Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Už jste se seznámili blíže s navrhovanou novelou veterinárního zákona? Co říkáte na povinnost hlásit Státní veterinární správě tři a více fen ve svém držení? Rozumné nařízení nebo holý nesmysl? MVDr. Jiří Žák v tom má jasno. A co vy?


BLBOST!!! a zbytečná buzerace...
MVDr. Jiří Žák 24.3.2019 12744x Na ostří nožePrávo a legislativa

Copak se tyrani zvířat budou sami hlásit na Státní veterinární správě a poslušně hlásit počet týraných fen či dalších chovaných zvířat v nevyhovujících podmínkách? Copak má Státní veterinární správa informace o tom, že by se tak dělo vzhledem k tomu, že toto opatření (povinnost hlásit pět a více fen) platí již téměř rok a půl?!

Jak tomu má dopomoci snížení nutného počtu chovaných fen pro povinné ohlášení?

Hlavně, že se lidem aspoň na chvíli zavře huba a voliči aspoň chvíli nebudou remcat a třeba řeknou: „ASPOŇ NĚCO se ten politik snažil udělat, zatímco jiní nedělali nic.“

Lidé často chtějí, aby se „NĚCO“ změnilo! Aby se s tím „NĚCO“ udělalo. Víc je často nezajímá... Politici, aby jim neklesly preference, pak NĚCO změní, NĚCO s tím jakože udělají. Ale lidem už je pak jedno CO se udělalo, a politikům je jedno, jestli to NĚCO pomohlo a má to nějaký reálný dopad. Hlavně, že se lidem aspoň na chvíli zavře huba a voliči aspoň chvíli nebudou remcat a třeba řeknou: „ASPOŇ NĚCO se ten politik snažil udělat, zatímco jiní nedělali nic.“ No, někdy je lepší nedělat nic, než dělat to NĚCO. Pak z toho totiž vzejde podobná BLBOST, jako je např. právě povinná ohlašovací povinnost pro chovatele většího počtu fen, která je jednou z těch prvotřídních politických blbostí, co se týče nepovedených snah „NĚJAK“ řešit týrání zvířat.

Kritizoval jsem to již dřív a kritizuji to i nyní…

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Povinná registrace pěti a více fen, nebo nově registrace tří a více fen je naprosto zbytečnou buzerací obyčejných lidí a v boji proti množírnám to absolutně nijak... nejen že nepomůže, ale dodnes nijak nepomáhá. A nikdo nás zatím nepřesvědčil o opaku. Nebo se snad Státní veterinární správě za rok a půl fungování této povinnosti přihlásily nějaké množírny psů a pozvaly si inspektory na prohlídku klecového ustájení zanedbaných a týraných psů? Ne. Který zločinec by něco takového vlastně dělal? Ještě k tomu pod mnohem nižší sankcí, než hrozí za vlastní týrání zvířat.

V této souvislosti je chovateli i odbornou veřejností kritizována nejen neefektivnost podobného opatření, ale také obecná presumpce viny chovatelů. Chov pěti a více fen vás předurčuje k pravidelným či zvýšeným kontrolám ze strany SVS, zda v chovu nedochází k týrání zvířat (což přiznává i sama SVS – stačí se podívat na jejich stránky), ale řada chovatelů, kterých se nová povinnost týká, rovněž kritizuje i to, že na stránkách SVS ČR je zveřejněno jejich celé jméno a obec, ve které psy chovají.

K čemu to tedy je?

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Bohužel výše uvedené opatření nemá v podstatě žádný praktický dopad na tyrany psů chovající psy v nevyhovujících podmínkách, jelikož se ohlašovací povinnosti zcela jednoduše vyhýbají a chovy nenahlašují.

Sankce za nesplnění této ohlašovací povinnosti se pak jeví jako nadbytečná vzhledem k tomu, že v případě, že inspektoři skutečně zjistí, že v neohlášeném chovu dochází k týrání zvířat, chovateli hrozí pokuta až do výše půl milionu, případně i trestní stíhání. Takto vysoké pokuty (blížící se půl milionu) však rozhodně v případech týrání nepadají, anebo padnou jen zcela výjimečně.

Paradox ad absurdum

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Paradoxem ad absurdum tohoto opatření je i fakt, že registrovat se musí např. i chovatel, který chová pět prokazatelně vykastrovaných fen, třeba adoptovaných z útulku. Což opět sama uvádí i Státní veterinární správa na svých oficiálních stránkách. I takový chovatel bude pod větším hledáčkem úřadů…: „Co kdyby to náhodou byl ten zlý množitel?“ Nové opatření tedy zavádí presumpci viny i těch chovatelů, kteří žádné psy ani rozmnožovat nemohou. I těmto chovatelům však hrozí sankce v řádech desítek tisíc korun za nesplnění ohlašovací povinnosti.

Rozum do hrsti, národe!

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Přitom by pro začátek bohatě stačilo, aby policisté nebagatelizovali trestný čin týrání zvířat, nepředávali téměř automaticky případy zcela evidentně surově týraných zvířat obcím s rozšířenou působností jako přestupky. Úplně by stačilo, aby státní zástupci přestali shazovat případy týraných zvířat ze stolu a hnali tyto případy k soudům. A úplně by stačilo, aby soudy využívaly více své současné pravomoci udělit i jiný trest než ten podmíněný, třeba při horní hranici trestní sazby, tedy tři resp. pět let odnětí svobody. Toto se doteď neděje a je to špatně!

To by bohatě stačilo pro začátek, než se začnou buzerovat tisíce chovatelů po celé ČR, kteří zvířata netýrají a skutečné množírny zvířat nesnáší stejně jako všichni ostatní, kdo mají rádi zvířata a stojí o jejich ochranu.

A opět musím prohlásit své oblíbené motto: „Rozum do hrsti, národe!“

 

Foto: Michaela Weidnerová, Martina Irglová, Martina Doležalová

https://www.facebook.com/SpolecnikProZivot/

https://www.facebook.com/pg/MVDr.Jiri.Zak/about/?ref=page_internal

Kam dál ...