Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Podengo je tváří Ibizy!

Sochy psů se nacházejí po celém světě, to bezesporu. V čem je ale jedinečná Ibiza? Zde se nacházejí pouze sochy podengů. A že jich není málo! Tak si vám dovolíme představit kultovní záležitost, putovní výstavu elegantních podengů, kteří se nesmazatelně zapsali do historie tohoto ostrova a kteří jsou, alespoň v rámci této výstavy, jeho tváří.


Podengo je tváří Ibizy!

Těžko bychom hledali psí rasy, které se těší takovému obdivu a tak velké úctě obyvatel své domoviny, jako jsou primitivní plemena. Zejména některá chrtovitá plemena jsou opěvována již od nepaměti. Ve starobylých chrámech, sarkofázích a hrobkách můžeme vidět vyobrazení například faraonských chrtů nebo psů podobných dnešním basenji.

Podengo je tváří Ibizy!

Nejinak je tomu na Ibize! Tento malý ostrov se pyšní domovem plemene ibizský podengo a místní obyvatelé jsou na to náležitě pyšní. Na ostrově (a především v hlavním městě Ibize) se na různých místech nachází sochy těchto psů, které jsou vyobrazovány v turistických průvodcích. S naprosto inovativním nápadem přišla umělecká galerie P Art Ibiza, která si za námět své několik let trvající (putovní) výstavy vybrala právě plemeno ibizský podengo. A díky tomuto projektu se stal podengo ještě o něco známějším a Ibizané jsou na něj právem více a více pyšní!

Pes jako námět výtvarného umění 

Podengo je tváří Ibizy!

První člověkem vyobrazené psy můžeme najít již na jeskynních malbách a rytinách, které sahají až do dob paleolitu. Původně souvisely především s náboženstvím, další lidské výtvarné projevy často zobrazovaly lovecké výjevy. Ve starověkém Egyptě byl pes ztvárňován jako symbol posmrtného života. V každém případě vztah člověka ke psu je od nepaměti námětem různých výtvarných umění. A jinak tomu není ani v dnešní době! 

Vztah člověka ke psu je od nepaměti námětem různých výtvarných umění! 

Někde mají krávy, jinde elegantní psy.  Záleží na vkusu! 

Podengo je tváří Ibizy!

Pamatujete si ještě na dobu, kdy se v Praze instalovaly sochy krav? CowParade byla charitativní „výstavou,” která čítala asi dvě stovky různě výtvarně zpracovaných sklolaminátových soch krav. A s podobným projektem se můžete setkat na Ibize, jen místo rohatých sudokopytníků se můžete kochat pohledem na umělecky ztvárněné a navíc elegantní psy. 

Podengo, kam se podíváš 

Podengo je tváří Ibizy!

Se sochami podengů se můžete setkat kdekoliv. Samozřejmě můžete navštívit přímo uměleckou galerii, ale pro oko umění chtivých turistů jsou instalovány ve městech na ulicích, v halách některých hotelů, restaurací, na společenských akcích, jako jsou například módní přehlídky  zkrátka podengo vládne Ibize.  Znáte nějaké jiné plemeno, které ve své zemi původu slaví takový úspěch? Navíc pokud jste příznivci plemene, sochu podenga si můžete pořídit domů nebo ji někomu věnovat jako dárek. 

Kdo za to může? 

Podengo je tváří Ibizy!

S nápadem přišla majitelka galerie, fotografka, Patrizia Longarini, sochař Andreu Moreno a umělec Guido Daniele. Tato putovní výstava je poctou Ibize, ostrovu, který je zdrojem inspirace pro umělce z celého světa. Do projektu se časem zapojili další významní zahraniční umělci, jako například Danilo Martinis, Felipao Art, Miguel Ángel García López, Maurizio Boschieri, Aleandro Roncarà nebo Eka Acosta a další.

Cílem této výstavy je ukázat spolupráci umělců z celého světa, kteří představují tvář tohoto kouzelného ostrova. Sochy podengů vysoké 1,7 metru vyrobené ze skleněných vláken dekorovala řada mezinárodních umělců, aby se následně mohly stěhovat po Ibize mezi různými městy a mohly být vystaveny na různých ikonických místech. Jak říká autorka projektu, Patrizia Longarini: „Chceme jen, aby se naši podengové mohli procházet po Ibize a ukazovali uměleckou duši ostrova.“

Celá akce má pochopitelně i charitativní charakter a výtěžek z ní byl věnován na rozvoj mladých talentů a umělecké školy na Ibize.

Podengo je tváří Ibizy!

Dvě sochy podenga v podání Agathy Ruíz de la Prada a Andreu Morena. Tato dvě umělecká díla se připojují ke kolekci 2017 „Arte en la Calle“, kterou zahájili módní návrháři z Adlib Ibiza Elisa Pomar a Tony Bonet a která byla představena v červnu 2017. V roce 2016 tyto velké sochy procestovaly všechny obce ostrova na různých výstavách, stejně jako několik evropských měst. Návrhářka sídlící v Madridu spojila ibizskou, španělskou a francouzskou kulturu a vytvořila jedinečný, alegorický a barevný objekt. Její podengo nosí náhrdelník vytvořený výhradně pro tuto uměleckou akci, která připomíná interpretaci typické pařížské sladkosti makronky, s barvami připomínajícími příchutě pistácií, malin, pomerančů a smetany, což vytváří novou a veselou verzi tohoto cukroví. 

Podengo je tváří Ibizy!

Andreu Moreno zpracoval koncept Ibizy dnes a před sto lety prostřednictvím balíčků karet. Starou Ibizu tak budou reprezentovat španělské hrací karty a současná hra poker, to vše na šachovnici, která představuje směs těchto dvou světů - starého a nového.

V galerii naleznete kouzelné sochy podengů, jejichž cílem je přimět vás cestovat svou fantazií a dívat se očima do duše. Mimo to si můžete některé menší sochy zakoupit a instalovat doma nebo na vlastní zahradě. 

Podengo je tváří Ibizy!

 

Někteří z podengů byli odvezeni do svého přirozeného prostředí v centru ostrova, velmi blízko města Balafia, na idylickou rustikální farmu Can Quince de Balafia

Podengo je tváří Ibizy!

 

 

 

 

Foto z výkladu klenotnictví v Elisa Pomar - Joyas de Ibiza

Podengo je tváří Ibizy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na obrázku můžeme vidět „Žlutou“ od Paoly Lopez Guerry a „krajkovou“ sochu Andreu Moreno Torrese a interpretovanou Tonym Bonetem Adlibem.

Podengo je tváří Ibizy!

 

 

 

Instalace před sushi barem v Blue Marlin Ibiza Marina

Podengo je tváří Ibizy!

 

 

 

 

Lucas, ztvárněný v leopardím vzoru, byl prvním psem, kterého Guido Daniele namaloval. 

Podengo je tváří Ibizy!

 

 

 

Vystavené kusy na Plaza de Santa Gertrudis

Podengo je tváří Ibizy!

 

 

Menší sochu podenga od světoznámého designéra můžete na Ibize zakoupit jako dekoraci nebo dárek pro opravdového nadšence pro plemeno.

 

 

Katka Houšková 

Foto a zdroje: Umělecká galerie P Art Ibiza https://www.facebook.com/partibiza Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->