Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Zajímají vás opravdu nevšední a exotická plemena? Pak si opravdu smlsnete! Celý měsíc se totiž budeme věnovat peruánským naháčům! Pojďme se tedy blíže seznámit s tímto jihoamerickým národním pokladem…


Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!
Ivana Růžičková 2.4.2020 19543x Představení plemene v podobě portrétu

V zemi původu má peruánský naháč velmi pestrou historii. Často sloužil jako předloha nejrůznějším umělcům, což napříč staletími dokumentují dobové sošky i nejrůznější vyobrazení. Plemeno sloužilo jako vynikající hlídač, ale i společník a často byl pak pes spolu se svým majitelem pochováván i do společného hrobu. V současnosti je to především pes společenský, prima parťák pro nejrůznější sporty a vzhledem k absenci srsti se hodí i k alergikům.

Co nám říká historie chovu u nás?

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

První naháči zapsaní v roce 1981 v naší plemenné knize pocházeli ze ZOO Berlín a patřili k plemeni peruánský naháč. Jednalo se o sourozence Balduina a Bisutinu a do tehdejšího Československa je importovala MUDr. Jitka Pacltová. V její chovatelské stanici se také narodily první dva vrhy naháčů. První štěňata přišla na svět v březnu roku 1981, druhý vrh se narodil o tři roky později. Téhož roku byl do PK zapsán další importovaný pejsek. MUDr. Eva Kolínská dovezla nepříbuzného pejska a tím tyto dvě dámy položily pomyslný základní kámen dnes v Evropě snad nejúspěšnějšího chovu tohoto zajímavého a impozantního plemene.

V roce 1987 přicestovaly do CHS Juratelo paní Marty Povolné z Kuby dvě fenky, které však do chovu nezasáhly. O rok později přišel první „boom“ – ve třech vrzích se narodilo celkem jedenáct štěňat. Peruánský naháč byl stále málopočetným plemenem s velmi úzkou genetickou základnou, při sestavování rodičovských párů se nepříliš hledělo na příslušnost potencionálních rodičů k velikostním rázům. Každý import či zahraniční krytí měl velkou cenu pro rozšíření genetické základny.

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Peruánští naháči se začali více objevovat na výstavách, kde budili zcela zaslouženě nemalou pozornost. Chovatele jiných plemen i nekynologickou veřejnost zaujala jejich na omak velmi příjemná teplá kůže i to, že se nahým rodičům mohou vedle nahých štěňátek narodit i potomci osrstění.

Peruánští naháči se pomalu dostávali do zorného pole chovatelů a vystavovatelů. Od roku 2013 mohou být za určitých podmínek do chovu zařazeni i osrstění jedinci. Peruánští naháči byli původně chováni v rámci klubu Chovatelů čivav a naháčů. V roce 1999 vznikl samostatný klub pro plemena čínský chocholatý pes a peruánský naháč – Klub chovatelů naháčů.

Historie chovu peruánských naháčů
Historie chovu peruánských naháčů

Jste také fandové dob dávno minulých a rádi se seznámíte s historií chovu jednotlivých ...

Historie chovu

Poznáte ho na první pohled

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Celkově jde o elegantního a štíhlého psa, jehož vzhled vyjadřuje rychlost, sílu a harmonii; u peruánských naháčů existují tři velikostní rázy: malý – od 25 cm do 40 cm; střední – od 40 cm do 50 cm a velký – od 50 cm do 65 cm, měřeno vždy v kohoutku.

Kůže na celém povrchu těla má být hladká a pružná. Na hlavě a kolem očí a na lících se mohou tvořit oblé, téměř soustředné linie. Bylo zjištěno, že vnitřní i vnější teplota těchto psů odpovídá přesně teplotě jiných plemen; chybějící osrstění způsobuje okamžité a přímé vydávání tepla, přičemž u osrstěných psů se teplo odvádí prostřednictvím srsti přirozeným oběhem vzduchu. Aby pes odpovídal svému názvu „naháč“, musí mu srst chybět; zbytky srsti na hlavě a na koncích končetin a ocasu a několik málo chlupů na hřbetě se povoluje. Barva kůže může být od černé u černých psů, přes břidlicově černou, sloní čerň, modročernou, všechny odstíny šedé, tmavě hnědou až po světle plavou. Všechny tyto barvy mohou být jednobarevné nebo se mohou vyskytovat s růžově zbarveným skvrnami kdekoliv na těle.

