Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Víte, co je to reflexní oblouk?

Je výcvik psa opravdu vědou? Nebo stačí pochopit jen určité základní principy jeho myšlení a máme vyhráno? A už jste slyšeli o reflexním oblouku, a víte, jak funguje? Pokud ne, tak je tento článek určený právě pro vás.


Víte, co je to reflexní oblouk?

Každý snad někdy v životě slyšel něco o reflexech nebo rovnou o reflexním oblouku. Je to věc, která je důležité pro jakoukoliv činnost, kterou vykonáváme. A pokud dobře pochopíme, jak reflexní oblouk funguje, možná nám půjde lépe i práce s naším psem. Pojďme si to tedy zopakovat.

Co tedy reflexní oblouk vlastně je?

Víte, co je to reflexní oblouk?

Takže jednoduše se jedná se o časový úsek, než si pes po vydání určitého povelu (podnětu) uvědomí, co po něm vlastně chceme, až po vykonání požadované činnosti. Tento proces se skládá ze čtyř částí – podnět (např. povel „sedni“), receptor (zrak a sluch psa, pes slyší povel nebo vidí gesto), reakce centrální nervové soustavy (pes se rozhoduje, co udělá) a efektor (mozek předá informaci svalu a pes si sedne). Reflexní oblouk psa je dlouhý 0,5 – 3 sekundy a to je přesně doba, kdy je efektivní jeho žádoucí úkon pochválit nebo nežádoucí chování přerušit (případně potrestat). Pozdější naše reakce již nemá žádný smysl a pes si ji již není s danou činností schopen spojit.

Reflexní oblouk je časový úsek, než si pes po vydání určitého povelu (podnětu) uvědomí, co po něm vlastně chceme, až po vykonání požadované činnosti!

Jak velký je reflexní oblouk?

Osobně doma vtipkuji, že náš syn má reflexní oblouk sakra velký, protože než uplyne od přijetí signálu smyslovými orgány (zrakem či sluchem), přes jeho zpracování v mozku až k žádané reakci, tak to sakra dlouho trvá. U dcery je reflexní oblouk patrně stejný jako u veverky. Ta má vše zrychlené a dokonce žádaná reakce určitě přijde dříve než je v mozku zpracována. Inu dobrá, trochu jsme zavtipkovali, ale nyní už vážně.

Jak dlouhé má pes vedení?

Délka reflexního oblouku je individuální, u psů se setkáváme s rozmezím 0,5–3 vteřin. Ona délka je ale odvozená například od toho, o jaké plemeno, velikost nebo věk psa se jedná. Své zde hraje také únava a to, jak je pes trénovatelný. Je dokázáno, že nejkratší reflexní oblouk mají mladí psi, kteří ale už vědí, co se po nich chce. Pokud budeme řešit délku reflexního oblouku dle plemene, tak někteří psi například ovčáckých plemen z pracovních linií mají opravdu velice krátký reflexní oblouk a naopak nejdelší oblouk mají například molosi. Řekneme-li to lidově, tak stejný povel udělá rychleji německý ovčák než třeba mastif. Ať se snažíte sebevíce, tak ten mastif to opravdu rychleji nezvládne. Je to asi stejné jako u mých dětí. To, co dcerka zvládne rychlostí blesku, syn nedá, i kdybych se na hlavu stavěla…

Co je to reflex?

To je samý reflexní oblouk, a co je to tedy ten reflex? Reflex je základním funkčním prvkem nervové soustavy. Je to neměnná odpověď organismu na dráždění receptorů zprostředkovaná reflexním obloukem. Reflexy pak dělíme ještě na nepodmíněné a podmíněné. Co nám říkají? Osobně jsem si je dříve velmi často pletla.

Reflex je základním funkčním prvkem nervové soustavy. Je to neměnná odpověď organismu na dráždění receptorů zprostředkovaná reflexním obloukem!

Nepodmíněný reflex

Víte, co je to reflexní oblouk?

Představte si situaci, kdy jdete se psem na procházce a on šlápne například na včelku, která sedí na pampelišce. Co se stane? Píchnutí včely, které je zde oním podnětem, zařídí, že pes bez účasti mozku ihned ucukne packou. Takže nepodmíněné reflexy jsou vrozené, které se uplatňují téměř trvale ve stejné formě a přecházejí celkem nezměněné z generace na generaci. Tyto reflexy nejsou zapříčiněny (podmíněny) okolím a individuálními zkušenosti. Mohou být však dobrými pomocníky při výcviku. Například, hlad a touha po jídle. Toho můžete využít pro výcvik „za odměnu“.

Podmíněný reflex

Tyto reflexy vznikají takzvaným podmiňováním. Na rozdíl od nepodmíněných se podmíněné reflexy vytvářejí pouze jako dočasné, opakovanými situacemi se mohou posilovat nebo naopak vyhasínají, pokud chybí podněty neboli signály, které je vyvolaly. Nejznámějším příkladem je Pavlovovo zvonění na zvonek při krmení psů. Vznikají tedy v souvislosti s podněty, které působí na smysly psa, tj. zrak, hmat, čich, sluch a chuť.

 

Iveta Panýrková

Foto. red.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->