Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Povinné čipování od roku 2020 množírny nezastaví!

Přijde vám také absurdní povinné čipování psů v souvislosti s potlačením týrání zvířat a bojem proti množírnám? Tak to rozhodně nejste sami! MVDr. Jiří Žák má na to názor naprosto jasný…


Povinné čipování od roku 2020 množírny nezastaví!
MVDr. Jiří Žák 9.8.2019 7858x Právo a legislativaNa ostří nože

POZOR, POZOR, všichni se navzájem strašíme. Od nového roku musí mít váš pes čip. Prý kvůli tzv. boji proti množírnám a týrání psů. Nikdo ale přesně neví, jak to má zabránit množírnám v jejich ilegálním byznysu. Ze všech stran se na vás chrlí informace, že od roku 2020 bude nově povinnost čipovat všechny psy. Jsme tím strašeni, že nám jinak hrozí pokuta atp.

Jenže, povinné čipování od roku 2020 bude absolutně k ničemu, jen k otravování slušných, zákona dbalých chovatelů, kteří již z principu zákony dodržují, i když jsou hloupé. Pro případné dotazy uvádím na začátku textu: Ano, doporučuji si psa čipovat, protože při správné registraci čipu to má nesporné výhody. Sám mám psa načipovaného a registrovaného – dobrovolně a svobodně jsem se tak rozhodl, ale ten paskvil, co stvořily ty naše hlavičky v parlamentu spolu s jakýmisi „pseudooborníky“. To podporovat nebudu.

Já na své klienty nedělám „bubu a nebudu“ kvůli povinnému čipování. Proč?

Povinné čipování od roku 2020 množírny nezastaví!

1) Ten, kdo to opatření a jeho znění v zákoně vymýšlel, musel být buď pěkně hloupý, anebo naprosto neznalý problematiky a možných dopadů. Anebo vymyslel nesmysl zcela účelově a záměrně. Čipováním se totiž pouze podmiňuje platnost naočkované vztekliny. Takže, i když váš pes bude lege artis očkován proti vzteklině a dokonce bude mít prokazatelně protilátky proti viru vztekliny, tak tato vakcinace nebude úředně platná, když váš pes nebude mít čip. Toť vše k této povinnosti a co hrozí, když nebudete mít čipovaného psa. „BUBUBU!! Prostě, i když bude reálně a správně pes očkovaný proti vzteklině, tak úředně nebude a dostanete za to pokutu. Dává vám to smysl? Mně ne. Ale úřednímu šimlu to dává logiku úžasnou. Navíc načipovat psa bude stačit do šesti měsíců věku, takže kdepak nějaké čipování a registrace štěňat u chovatele před prodejem. Na to zapomeňte!

Množáci nic čipovat nebudou, a myslet si, že jo, a že se tím zastaví týrání psů, je čirá absurdita!

2) Na neočipovaného psa Krajská veterinární správa přijde jen náhodně, nebo při nějakém průseru, jakým je například týrání, kde už je ovšem špatně spousta jiných věcí, jako třeba absolutní absence veterinární péče jako takové, natož očkování, vedení nějaké evidence atp. Čipování je to poslední, co těm týraným psům chybí. Množáci nic čipovat nebudou, a myslet si, že jo, a že se tím zastaví týrání psů, je čirá absurdita.

3) Nikde se nedočtete, jak konkrétně má platné očkování proti vzteklině díky čipu u vašeho psa zabránit týrání jiných psů v množírnách. Ale všude se píše o tom, že to množírnám zabrání. Absolutně proto nemohu souhlasit ani s oficiálním vyjádřením Komory veterinárních lékařů ČR z 28. května 2019, že tato povinnost prý pomůže lépe odhalovat nelegální chovy, tzv. množírny psů. Pokud ano, zajímalo by mě jak? Logická a faktická argumentace se z veřejného prostoru zcela vytrácí a čím dál více je nahrazována pouze nějakými emocemi, pocity, a nepodloženými představami. A to není dobře.

 

Povinné čipování od roku 2020 množírny nezastaví!

4) Ti, kdo vás straší, že na vás přijde měšťák na ulici nebo tzv. „nějakej“ policajt, vás jen straší, pokud se nic zásadně nezmění. Podle zákona takovou pravomoc totiž bude mít jen úředník KVS a těch je cca osmdesát na cca 2 000 000 psů v celé ČR. Tedy žádný městský strážník nebo policista. Spočítejte si šanci, že každého z těch 2 000 000 psů úředník zkontroluje alespoň jednou za rok. Nebo takhle... Kolikrát za život vašeho psa zkontroloval úřední veterinární lékař z KVS, zdali má platné očkování proti vzteklině? Rovnou říkám, čest výjimkám.

Představa státu, že soukromí veterináři budou své „neposlušné“ klienty a jejich psy nějak práskat úředníkům, je zcela absurdní a bláhová!

5) Možná jsem jediný veterinář, který jde sám proti sobě, ale povinné čipování se mi nelíbí (a to jsem prokázal vlastím výzkumem, že určitá pozitiva s sebou přináší), a v boji proti množírnám absolutně postrádá smysl, a nikomu jej nevnucuji a nebudu tím nikoho strašit. Pouze klienty o povinnosti informuji a načipuji jen ty, kteří o to projeví svobodný zájem. Představa státu, že soukromí veterináři budou své „neposlušné“ klienty a jejich psy nějak práskat úředníkům, je zcela absurdní a bláhová. To nikdo dělat nebude, pokud nepůjde o skutečné podezření na týrání zvířete.

MVDr. Jiří Žák

 

Foto: Jitka Metličková

https://www.facebook.com/SpolecnikProZivot/

https://www.facebook.com/pg/MVDr.Jiri.Zak/about/?ref=page_internal

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->