Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Psa beru jako svého kamaráda!

Četli jste včerejší rozhovor s kandidátem na předsedu ČKS Karlem Mellarem? Nyní budeme pokračovat a dovolíme si vám představit druhého z kandidátů, a to pana Václava Kejře. A co nám on prozradil...?


Psa beru jako svého kamaráda!
Iveta Panýrková 4.12.2019 20140x Rozhovory

Dva muži, dva rozdílní kandidáti, oba však mají jedno společné – psy. A již tuto sobotu spolu svedou pomyslný „boj“ o křeslo předsedy ČKS. Oba jsou to skvělí pejskaři a muži, kteří mají v hlavě jasno a přesně vědí, co chtějí. Co nám o sobě prozradil Karel Mellar, již víme a dnes vám představíme sympatického Václava Kejře, jenž je mnohým kynologům také velmi dobře známý.

Pane Kejři, i když chci rozhovor zaměřit poněkud jiným směrem, začnu klasicky. Jak jste se vy dostal ke kynologii a vzpomínáte si ještě na svého prvního psa?

Psa beru jako svého kamaráda!

Ke kynologii jsem se dostal asi jako čtrnáctiletý kluk, rodiče mi koupili štěně německého ovčáka, kterého jsem vycvičil, složil jsem s ním zkoušku ZM, ZV1 a ZV2. Zúčastnil jsem se s ním okresních přeborů mládeže a zvítězil jsem. To byly okamžiky, které mne „chytily“ a kynologii se věnuji dosud. Měl jsem štěstí na dobré rádce, kteří mi moc pomohli. Zejména pan Josef Čmejla z roudnické organizace, několikanásobný mistr republiky.

Co pro vás pes znamená a máte v současné době ještě nějakého psa, se kterým aktivně cvičíte?

Psa beru jako svého kamaráda a máme vždy společnou radost, když se práce daří. Mám fenku BOM Jetu z Heberu (dceru mého psa Barbara Mi-Ji). Má složeny zkoušky ZVV1, IPO1 – IPO3, v loňském roce jsme se dokonce kvalifikovali na Mistrovství ČR IPO a docela jsme zabodovali. Bohužel, později při tréninku se mi vážně zranila a je po soutěžení.

Myslíte si, že něco schází současné české kynologii?

České kynologii schází zejména peníze, komu ne? Ale rovněž chybí vzájemná tolerance, přijímání myšlenek i návrhů druhých. Dále určitá míra nadhledu v některých i malicherných, mnohdy již starých sporech.

Jaké funkce v kynologii zastáváte, nebo jste doposud zastával?

Působil jsem jako předseda RK krajské organizace, čtyři volební období jako předseda krajské Ústecké organizace, instruktor v ZKO, poradce chovu NO a tetovač, krajský figurant, prezident CMC (klub belgických ovčáků), místopředseda ČKS. Dlouhá léta zastávám funkci předsedy ZKO Roudnice nad Labem – Slavín.

Proč jsem se rozhodl kandidovat na předsedu ČKS?

Je potřeba určitá změna, aniž bych snižoval zásluhy pana Šmolíka, ale přesto po dvaceti devíti letech ve funkci nastaly jisté problémy, které mnohdy přerostly do osobní roviny. V neposlední řadě mám v zásobě spoustu námětů a organizačních změn. NE personálních.

Za ty tři dekády působení bývalého předsedy nebylo jeho cestování na svaz tak náročné. Přeci jen Kladno – Praha není žádná dálka. Ale vy jste z Roudnice, což také není daleko. Jak to budete mít v tomto ohledu vy?

Psa beru jako svého kamaráda!

Z mého bydliště na sekretariát je to asi 45 km. Pokud nechci platit pokuty za rychlou jízdu, tak jsem na sekretariátu za třicet minut. Dá se to stihnout i za dvacet minut Ale!!!  Předpokládám, že zpočátku budu dvakrát týdně a zbytek volebního období podle potřeby, alespoň jedenkrát týdně na sekretariátu. Domnívám se, že osobní kontakt se zaměstnanci Svazu je NUTNÝ. Chci se zaměřit na hospodaření Svazu a hledat úspory, ale i sponzory. Nebude to jednoduché.

Pokud zvítězíte ve volbách, budete nastupovat za předsedu, který na této pozici setrval dlouhých dvacet devět let. Určitě to nebude snadné. Jak to vidíte?

Psa beru jako svého kamaráda!

Nastupovat za předsedu, který zde „předsedoval“ dvacet devět let, nebude jednoduché. Domnívám se, že mám určité organizační schopnosti a určité zkušenosti jsem v minulosti získal jak v ZKO, tak i v krajské organizaci. Věřím, že mi pan Šmolík v případě nesnází poradí.

Když o tom tak přemýšlím, já vlastně ani nevím, jaké všechny pravomoci či úkoly má předseda ČKS. Můžete nám přiblížit, co vás případně čeká?

Předseda zastupuje ČKS navenek, svolává a obvykle řídí Sjezd, Plénum svazu a předsednictvo svazu. Je statutárním zástupcem Svazu.

V případě, že byste zvítězil, budete se snažit prosadit nějaké změny? A můžete nám prozradit jaké?

Co by se na ČKS mělo určitě zlepšit?

Jaké změny prosadit a co by se mělo zlepšit, nechám až na sjezd, kde sdělím spoustu námětů.

Z osobní zkušenosti vím, že není úplně snadné s ČKS komunikovat. Ve většině případů nedostávám odpověď na své dotazy. Oproti tomu například ČMKU komunikuje s médii naprosto dokonale a odpovědi mívám nejpozději do 24 hodin. Budete se snažit řešit i toto?

Komunikace, jak píšete, je lepší na ČMKU oproti ČKS. ČMKU má pro tuto funkci velice zdatnou a fundovanou paní Tichou,  jsem přesvědčený, že se to za mého působení zlepší.

Vašim protikandidátem je pan Karel Mellar. Člověk, který je v kynologii také celý život. Znáte se osobně a jak spolu vycházíte?

S panem Mellarem se známe, krom jednoho nepříjemného slovního střetu jsem neměl příležitost s ním jednat. Pokud bude pan Mellar zvolen, budu ho brát jako předsedu ČKS a budu spolupracovat. Nic víc, nic míň.

Na závěr se zeptám, zda máte nějaké nesplněné cíle, či sny a hlavně co byste vzkázal všem pejskařům?

Psa beru jako svého kamaráda!

Nesplněné sny nebo cíle. V kynologii jsem zažil spoustu příjemných okamžiků, našel jsem spoustu přátel doma i v zahraničí, a to při startech na vrcholových soutěžích, při organizování mnoha soutěží (výběrových i mistrovství ČR a při organizování MS FCI a MS FMBB). Mým cílem je úspěšně zvládnout MS FCI 2021, změny v řízení ČKS si nechám zatím pro sebe. Vzkaz všem pejskařům. Pracujeme s živým tvorem, parťákem, který nás miluje, chovejme se k němu tedy podle toho.

 

Foto: archiv Václav Kejř

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->