Osrstěná varianta musí mít hladkou, krátkou a přiléhavou srst. Osrstění může být jakékoliv barvy nebo kombinace barev.

Aby pes odpovídal svému názvu „naháč“, musí mu srst chybět; zbytky srsti na hlavě a na koncích končetin a ocasu a několik málo chlupů na hřbetě se povoluje!

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Oči mají bystrý a inteligentní výraz; musí být střední velikosti, lehce mandlového tvaru, nesmí ležet příliš hluboko v očních jamkách, ani nesmí vystupovat; musí být uloženy normálně a stejnoměrně, to znamená, že nesmí být příliš uloženy blízko u sebe, ani příliš daleko od sebe; barva se může lišit počínaje černou přes všechny odstíny hnědé až po žlutou; barva musí ladit s barvou kůže; obě oči vždy musí být stejné barvy. Barva očních víček dosahuje od černé po růžovou u psů se světlou obličejovou částí hlavy; světlé barvy a růžová jsou přípustné, ale nejsou žádoucí.

Je-li vzbuzena pozornost psa, musí být uši vzpřímené; v klidu jsou naproti tomu složeny dozadu; uši jsou středně dlouhé; v nasazení jsou uši široké a ke konci se postupně zužují a vybíhají téměř do špičky. Nasazení ucha začíná v horní oblasti lebeční a poté vede stranou a končí šikmo; jsou-li uši postaveny, tvoří osy uší proměnlivý úhel o velikosti zhruba devadesát stupňů.

Další zvláštností je téměř vždy neúplný chrup. Ve vrhu se mohou narodit nahá i osrstěná štěňata. Statistika uvádí poměr 2:1. Ale jsou vrhy, kde se narodila jen osrstěná štěňata.

Peruánský naháč se hodí pouze do bytu, v žádném případě nepatří do kotce!

Co od něj můžeme čekat?

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Je to pes ušlechtilé povahy a velmi oddaný své rodině; vůči cizím rezervovaný; je živý, ostražitý a je to dobrý hlídač. Je vhodný pro všechny psí sporty – agility, coursing, tanec se psy nebo flyball. Někteří jedinci mají složeny i zkoušky poslušnosti. Tento pejsek se využívá i v  canisterapii. Peruánský naháč má svou hlavu, proto musí být člověk při výchově a výcviku trpělivý. Dril jako u jiných plemen však použít nelze.

Z důvodu absence srsti jsou to psi vhodní pro alergiky, ale nejlépe je si případnou alergii u některého z chovatelů vyzkoušet. Vzhledem ke své povaze je pro peruána každá změna majitele velmi náročná, i když existují i výjimky.

Je to plemeno, které se hodí pouze do bytu, v žádném případě nepatří do kotce. Peruánští naháči jsou zdravým plemenem a od přírody nejsou choulostiví, jak by si mohl někdo myslet. Obleček se používá jen při extrémní nepřízni počasí!

Peruánský naháč má svou hlavu, proto musí být člověk při výchově a výcviku trpělivý. Dril jako u jiných plemen však použít nelze!

Kůže není tak choulostivá!

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Péče o kůži není náročná, jak by se mohl někdo domnívat. Kůže je hodně tuhá, ale zároveň elastická. Případná poranění se rychle hojí. Naháči se koupou dle potřeby, rozhodně není nutné každodenní koupání.  Po vykoupání se natřou pleťovým mlékem. Může se použít i čisté sádlo nebo lékařská vazelína. Většinou sám majitel odhadne, co jeho pejskovi nejlépe vyhovuje. Co je vhodné pro jednoho, nemusí vyhovovat druhému. Je to stejné, jako při ošetření kůže u lidí. Tak jako u nich se i u peruánského naháče v období puberty (věk 4 – 8 měsíců) může objevit akné. Při lehčí formě stačí použít „lidské přípravky“, při těžší formě je lepší navštívit veterináře, který doporučí speciální prostředky. Někdy je vhodné i změnit krmení.

Kůže mění barvu podle ročního období, v zimě jsou naháčci světlejší, na jaře se začínají opalovat. V létě je kůže nejtmavší. S věkem pejsků se začínají na kůži objevovat stařecké skvrnky. Mohou se objevit i různé bradavičky.

A co zdraví?

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Každý jedinec zařazený do chovu musí před bonitací absolvovat vyšetření u očního specialisty na dědičné oční vady. Toto vyšetření je potřeba provádět každé dva roky nebo nejpozději před krytím (krycí pes) nebo před žádostí o vystavení krycího listu (fena).

