nebo velmi dobrý

- vyšetření DKK do stupně D (3/3). Jedinec s DKK D může být spojen pouze s jedincem s DKK A (0/0)

- vyšetření luxace patell do stupně 1/1. Jedinec se stupněm 1/1 může být spojen pouze s jedincem, jehož výsledek je 0/0.

- k bonitaci je nutné doložit informativní vyšetření DM (degenerativní myelopatie)

- jedinec bílého zbarvení musí mít při spojení partnera se znaky

Vlivem importu kvalitních jedinců do ČR je úroveň našeho chovu velmi dobrá!

Jak si stojí český chov

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Vlivem importu kvalitních jedinců do ČR je úroveň našeho chovu velmi dobrá. Nejčastějším problémem je podchycení a zachování správného rámce psa, správného pyrenejského výrazu. Lze se setkat s jedinci, kteří jsou příliš mohutní, mají těžké hlavy, postrádají eleganci, nadhled a vznosnost, jež je správnému PHP vlastní. U některých jedinců je možné se setkat s agresivní či příliš bojácnou povahou.

Správný výběr chovatelské stanice a chovných jedinců eliminuje možnost vlastnit nekvalitního či nestandardního jedince.

Pár zajímavostí

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Patou – často používaný název plemene mezi chovateli po celém světě.

Slavní lidé, kteří vlastnili PHP – madam Maintenom, metrese Ludvíka XIV.; Walter Scot, královna Viktorie; Richard Krajčo

Arroundera – PHP vlastní styl nesení ocasu

Bella a Sebastián – film natočen s tímto krásným plemenem

Srst po vyčesání – v období línání lze spřádat jako vlnu a plést z ní oblečení.

PHP a jóga se štěňaty – socializace

Rekordní počet štěňat – vrh „M“ Perla Silesia, narozen 21. 2. 2024 v počtu 15 štěňat. Dva pejsci stále čekají na nový domov.

Plemeno v datech

Rok 1441 – první zmínka o Patou

Rok 1675 - uvedení PHP na dvůr Ludvíka XIV

Rok 1815 – první PHP v USA
Rok 1816 – první PHP přijíždí do Anglie

Rok 1923 – založen francouzský klub Réunion des Amateurs de Chiens Pyrénées (RACP) – přetrvává do dnes

Rok 1991 – první vrh v ČR

Rok 1995 – založení Klubu pyrenejský plemen

Kam za pyrenejci v roce 2024

Pyrenejský horský pes – majestátní strážce s úsměvem „na rtu“

Událost, kterou je přínosné navštívit, je klubová výstava pyrenejského horského psa organizována klubem KPP. Klubové výstavy jsou pořádány dvakrát do roka a vždy posuzuje rozhodčí, který je znalý plemene. Nejčastěji ze země původu, tedy z Francie. Takto znalý rozhodčí nejčastěji sám chová či choval nebo je v tématu již dlouhá léta a aktivně se na vývoji plemene podílí, studuje ho a sleduje jej.

Poslední klubový výstava se konala dne 20. 4. 2024 v krásném areálu Letohrádek Sv. Vojtěch, posuzoval Alain Pécoult (FRF). Výsledky lze shlédnout na stránkách klubu http://pyrklub.cz/kpp.php?jazyk=cs&stranka=novinky

Druhá výstava se bude konat na podzim, konkrétně pak 19. října 2024 v areálu Kadlcův mlýn, Brno. Posuzovat bude Guido Massimello (IT).

 

Markéta Langerová

https://www.perlasilesia.cz/

Foto: archiv Markéty Langerové

Zdroje: část materiálů přejaté z jiných publikací zveřejněné na stránkách www.pyrklub.cz

Portrét plemene Pyrenejský horský pes

Originální názevChien de Montagne des Pyrénées
Zkratka plemenePHP
Země původuFrancie
Číslo standardu137
FCI skupinaII. - Pinčové a knírači
Přesná velikostPes 70 – 80cm; fena 65 – 75 cm U velmi typických jedinců se připouští tolerance 2 cm směrem nahoru.
SrstHustá a hladká, poměrně dlouhá a pružná. Na plecích a na hřbetě je poměrně křehká; delší na ocase a na krku, kde smí být lehce zvlněná. Srst na kalhotkách je jemnější, více podobná vlně a velmi hustá. Podsada je rovněž velmi hustá. Barva srsti – bílá, bílá s vlkošedými znaky, bílá s oranžovými /arrouye/ znaky
Vhodnostpro zkušené
Umístěnína zahradu
VyužitíOchrana stád a zemědělských usedlostí Ochrana rodiny.

Celkový vzhled:

Velký, impozantní, mohutně stavěný pes, ale nikoliv bez jisté elegance.

Barva:

Bílá nebo bílá s šedými (jezevčími nebo vlkošedými), světle žlutými nebo oranžovými (zrzavými) skvrnami na hlavě, uších a u kořene ocasu, někdy také po těle. Znakům v barvě jezevčí šedé se dává přednost.


Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->