Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Víte, že nám do redakce chodí celá řada nejrůznějších dotazů? Je asi jasné, že na některé z nich velmi rádi odpovíme, protože to umíme, ale jiné se do internetové poradny absolutně nehodí. Pojďme se na to tedy společně podívat…


Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Jistě jste si již na našich webových stránkách všimli okénka vpravo dole, které vám nabízí chatování se stránkou buď z vlastního facebookového profilu nebo jako host v případě, že FB účet nemáte. A právě touto cestou nám posíláte spoustu dotazů a podnětných připomínek, na které se snažíme v co nejkratším možném čase reagovat. Pokud se však přihlásíte jako host, je toto možné pouze do dvaceti čtyř hodin, což se nám bohužel ne vždy (například třeba během víkendu) povede, a poté již není možné odpovídat, ani se s tazatelem jinak spojit. Dovolujeme si tedy na některé z nich reagovat se zpožděním alespoň touto cestou…

Dotaz: Dobrý den, mohu se, prosím, zeptat, jestli se dá někde najít podrobný popis zkratek např. složené zkoušky nebo udělených titulů. Mám na mysli zkratky, které jsou uvedené v PP. Jsem začátečník, tak tomu bohužel moc nerozumím.

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Jsme moc rádi, že jste našel odvahu a zeptal se. Je totiž velmi důležité se třeba při pořizování štěněte v takových zkratkách dobře orientovat. Nejde totiž jen o zkoušky nebo výstavní tituly rodičů, ale také například o provedená zdravotní vyšetření a jejich výsledky. Nápomocný by vám pro vaši lepší orientaci mohl být náš odborný výkladový slovník (https://www.ecanis.cz/slovnik-pojmu.html), ve kterém velkou většinu těchto kynologických pojmů naleznete.

Pokud by však některý chyběl, neváhejte nám to do redakce napsat a my se ho budeme snažit co nejdříve doplnit. Náš kynologický portál www.ecanis.cz nám totiž pomáhají tvořit a zdokonalovat i naši milí čtenáři, za což jsme velmi rádi.


 

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, co všechno lze považovat za tzv. množírnu. Například pokud se majitel fenky kříženky rozhodne mít štěňata a fenka je zdravá, žije ve vyhovujících podmínkách, má veškerou veterinární péči včetně veškerých vyšetření během březosti a majitel zajistí odběr všech narozených štěňat a toto udělá jednou za život fenky, je to, či není množírna?

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Tato problematika je velmi ožehavá a v současné době také velmi diskutovaná. Obecně náš kynologický magazín nepodporuje žádnou úmyslnou produkci štěňat bez PP a razíme spíše heslo: „Nekupuj, ale adoptuj“! Co to znamená? Pokud si zájemce o štěně chce pořídit konkrétní plemeno, pak jedině čistokrevné s PP. Zde je totiž nejvyšší pravděpodobnost, že mu z malé roztomilé kuličky vyroste vzhledem, povahou i zdravotními dispozicemi takový jedinec, pro kterého se člověk z nějakého důvodu rozhodl a nebude třeba pocházet z příbuzenské plemenitby. Výmluvy, proč to které štěně, či jeho rodiče mají nebo nemají PP, jsou často dost, slušně řečeno, úsměvné. Více jsme toto téma rozebírali v tomto našem článku https://www.ecanis.cz/clanky/poradna-pro-zacatecniky-kolik-stenat-dostava-prukaz-puvodu-_1591.html?pid=92. Nechceme-li ale zvíře s prokázaným původem, tedy konkrétní rasu, pak adoptujme pejska z útulku nebo od někoho z dočasné péče. Určitě najdeme takového, který splní veškeré naše požadavky a očekávání a navíc uděláme dobrý skutek. To jen opravdu ve zkratce.

 

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Na váš dotaz tedy nemohu odpovědět jinak, než ano, i takovou tu domácí produkci štěňat bez PP lze považovat za množírnu. Položte si sama otázku: „Proč chce majitel kříženky mít za každou cenu štěňata?“ Je-li důvodem jen to, že se pořád ještě mezi lidmi říká, že každá fena by je měla jednou za život mít, pak vás ubezpečuji, že je to jen fáma. Copak ve volné přírodě se u psovitých šelem rozmnožují všichni jedinci? Ne, ne, toto právo má jen alfa pár a ostatní prostě mají smůlu a musí své pudy potlačit. A rozhodně to nemá žádný negativní dopad na jejich zdravotní stav. Ani veterinární medicína spolehlivě neprokázala, že fenka po štěňatech bude zdravější a dožije se vyššího věku než ta, která je nikdy neměla.

