Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pomáhají či vydělávají na touze jiných pomoci?

Emaily, které se nám začaly hromadit v redakci, nás přivedly k myšlence věnovat se problematice neziskových organizací, které nabízejí pejsky k adopci prostor. Nyní si můžete přečíst úvodní článek k seriálu, ve kterém vám budeme připravovat recenze a vyjádření těch, kteří si pejska z dané organizace vzali. Najdete zde i rozhovory s předsedy spolků a tak si můžete udělat obrázek. Vyjádření obou stran. Věříme, že vám tento seriál pomůže a otevře oči.


Pomáhají či vydělávají na touze jiných pomoci?
miroslav 23.7.2017 2185x Zajímavosti

Pomáhají či vydělávají na touze jiných pomoci?

Poslední dobou se nám v redakci začaly množit ,,stížnosti,, - emaily od lidí, kteří si tzv. adoptovali pejska od organizací a neprobíhalo to zrovna tak, jak by mělo. Dokonce u jedné organizace došlo i k hrubému porušení zákona. Bohužel, my lidé, někdy jen proto, abychom zachránili a přivezli si pejska jsme schopni nejen zaplatit neskutečně vysoký adopční poplatek, ale také přežít nějaké to arogantní chování a porušení zákona. Jak se ale bránit?

Ona obrana asi v tomto případě moc neexistuje. Jediná pomoc je – zdravý rozum. Pořádně si prověřit organizaci, najít recenze či přímo člověka, který již psa od dané organizace má a může tak předat své zkušenosti.

Je adopční poplatek opravdu nutný? K čemu vlastně slouží?

Adopční poplatek je velmi časté téma. Proč je tak vysoký, proč se musí platit, když v útulku to bývá v průměru 300,- Kč za psa a u neziskovek se to pohybuje od 1000,- do 6500,- Kč. Za co vlastně platíme? Prakticky skoro všude adopční poplatek slouží ke zmírnění nákladů spojených s odebráním psa z nevhodných podmínek a na jeho pobyt v dočasné péči (krmivo, veterinární péče, kastrace). To je zásadní rozdíl mezi psem z neziskovky a psem z útulku, kde je veterinární péče a náklady na zvíře podstatně nižší. U městského útulku se náklady na psa pohybují za základní očkování proti vzteklině, tableta na odčervení (náklady 300 Kč), v některých útulcích k tomu přibude i mikročip – kdy náklady stoupnou cca o 500,- Kč. Nesmíme však zapomenout, že útulky podporují města a obce. Nechceme tím tvrdit, že jsou prakticky finančně zaopatřeni – to v žádném případě. Jde jen o fakt, že zvíře zde dostane tu nejzákladnější péči, jaká existuje.

Naproti tomu u oněch neziskovek je situace jiná. Původní záměr je udělat co nejvíce pro blaho psa. Veterinární péče tak zahrnuje daleko více úkonů než v útulku. Každá organizace to má nastavené jinak a vždy jste s tím seznámeni. Pes tak může dostat základní či kompletní očkování, odblešení, odčervení, mikročip, může být vykastrován, projít léčbou, operací nebo zdravotními či krevními testy. Pak jsou zde ještě organizace, které nabízejí pejsky ze zahraničí – zde je pak poplatek vyšší (nejčastěji se zde jedná o chrty). Jak vidíte sami, adopční poplatek je opravdu nutný, náklady na jedno zvíře nejsou malé. Problém ale nastává hned, jakmile jedna organizace udělá něco nekalého. Dnešní doba je doba internetu, kdy jedna organizace tímto chováním může zničit mnoho dalších – poctivých a tvrdě pracujících.

Co mohu očekávat?

Jistě si říkáte, že když již za psa zaplatíte, tak by měl být relativně v pořádku. Ano, se zdravotním stavem jste seznámeni. I přesto se však setkáváme s případy, kdy to není úplně tak. Nedávno se k nám dostala stížnost na organizaci, která dala psa z dočasné péče. Pes měl zápal plic (to je věc, která by měla být doléčená, než jde do adopce), a druhá, daleko zásadnější věc je, že pes byl ze Slovenska a 8 dní po očkování proti vzteklině. V takovém případě neměl být vůbec vyvezen do ČR. Jak je tedy možné, že se dostal do ČR, do dočasné péče a nakonec do adopce? Zákon ale uvádí, že 21 dní po očkování se pes vyvážet či dovážet nemůže. Tímto případem se momentálně zabýváme a přineseme vám jej v dalším čísle.

Chci adoptovat psa, co dál? Opravdu je nutné, abych vyplňovala miliony dotazníků a chodili ke mně na návštěvy?

Pro tyto organizace je dotazník nutný pro zjištění základních údajů o vás a místě, kde bude pes žít. Některé otázky se vám mohou zdát nesmyslné či vtipné, kroutíte nad tím hlavou, ale věřte, že mají svůj význam a smysl. Dotazník slouží k tomu, aby pracovníci spolku určili, zda je pes nebo kočka vhodný pro vás a naopak zda vy pro něj. Přiznejme si, že mnohdy vidíme psa a zamilujeme se tak, že jej chceme, ale už si nejsme schopni přiznat, že se o něj nedokážeme adekvátně postarat. I když přiznávám, že mě některé otázky také dokážou zarazit.

 

Příklady otázek:

Jak dlouho bude denně pes doma sám?

Bude-li pes doma nečistotný, jak budete postupovat?

Další specialitou těchto spolků jsou návštěvy u Vás doma. Mě osobně to není až tak příjemné, aby mi někdo kontroloval jak žiji, jak vysoký mám plot, atd. Na druhou stranu musím uznat, že tito lidé si chtějí být jistí tím, kam jdou jimi zachráněná zvířata. Není to snadné ani pro jednu stranu.

Co nás čeká?

Tento článek je malý úvod do problematiky. My pro vás vytváříme seznam a hodnocení všech těchto spolků. Hledáme pro Vás i recenze a vyjádření těch, kteří si pejska z dané organizace vzali. Najdete zde i rozhovory s předsedy spolků, a tak si můžete udělat obrázek. Vyjádření obou stran. Pokud si chcete vzít pejska, pak my pro vás najdeme cestu.

 

Foto: Nikola Kolářová

Kam dál ...