Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Obranářský víkend je na Slovensku tradicí!

Baví vás obrany a vyhledáváte hlavně ty praktické? Potom byste si neměli nechat ujít další obranářský víkend s Peterem Martikánem! Nechť je reportáž z jarního výcvikového víkendu pozvánkou na ten podzimní.


Obranářský víkend je na Slovensku tradicí!

Zatímco za sportovní kynologií můžete vyrazit téměř na každý cvičák, té praktické se věnuje jen malá řada lidí. Jedním z nich je Peter Martikán, který pořádá výcvikové víkendy zaměřené na praktickou obranu už pěknou řádku let. Jezdí za ním lidé z celého Slovenska i z Čech a letos jsem se po dlouhých letech čekání na tento víkend dostala konečně i já. A tak jsme v pátek sbalili saky paky a vyrazili směr Turčianské Teplice, do areálu Drienok v Mošovcích. Jaké to bylo? Co jsme všechno dělali? Kdo nevěří, ať se podívá na videa. Rozhodně to stálo za to!

Praktická kynologie je mu vlastní

Abyste pochopili celou filozofii obranářských víkendů, je třeba říci něco málo o pořadateli. Peter Martikán pochází z kynologické rodiny a jeho synové se nejen věnují kynologii, ale také figurují. Jak jinak, právě praktickou obranu. Protože praktická kynologie je Peterovi vlastní. Účastnil se řady závodů v TARTu, dvakrát startoval na Obranářském speciálu ve Studénce, ale má značné úspěchy i v kynologii sportovní. Jak sám říká, nejraději by se věnoval pouze té praktické, která dokáže prověřit skutečné kvality psa. Ale protože TART na Slovensku zanikl stejně rychle, jako vznikl, možností účasti na praktických závodech je opravdu málo. A tak Peter soutěží alespoň podle Národného skušobného poriadku. Je vicemistrem Slovenska v SVV3 a dvojnásobným vítězem Národného poháru, který se koná každoročně na Západním Slovensku.

Obranářský víkend Petera Martikána se koná již od roku 2000, má tedy více než dvacetiletou tradici!

Víkend s tradicí

Obranářský víkend Petera Martikána se koná již od roku 2000, má tedy více než dvacetiletou tradici. Na Slovensku je to jediná akce svého druhu a rozhodně se nedá říci, že by byla určená pouze pro profesionální kynology. Dveře má otevřené každý, kdo si chce potrénovat v jiných, i když často extrémních podmínkách. Většina účastníků jsou sportovní kynologové, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového, prověřit psychickou stránku svého psa a trochu ji pozvednout. Disciplíny, které jsme během víkendu absolvovali, byly skutečně až extrémní.

Žádný „rasismus“ tu nevedeme

Už se vám někdy stalo, že na vás na klasickém „Zetkáóčku“ koukali skrz prsty, protože nemáte to správné plemeno? Že se někdo ošklíbal nad boxerem nebo australským ovčákem? Tak to se vám tady rozhodně nestane! Výčet plemen, která absolvovala víkend (a které sem celkem pravidelně dojíždějí), je opravdu pestrý. Samozřejmě, že nejpodstatnější zastoupení měli němečtí ovčáci a hned za nimi v těsném závěsu byli belgičtí malinois. Dále jsme ale měli možnost vidět několik boxerů, stafordů, velkého knírače, beaucerona, cane corso, no a samozřejmě také jednoho hovawarta.

Disciplíny pro fajnšmekry

A co jsme tedy celý víkend dělali? No, kousali jsme! A kde? Všude! V přírodě, v budově, v hospodě, v bazénu, v koupelně i na záchodě. A také v dodávce!

Víkend začíná…

Náš trénink začal večerní obranou, likvidací výtržnosti na diskotéce. To byla tedy síla, ale téměř všichni to dali. V sobotu jsme pokračovali zadržením pachatele v dodávce, vyhledáním, vyštěkáním a zadržením osoby ukryté v budově. Následně jsme se přesunuli do staré budovy sociálních zařízení a provedli jsme zadržení pachatele v koupelně a druhé osoby na WC. Velmi zajímavou disciplínou, kterou zvládl málokdo, bylo zadržení pachatele přes potok a následně přes dýmovou clonu, to vše za doprovodu střelby z devíti milimetrové zbraně. To byla chvíle, kdy většina psů už toho měla opravdu dost, ale ještě nás čekalo zadržení v bazénu a pak další noční obrany. Tedy řeknu vám, já jsem si sem přijela také zazpívat a dát si skleničku s kamarády, ale program je tak nabitý, že večer zřejmě zalehneme já i pes. Tedy pes už leží teď, a to je teprve sobota po obědě.

V neděli už toho máme fakt plné tlapky

Plán na dopoledne zní jasně. V jedné skupině bude probíhat kruhovka, ve druhé zadržení přes půl areálu s orientací na figuranta, který je za potokem. A přiznávám, že my jsme dali už jen jednu disciplínu a myslím, že to bylo až až.... Poslední dva zákusy a jedeme domů. Pes je úplně grogy a já jsem toho také moc nenaspala, co si budeme povídat. Zbývá už jen relax v  nedalekém termálním bazénu a hurá domů. A na podzim se zase těšíme!

Na plný plyn

Byl to opravdu zážitek. Neskutečně nabitý program, disciplíny, které si jen tak na domácím cvičáku nepřipravíte, skvělí figuranti a bezva společnost. Cítili jsme se tu bezvadně a odnášíme si opravdu plný pytel pestrých zážitků a cenných zkušeností. Díky, Petře, na podzim jsme tu zas! Poděkování patří samozřejmě také skvělým figurantům Lukášovi Martikánovi a Ivanu Plavcovi. Byli jste úžasní!

Katka Houšková

Foto a video: účastníci víkendu

 

Více o obranářských víkendech se dozvíte ve facebookové skupině

Facebook - obranářské víkendy

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->