Průměrný věk se oficiálně neuvádí – moji psi se dožili čtrnácti, patnácti, osmi a třinácti let. V současné době mám doma čtyř, třinácti a sedmnáctiletou fenu. Plemeno je celkově zdravé, ale ovšem i zde se mohou vyskytnout jedinci se zdravotními  problémy.

Současný chov

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Chov peruánského naháče u nás zastřešuje Klub chovatelů naháčů ČR, o. z.

Na webových stránkách (http://www.klubchovatelunahacu.cz/) návštěvníci najdou informace o nakrytých fenách, narozených štěňatech a také seznam chovatelských stanic.

Dále je zde bonitační řád, kde jsou uvedené veškeré podmínky pro uchovnění peruánského naháče a také seznam akcí pořádaných klubem. Poradcem chovu je nyní paní Jarmila Jurová.

Co se děje za hranicemi?

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

V současné době se plemeno chová téměř ve všech státech Evropy. Poslední dobou bylo dovezeno i relativně hodně jedinců ze země původu, tedy z Peru. Bohužel jsou to převážně jedinci z jedné chovatelské stanice. Zahraniční chovatelé mají zájem i odchovy z České republiky.

 

Foto: archiv Ivany Růžičkové

http://peruanoprag.com/

Peruánský naháč je sportovec, hlídač i společník!

Země původu: Peru

Skupina FCI: V. skupina FCI – špicové a primitivní plemena

                    Sekce 6 – psi tzv. primitivního typu.

                    Bez pracovní zkoušky

Použití: Společenský pes

Celkový vzhled: Celkově jde o elegantního a štíhlého psa, jehož vzhled vyjadřuje rychlost, sílu a harmonii;  nikdy nesmí působit hrubým dojmem. Existují dvě variety: bezsrstá, jejímž hlavním znakem je absence srsti po celém těle a osrstěná varieta, která je po celém těle osrstěná. Dalším zvláštním znakem bezsrsté variety je téměř vždy neúplný chrup spojený s vrozenou alopecií.

Barva: Barva kůže bezsrsté variety může být od černé u černých psů, přes břidlicově černou, sloní čerň, modročernou, všechny odstíny šedé, všechny odstíny genetické modré, tmavě hnědá až po světle plavou. Všechny tyto barvy mohou být jednobarevné nebo se mohou vyskytovat s bíle či růžově zbarveným skvrnami kdekoliv na těle. Bílé nebo růžové skvrny nesmí pokrývat více než 1/3 těla. Jednobarevné zbarvení je preferováno.

Výška: U psů a fen existují tři velikosti:

Malý: od 25 do 40 cm

Střední: od 41 do 50 cm

Velký: od 51 do 65 cm

Hmotnost: Hmotnost psů a fen je v odpovídajícím poměru s velikostí:

Malý: od 4 do 8 kg

Střední: od 8 do 12 kg

Velký: od 12 do 30 kg

Kontakt: Klub chovatelů naháčů ČR, o. z. (http://www.klubchovatelunahacu.cz/)

Standard: č.310 naleznete na www.ecanis.cz.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Pytlopamlskovník eCanis - velký

Pytlopamlskovník eCanis, který je k dispozici v naší nabídce, se vyznačuje jednoduchým a funkčním designem. Může se nosit hned třemi různými způsoby: volně připnutý k opasku pomocí malé karabiny,  jako kabelka přes rameno,  pevně připnutý k opasku. 

ZB000789
od 450
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
MERCH eCanis
Deštník eCanis

Už nikdy nemusíte moknout! Vybavte se do jakéhokoliv deštivého počasí krásným a stylovým deštníkem z naší dílny, který rozjasní každý pošmourný den. Barva bílá s potiskem eCanis a naší sympatické maskotky – maliňačky Dior.

Skladem
ZB000504
250
MERCH eCanis
Výstavní pamlskovník

Malý pamlskovník kolem pasu je vhodný zejména při předvádění psa na výstavách. Využít ho lze ale i při dalších kynologických aktivitách či při běžných procházkách. Ruční zakázková práce, vyrobeno v ČR.

ZB000495
od 250
MERCH eCanis
Pouzdro na mikrotenové sáčky

Textilní pouzdro na sáčky na psí exkrementy – zásobník na pytlíky na psí trus. Díky praktické karabině jej lze zavěsit například na opasek a je tak vždy pohodlně po ruce.

ZB000486
od 125
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->