Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psí triky a jak na ně - úvod

Hledáte atraktivní společnou zábavu pro sebe i svého psa, kterou můžete provozovat téměř kdykoliv a také kdekoliv? Pak jsou pro vás právě různé psí triky možná tím pravým ořechovým. A vše si postupně a hlavně podrobně rozebereme v našem novém seriálu právě na toto téma.


Psí triky a jak na ně - úvod
Linda Víšková 11.7.2023 7238x Ostatní

Nejprve si trochu přiblížíme, co si pod pojmem „psí triky“ nebo „triky se psem“ vlastně máme představit. Je to v podstatě jakýkoli cvik, který jste svého pejska naučili a který, ideálně na váš povel, provádí. Například to může být i klasický sed, leh, podávání pacek, couvání a podobně. Triky jako takové existují samozřejmě jednodušší i složitější, protože každému člověku i psu sedí něco jiného. Přece jen každé plemeno je jinak fyzicky vybavené – třeba border kolie bude určitě skákat výš než třeba buldok nebo čivava.

Fantazii se meze nekladou

Psí triky a jak na ně - úvod

Krásné na tricích je ale to, že fantazii ani věku či plemeni se meze nekladou. Věnovat se jim se svým čtyřnohým parťákem může kdokoli a hlavně kdykoli – většinou není třeba mít k dispozici velký prostor, dá se cvičit i doma nebo na procházce. Cvičení triků je navíc skvělým způsobem, pomocí kterého se můžete oba odreagovat, a navíc prohloubit i upevnit vzájemný vztah s vaším psem.

Když už se svým psem umíte triků více, můžete je využít při různých aktivitách a v psích sportech. Například v dogdancingu, v rámci canisterapie či při různých vystoupeních pro děti i dospělé. Nebo se jim můžete věnovat jen tak pro radost a zabavení se.

Cvičení triků je skvělým způsobem, jak se můžete oba odreagovat, a navíc prohloubit i upevnit vzájemný vztah s vaším psem!

Pozitivka funguje nejlépe

Psí triky a jak na ně - úvod

Nejčastěji se při učení využívá pozitivní motivace (kdy zjednodušeně pes cvičí za odměnu – nejčastěji pamlsek či hračku). Jednotlivé triky se učí luringem, shapingem nebo kombinací obojího. A jaký je rozdíl mezi těmito metodami? Zjednodušeně, při shapingu (neboli tvarování) podporujeme žádoucí nabízené reakce psa, kdy pes musí sám přemýšlet a ideálně správnou cestu vymyslet sám. Například když vám pes sám nabízí packu a vy toto chování budete odměňovat. Obecně se ale ne u každého triku dá shaping využít, a hlavně ze začátku se často kombinuje s luringem. Při luringu (neboli navádění) navádíme psa pomocí pamlsků tak, abychom docílili požadovaného chování. Zde už pes nemusí tolik sám přemýšlet, protože obvykle následuje pamlsek a tím se cvik učí. Například když držíme v ruce pamlsek, pes začne panáčkovat.

A na co se můžete v tomto seriálu konkrétně těšit?

Začneme od jednodušších triků (jako je například slalom mezi nohama psovoda, obcházení kolem dokola, otočky…) a postupně se dostaneme i k těm složitějším (podávání pacek na ruce i nohy, couvání, kývání hlavou nahoru a dolů či do stran a podobně). Záleží i na vás – napište mi na e-mail linda.figaroalfi@gmail.com, jaké triky byste chtěli svého pejska naučit. Třeba zrovna ten váš vybereme a rozebereme v některém dílu seriálu.

Něco málo o mě…

Jmenuji se Linda Víšková a psím sportům se věnuji již přes deset let se svým černozlatým kavalírem Figarem, ke kterému se v loňském roce přidal i můj druhý parťák, trikolorek Whisky. Za celou dobu, kdy mám Figara a nyní i Whiskyho po svém boku, jsme spolu vyzkoušeli mnoho různých sportů, ale věnujeme se spolu zejména dogdancingu a agility, okrajově i poslušnosti a nově začínáme s noseworkem. Mezi nejvyšší tituly spojené s triky a tedy s dogdancingem, kterých jsme zatím dosáhli, patří například Master of Dogdancing 1. stupně, zkouška DwD2, Mistr ČR mládeže v kategorii Heelwork to Music v roce 2018, 2. vicemistr Mistrovství ČR juniorů v kategorii Heelwork to Music v roce 2021, Kynolog roku 2017 2. místo v kategorii dogdancing junior a mnoho dalšího… Tyto úspěchy jsou ale pomyslnou třešničkou na dortu za všechnu společnou práci a společně strávené chvíle, jelikož nejdůležitější je pro mě stále to, že se spolu věnujeme tomu, co nás hlavně baví a zejména spojuje.

Pokud byste si chtěli potrénovat „naživo“ a naučit se různé triky pod mým vedením, moc ráda vás uvidím na svých lekcích v Psí Akademii Dance and Jump v Praze-Horních Počernicích. Bližší informace jsou dostupné https://www.dj-psiakademie.cz/homepage/lectuers/36 či na e-mailu linda.figaroalfi@gmail.com.

Linda Víšková

Foto: archiv Lindy Víškové, Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->