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

A jsou tu i další důvody k zamyšlení. Zmiňujete zdravotní vyšetření. Ale jaká konkrétní by chtěl majitel feny nechat dělat, když si nikdy nemůže být stoprocentně jistý, z jakých plemen pochází, a k čemu tedy má vrozené dispozice nebo co se v čistokrevné populaci hlídá? Kde bude shánět krycího psa? Vždyť i on může být produktem například příbuzenské plemenitby nebo po povahově, či zdravotně indisponovaných rodičích. Těch „ale“ je zkrátka příliš mnoho. Pokud chce tedy majitel fenky přeci jenom chovat, doporučovala bych mu pořídit si čistokrevné zvíře k chovu vhodné a své současné čtyřnohé parťačce dopřát prima život, různé společné aktivity, procházky a hlavně lásku, ale takovému „chovu“ se raději nevěnovat.


 

Dotazy: Dobrý den, rádi bychom si pořídili modrého pitbula, nechystáte se, prosím, na štěňátka?

Dobrý den, dívám se, zda nehledáte psy na castingy…

Kolik stojí běžné trimování?

a mnoho podobných…

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Milí čtenáři, vašich dotazů si nesmírně vážíme, ale rádi bychom připomenuli, že jsme kynologický magazín a zabýváme se především tvorbou článků, seriálů, rozhovorů, poraden apod. Samozřejmě máme řadu kynologických zkušeností a se spoustou věcí dokážeme poradit, ale někdy nás dostáváte docela dost do úzkých… Bohužel nechováme všechna plemena, která existují, ani nepořádáme castingy, ani nejsme veterináři a už vůbec nejsme schopni odhadnout, kolik stojí úprava srsti blíže nespecifikovaného plemene apod. Přemýšlejte tedy, prosím, než podobný dotaz odešlete, případně ho alespoň podrobněji rozveďte.

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Sháníte-li tedy štěňátko, nejjednodušší je obrátit se na chovatelský klub, který dané plemeno zastřešuje, a oslovit tamního poradce chovu, který má největší přehled o plánovaných a narozených vrzích u nás a může vám podle vašich požadavků doporučit to nejvhodnější možné spojení. Ano, v současné době je štěňátek nedostatek, takže se, prosím, obrňte trpělivostí a raději si chvilku počkejte na toho správného pejska nebo fenku, než byste třeba podpořili množírnu, které tato situace hraje do karet.

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Zajímají-li vás určité služby, zkuste se obrátit přímo na konkrétní salón, obchod, cvičiště apod. ve vašem okolí. Každý nabízí jiné služby, jinak obsáhlé a kvalitní a určitě je také rozdíl například v ceně v případě, že bydlíte ve velkém městě nebo někde na venkově. Rádi bychom měli odpověď úplně na všechno, ale realita je bohužel jiná. Děkujeme za pochopení.


 

Dotaz: Dobrý den, mám problém se svým německým ovčákem. Dnes dostal hrozné křeče, dvakrát zvracel, ale jen šťávy a vůbec není schopný se postavit na nohy. Hrozně sebou škube a mlátí. Na jméno reaguje pohledem. Už to trvá několik hodin, stav se trochu zlepšil, ale přijde mi, že je v křeči. Veterinář má dnes volno. Co to může být?

Poradna pro začátečníky – Z vašich dotazů…

Přátelé, i takovýchto dotazů nám chodí celá řada. Byli bychom moc rádi, kdybyste si uvědomili, že jakékoliv zdravotní problémy a zejména ty vážné se neřeší na Facebooku, ani prostřednictvím jiného internetového poradenství, ale na veterině!!! Pokud má váš veterinář zrovna volno, tak to se nedá nic dělat, zajeďte prostě k jinému! Zkuste se zamyslet nad tím, zda byste v případě, že by podobné problémy mělo vaše malé dítě, psali někam na sociální sítě, nebo spíš skočili do auta a vyrazili na pohotovost… Odpověď je asi jasná, že?

Opravdu rádi bychom s vámi toto vše řešili a také vyřešili, ale jednak jsme prioritně redakce časopisu a nemáme veterinární vzdělání, ale i kdybychom ho měli, nedokázali bychom diagnostikovat psa bez toho, abychom ho viděli. To bohužel nedokáže ani zvěrolékař s titulem, a kdyby ano, už by dávno dostal Nobelovu cenu.

 


 

Ilustrační foto: Alena Vanžurová, Jarmila Bartošová, Michaela Weidnerová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->