Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Poradna pro začátečníky – Štěně versus druhý pes v rodině

Také jste se dostali do situace, že jste si domů přivezli štěňátko a ono vyvádí věci, na které jste nebyli připravení a nevíte si s jeho chováním moc rady? Co dělat a jak se postavit k tomu, když má moc energie a tím pádem je trochu problematičtější soužití s druhým psem v rodině? Konkrétní dva dotazy na toto téma řešíme v naší poradně pro začátečníky. Snad se naše rady budou hodit i někomu dalšímu.


Poradna pro začátečníky – Štěně versus druhý pes v rodině

Jistě se shodneme na tom, že mít doma štěně je jedním velkým dobrodružstvím. Začít se správnou výchovou je však potřeba hned, jakmile si přivedeme pejska domů. Jenže ono to ne vždy jde tak snadno, jak bychom si představovali a malý nezbeda nám umí ten náš život pěkně, jak se říká, okořenit. Je dobré problémy co nejdříve řešit a nebát se nechat si poradit. Třeba právě vy sdílíte stejné starosti jako naše dvě čtenářky. Tak se na to pojďme podívat…

Náš adolescent je terorista!

Dotaz: Dobrý den, máme trochu starost o našeho staršího psa. Jde o dvanáctiletého labradora. Asi před čtyřmi týdny jsme si pořídili ještě štěně křížence neurčité rasy. Je ale pravda, že se na labradora podobá. A jeho příchodem k nám nastal určitý problém. Prakticky od prvního okamžiku, kdy jsme si Arese přinesli domů, zjistil, že má převahu nad Dastym (naším starým psem). Neustále na něj doráží, útočí, ale moc mi to nepřijde jako hravost štěněte. Zakousne se mu do krku, a když Dasty spadne, tak ho kouše do nohou. Nemohu se na to koukat. Rve mi srdce, jak se náš starý pes neubrání a tak mu jdu vždy na pomoc. Vezmu štěně za kůži na krku a zavrčím na něj a řeknu „fuj“. Bohužel to ale nefunguje. A odtrhnout pozornost k něčemu jinému prostě nejde. Zkouší to i na nás, ale to zvládneme, jenže u našeho starého psa mě to mrzí. Co máme dělat?

Alena H.

Poradna pro začátečníky – Štěně versus druhý pes v rodině

Milá Alenko,

situace, kterou popisujete, není asi přímo o tom, že by vaše štěně chtělo staršího psa zardousit. Mladé zvíře má patrně energie víc, než zvládne samo „utáhnout“. Nicméně plně chápu, že je to velice nepříjemné a vzhledem k tomu, že terorizovaný pes je ve vysokém věku, tak také nebezpečné. Ostatně i vy potvrzujete, že to štěně zkouší také na vás – neuvádíte však přesně, jak to provádí. Ale rozhodně to není dobré. Je potřeba začít jednat. Váš starý parťák má opravdu požehnaný věk a zaslouží si mít svůj vlastní klid a ne se trápit s adolescentem. Určitě musíte pro mladého psa najít vhodné zaměstnání a unavit ho nejen fyzicky, ale i psychicky. Vy musíte se štěnětem začít správně a hlavně dostatečně pracovat, a to ideálně pro vedením zkušeného trenéra, který vám dané chování vysvětlí a poradí co dělat. Věřím, že jste patrně čekala odpověď, která by vám jasně řekla, co konkrétně dělat. To ale takto na dálku bez znalosti vaší situace „na živo“ dost dobře nejde. A ještě bych doporučila oba psy pak spolu rozhodně nenechávat na volno bez dozoru nebo samotné doma. Budu vám držet palce, aby se vám vše podařilo co nejdříve vyřešit.

Iveta Panýrková

Dvě štěňata v domě – radost, či pohroma? 

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc, která mne trápí. Máme doma desetiměsíčního psa plemene border kolie a pořídili jsme si k němu ještě štěně křížence. Náš problém je v tom, že když spolu chodí ven, tak ten starší vůbec neposlouchá. Dělá to opravdu jen, když jsou spolu, protože když ho venčím samotného, tak přijde pokaždé. Navíc opakuje po malém i věci, které opravdu nikdy předtím nedělal. Například štěkání. Moc prosím, co mám dělat, aby ten starší přišel na zavolání?

Děkuji

Jana P.

Poradna pro začátečníky – Štěně versus druhý pes v rodině

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz. No, upřímně asi největší chybou je fakt, že jste si pořídila štěně k odrostlejšímu štěněti, které nemáte ještě úplně zvládnuté. Mít dva psy je vždy náročnou záležitostí Ale mít dvě štěňata najednou, je opravdu velice odvážným krokem u člověka bez velkých zkušeností. Navíc vaše starší – tedy borderka je plemenem, které opravdu potřebuje práci a důslednost. Musíte mu zaměstnat hlavu. Asi bych dohromady psy zatím vůbec nebrala ven a pracovala samostatně s každým zvlášť, především na přivolání a vytváření si skvělého kontaktu s vámi. Jinak si psi vytvoří svou smečku a svá pravidla a vás k tomu nebudou vůbec potřebovat. Ano, tušíte správně, bude to více časově náročné, protože procházku nezvládnete najednou, ale bude třeba jít dvakrát. Na druhou stranu není to jen o procházce. Určitě doporučuji, abyste si našla dobrého soukromého trenéra nebo případně zašla na kvalitní kynologické cvičiště. Rozhodně bych se přimlouvala najít jim i zaměstnání v podobě nějakého kynologického sportu. Je jich celá řada a není nic krásnějšího než trávit svůj čas se psem tímto způsobem. Navíc když to bude bavit i jeho. Rozhodně v tom nezůstávejte sama, ale vyhledejte odbornou pomoc. Přes písmenka se radí špatně. Nevidím ani chování vašeho psa, a ani vaše. Je mnoho věcí, které si my lidé při práci se psem vůbec neuvědomujeme, a přitom mohou být zcela zásadní. Přeji mnoho štěstí a sil pro cvičení a zase cvičení.

Iveta Panýrková

Foto: pixabey.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->