Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Sháníte štěňátko a zatím se sami příliš nevyznáte? A netušíte třeba ani, jak si máte vybrat toho správného chovatele, na co si dát pozor a čeho si všímat? Tak možná právě vám pomůže odpověď redakce na dotaz jednoho našeho čtenáře.
Výběr pejska do rodiny je pro všechny její členy jistě velkou událostí, ale také závazkem na mnoho let, proto bychom neměli nic ponechat náhodě. A k tomu samozřejmě patří nejen výběr vhodného plemene a konkrétního štěňátka z vrhu, ale také jeho chovatele. Protože právě ten se postará o skvělý start toho malého chlupatého tvorečka do života.
Dotaz: Naše rodina se po dlouhém zvažování nakonec rozhodla pořídit si štěňátko. Plemeno máme vybrané a na doporučení známých hledáme pejska s průkazem původu. Nejsme si ale jistí, zda nebo jak poznáme toho správného chovatele a na co bychom si eventuálně měli dát pozor?
Dvakrát měř a jednou řež
Je samozřejmě dobře, že se k pořízení psa snažíte přistupovat zodpovědně a sháníte si potřebné informace dostatečně dlouho dopředu. Prostředí, ve kterém štěně vyrůstá a celková péče o něj má na jeho budoucí život pochopitelně obrovský vliv a opravdu není jedno, z jakých podmínek bude váš budoucí čtyřnohý kamarád pocházet. Neřešte tedy asi to, zda se vybraná chovatelská stanice nachází v sousední vesnici nebo zda si pro něj pojedete klidně i čtyři sta kilometrů. Berte to prostě tak, že si vybíráte parťáka na v průměru dvanáct a budete-li mít štěstí, tak i na více let společného života. A je asi úplně lhostejné, zda to bude čivava, retrívr nebo třeba doga, i když je asi jasné, že každá jednotlivá rasa má svá konkrétní specifika.
Vybírejte pečlivě
Pojďme se ale blíže podívat na osobu chovatele. V každém případě by to měl být člověk, který by měl mít alespoň elementární znalosti o potřebách jím chovaného plemene, o nárocích na jeho důkladnou socializaci, správnou výchovu, případný výcvik nebo jiné zaměstnání, přiměřený pohyb, celkovou péči o tělesnou schránku, kvalitní stravu nebo na nutnou údržbu a úpravu srsti. A pochopitelně by měl být trpělivý a ochotný se s vámi o to všechno podělit, v případě potřeby vám i v budoucnu poradit a prodejem štěněte by to pro něj rozhodně nemělo celé končit.
Nepište, ale raději volejte
Částečný obrázek si můžete utvořit již při prvním telefonním kontaktu. Pokud se vám na druhé straně ozve nějaká protivná bába, kterou zajímá jen to, abyste hlavně nezapomněli poslat zálohu, těžko se na někoho takového budete v budoucnu obracet s žádostí o pomoc, bude-li to třeba. A i kdyby nikde jinde široko daleko nemělo být jiné štěně volné, raději si fakt počkejte. Naopak slušný chovatel si na vás rád udělá čas, vše vám vysvětlí a bude se
vyptávat na spoustu věcí, protože i jemu velice záleží na tom, kde a s kým budou žít jeho s láskou vypiplané psí děti. Bude ho zajímat, proč si vlastně chcete pejska pořídit, kde bude žít, jestli máte se psy nějaké zkušenosti, jak velké jsou vaše děti, jaké s ním máte plány, kdo ho bude hlídat, když pojedete na dovolenou apod. A paradoxně většina nebude vůbec řešit to, zda s ním budete, či nebudete chtít jezdit na výstavy nebo ho časem uchovnit. Na druhou stranu by měl být rovněž schopen vám případnou koupi rozmluvit, pokud si bude myslet, že se pro vás dané plemeno ale vůbec nehodí.
Upřímnost se vyplatí
Zodpovědný chovatel vás také seznámí s celkovým zdravotním stavem plemene, s případnými onemocněními nebo riziky, ke kterým má obecně v rámci populace predispozice a s jejich možnou prevencí. A to se vztahuje i na to, že po vás možná v určitém věku psa bude požadovat provedení některých zdravotních vyšetření se sdělením výsledku. A víte proč? Protože ho bude nesmírně zajímat, jak se právě to konkrétní spojení podařilo a na co si má případně v dalším chovu dávat pozor. No, a vy sami budete alespoň vědět, na čem jste a podle toho budete mít i možnost se zachovat. Bude-li mít například pes vyšší stupeň dysplazie kyčelních kloubů, tak s ním asi nebudete běhat agility apod.
Někdy je to hrozně těžké, ale také byste se měli dozvědět nejenom to, jaké jsou přednosti daného spojení, ale i případné nedostatky jak rodičovského páru, tak i konkrétního štěňátka, které si budete pořizovat. Máme tady sice standard plemene, který předepisuje, jak by měl ideální jedinec vypadat a jakou by měl mít povahu, co ještě lze tolerovat a co je naopak z chovu vyřazující (i když třeba pro spokojený život psa nepodstatnou) vadou. Nakonec ani my lidé nejsme dokonalí, někdo je tlustý, jiný malý, další nosí brýle nebo má křivé nohy… To je prostě příroda, a i když se člověk (chovatel) moc snaží, ona má stejně vždy poslední slovo. Je však třeba se k tomu postavit čelem a nic nezastírat. Všechny údaje ke štěňátku by měly být samozřejmě zakotvené v řádné kupní smlouvě.
Srdce vám napoví
A pak je tu prostředí, ve kterém celý vrh se svou matkou vyrůstá. To byste určitě měli rovněž vidět předem. On vám totiž opravdu dobrý chovatel stejně štěně jen tak po telefonu stoprocentně nepřislíbí a bude vyžadovat alespoň jednu osobní návštěvu předem. Bude vás chtít prostě osobně poznat a vy byste měli chtít poznat zase jeho. A dobře se okolo sebe dívejte. Není to vůbec o tom, zda přijedete do nejmodernějšího baráku s anglickým trávníkem okolo a chovatelem ve značkovém oblečení. Sledujte spíš vztah chovatele a jeho fenky, to, jak se o svůj odchov stará, jak jej socializuje, jaké mu připravuje podněty, čím krmí, zda je v odchovně všude rozumně čisto a také jak se štěňátka chovají a projevují. Štěně si prostě vezměte jen z takových podmínek, ve kterých byste se vy, být psem, cítili spokojeně a šťastně. Použijte zkrátka zdravý rozum a poslechněte i své srdce.
Michaela Weidnerová
Foto: Jitka Metličková
Co říkáte kombinaci výstavy, zkoušky, závody a chov? Jde to u československého vlčáka ...
Rozhovory o plemeniOpět tu pro vás máme výběr dotazů, které nás zaujaly v poradně ČMKU a fundovaných ...
Z poradny ČMKU-->