Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Bát se, či nebát se? Toť otázka…

Jste začátečníci a přemýšlíte o pořízení psa? Nedávno nám na toto téma do redakce přišel zajímavý e-mail. Byl od paní, která je opravdu nerozhodná v otázce pořízení nového pejska do rodiny. Vzešlo z toho nakonec mnoho otázek, které si sama pokládá a potřebuje možná trochu pomoci. Paní jsme kontaktovali a výsledkem je i tento článek. Snad tedy pomůže i vám...


Bát se, či nebát se? Toť otázka…
red. 13.4.2019 9262x Pro začátečníky ...

Možná nebo naštěstí je mezi námi stále dost lidí, kteří u výběru pejska opravdu přemýšlí, zvažují pro a proti, či alespoň hledají pomoc někde jinde. A to je i případ paní Marcely z Podbořan. A vy jste na tom možná třeba stejně, také váháte nebo naopak patříte mezi ty zkušenější a přispějete svou cennou radou.

Znění e-mailu:

Bát se, či nebát se? Toť otázka…

Milá redakce, ¨

je to již mnoho let, co naši rodinu opustil věrný čtyřnohý člen – labrador Endy. Byl velký, byl krásný, byl chytrý, byl náš. Po jeho odchodu jsme na jednu stranu cítili obrovskou ztrátu a na stranu druhou i jakousi úlevu. Odpadly starosti spojené s prací a psem v bytě (i když máme RD, náš Endy byl vždy více s námi doma). Nemuseli jsme najednou řešit nakládání starého těžkého (50 kg) psa do auta a dojíždění na veterinu. Z bytu se vytratily chlupy. Na oblečení nemáme zaschlé slinty. A tak nějak šel čas, člověk chodil z práce domů a z domu do práce…

Jenže nyní jsem doma. Do práce už nechodím, a tak se mi vzpomínky na krásné chvíle se psem vracejí. Možná je čas pořídit si psa nového. Jenže jakého? Nechci už tak velkého, protože je to závazek na mnoho let a ve stáří nebudu mít sílu tahat starého psa do auta a jezdit s ním k doktorovi. Mám tedy trochu starost, jak vybrat vhodné plemeno. Myslím si, že pro nás by byl ideální pes střední velikosti. Nejsme ani žádní sportovci, a tak to nemůže být plemeno, které vyžaduje mnoho pohybu. A mělo by to být i plemeno zdravé. Chlupy asi nehrají úplně roli, ale barva by se nám líbila béžová nebo jakákoliv jiná než černá. A pak je zde i další otázka. V době pořizování Endyho nebylo tolik podvodů a utrápených psů. Člověk si vybral inzerát a prostě jel. Dnes mne však varují ze všech stran. Co mám tedy dělat? Jak mám vybrat správný inzerát a seriózní chovatelskou stanici?


 

Vážená paní Marcelko,

děkujeme za důvěru nám svěřenou. Uvidíme, zda vás naše odpověď uspokojí a třeba nalezneme i další zajímavé rady od jiných čtenářů v diskusi pod článkem. Odchod psího mazlíčka je vždy věcí velmi bolestnou. Každý z naší redakce si tím již prošel a vyrovnání se s touto skutečností asi úplně nikdy nepřišlo. Musíte si hlavně uvědomit, že žádný jiný pes již nebude jako vámi zmiňovaný Endy. Upřímně nám dělá velkou radost, že se volbou plemene opravdu zabýváte. Na výběr je totiž celá řada psích krasavců, vždyť v celkem jedenácti skupinách FCI je nad čtyři sta plemen psů různých velikostí.

Bát se, či nebát se? Toť otázka…

Naše rada zní: „Vezměte si kus papíru, napište si na něj body, které chcete, aby plemeno splňovalo (např. velikost, délka chlupů, aktivita, nároky na péči). Pak si vezměte atlas psů (můžete využít i atlas psů na eCanis) a napište si plemena, která by vaše požadavky splňovala. Než se definitivně rozhodnete, kontaktujete chovatele a majitele a poptejte se jich na život s tímto plemenem. Zajímejte se také o to, jaké oni vidí klady, ale také zápory u svých chlupatých kamarádů. Není totiž nic lepšího než se ptát těch, kteří s těmito psy žijí. Možná byste od nás raději slyšela přímo tip na konkrétní rasu, ale to vás bohužel musíme zklamat. Takovou radu vám dát nemůžeme. Výběr bude vždy jen a jen na vás!“

Kde hledat...?

Bát se, či nebát se? Toť otázka…

Inzertních portálů jsou mraky. Ale možná je dobré zaměřit se na několik faktorů. Vždy chtít psíka s průkazem původu a to z mnoha zásadních důvodů, jako je například doložitelný původ. Pak se nebudete muset bát, že vám z australského ovčáka vyroste bernardýn. Ale těch aspektů je mnohem více. Patří mezi ně například i povaha, zdravotní předpoklady, celková péče o štěňátka nebo následný servis ze strany chovatele. Prostě o tom, proč ne bez PP by se dal napsat celkem dlouhý román. A nebojte se, většina rozumných chovatelů vás rozhodně nebude nutit jezdit na výstavy nebo dál chovat!

A jedeme dál! Když už si tedy někde najdete určitý inzerát, zkuste se nejprve podívat, kde všude se nachází. Zda na něj nejsou třeba negativní reakce od ostatních lidí. A kolik plemen se dá pod konkrétním inzerentem najít – i to může být vodítkem ke zjištění, že se může jednat o nepoctivého chovatele nebo množírnu.

Ideální rada...

Jděte mezi pejskaře na cvičák, výstavu nebo nějakou jinou kynologickou akci a poptejte se. Jistě tam uvidíte mnoho zajímavých psů a jejich páníčci vám jistě rádi odpovědí na veškeré vaše dotazy. A pokud budete stále bezradná, zkuste popřemýšlet o návštěvě útulku a dejte domov nějakému psímu nešťastníkovi. Vy získáte věrného přítele a navíc uděláte dobrý skutek. Držíme vám palce, aby vaše rozhodnutí bylo správné!

Vaše redakce eCanis

Foto: ilustrační, redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...