Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Objevte tajemství Osteodynamiky®!

Také už jste se nemohli dočkat dalšího dílu oblíbeného seriálu Andrei Dunové? Tak je tady! A tentokrát se bude zabývat Osteodynamikou®. V následujícím článku naleznete odpovědi na všechny otázky k této technice.


Objevte tajemství Osteodynamiky®!
Andrea Ája Dunová 9.4.2019 17471x Dornova metoda, Osteodynamika

Hledáte pro své zvíře jemné a účinné ošetření a citlivý terapeutický přístup?  Objevte tajemství techniky zvané Osteodynamika®. Přináší totiž zdraví a harmonii pro zvířata i jejich majitele.

Jak a proč vznikla Osteodynamika®?

Objevte tajemství Osteodynamiky®!

Osteodynamika® navazuje na Dornovu metodu. Původní lidská Dornova metoda jako lidová technika přistupuje k ošetření značně zemitě, práci s klouby pojímá jako stavění kostiček stavebnice a tkáněmi se příliš do hloubky nezabývá. Pro ošetření opěrného aparátu je znalost biomechaniky kloubů základem, ale pro celostní  ošetření je nezbytné chápat i základy funkční anatomie, porozumět funkci pojivových tkání, zejména fascií a využít širšího spektra jemných manuálních technik.

Stejně jako jsem u sestavování metodiky Dornovy metody pro zvířata využila princip lidských technik pro ošetření biomechaniky kloubů, tak i nyní vznikl s využitím znalostí a dovedností ze studií osteopatických technik a zkušeností z terapeutické praxe nový a ucelený systém k ošetření pojivových tkání s názvem Osteodynamika®.

Osteodynamika® byla vyvíjena postupně na základě pozorování vzorců pohybu i způsobu chování lidí i zvířat v jejich přirozeném prostředí se záměrem najít úspěšné řešení následků mechanických vlivů, úrazů, chybných pohybových stereotypů, nevhodného životního stylu nebo nesprávného managementu péče o zvířata.

 

 

Co jsou to pojivové tkáně a jakou mají v těle funkci?

Objevte tajemství Osteodynamiky®!
Objevte tajemství Osteodynamiky®!

Pojivové tkáně mají zásadní význam v udržování tělesných struktur a funkcí a zajišťují propojenost všech častí těla na fyzické úrovni. Jde o jeden druh tkáně s velmi rozdílnou skladbou buněk a vláken, určující její hustotu, elasticitu a pevnost. Tyto vlastnosti umožňují pojivovým tkáním fungovat jako celek, ale zároveň plnit v těle velmi rozdílné a rozmanité funkce.

Mezi pojivové tkáně řadíme z hlediska osteopatie:

- vazy, šlachy, kloubní pouzdra

-pohrudnici, mezihrudí, všechny tři obaly srdce (epikard, perikard, endokard)

- pobřišnici a její vazy, vrstvy okruží a předstěr

-mozkové a míšní pleny

-obaly svalů, nervů, cév

-vnější vrstvu fascií obalující tělo

Z pohledu terapeuta jde o úžasný a tajemný svět života, kterého se může svýma rukama dotýkat a objevovat jeho nekonečné množství projevů, schopností a možností.

Co je cílem ošetření pomocí Osteodynamiky®?

Objevte tajemství Osteodynamiky®!

Cílem Osteodynamiky® je uvolnění stažených, slepených a nepohyblivých fasciálních struktur a podpora jejich uvolnění, hydratace a docílení vzájemné skluznosti. Pružné a vyživené fascie umožňují cirkulaci všech tělních tekutin, a tím zajišťují buněčnou výživu v každé části těla a správnou funkci imunitního systému. Zdraví na buněčné úrovni je základem zdraví celého organismu. Uvolnění fascií vede k tomu, že se tělo nevrací do chybných pohybových i funkčních vzorců.

Jaký je přínos ošetření pomocí této metody?

Terapie lidským dotekem má vysokou hodnotu. Přímé působení tlaku na tkáně vytvořeného lidskou rukou, vědomá pozornost ke stavu tkání a citlivé provedení ošetření na základě aktuálního zdravotního stavu činí z Osteodynamiky® neinvazivní a zároveň velmi účinný způsob jak preventivního, tak i rehabilitačního ošetření. Tyto techniky umožňují celkové ošetření bez nutnosti zaměření se jen na problémové a bolavé místo. Nehledáme nemoc, hledáme zdraví! Jejich největším přínosem je uvolnění a úleva, regenerace organismu a udržení správného fyziologického stavu nebo návrat k němu.

Gucci aneb příběh o kupírovaném ocasu

Objevte tajemství Osteodynamiky®!

K práci terapeuta OSTEODYNAMIKY® patří kromě manuálního ošetření i sledování vzorců chování, které mohou napovědět mnohé o stavu fascií v těle.

Australák Gucci se od počátku terapie projevoval jako roztěkaný, hyperaktivní, nedokázal se ponořit do klidu terapie, vyskakoval a chtěl si hrát, poštěkával. Protože ke každému zvířeti volím individuální přístup, nechala jsem Gucciho se projevit. Sledovala jsem nestandardní chování. Zaujaly mě jeho oči, jeho roztěkaný pohled. Přede mnou nebyl nevychovaný pes, ale pes, který svým chováním signalizoval svou nepohodu.

Trpělivě jsem pokračovala v terapii. Zásadní hmatatelný nález byl v místě, kde měl být ocas. Bohužel ten byl nešetrně odstraněn za křížovou kostí a zůstaly pouze první dva ocasní obratle. Napětí tkání v oblasti pánve bylo nadměrné a přenášelo se na celou páteř. Bylo nezbytné použít techniky, vedoucí k uvolnění fasciálních řetězců.

Fascie, které v těle obalují všechny orgány, svaly, cévy, nervy, včetně míchy, musí být volné, pohyblivé a hydratované. Následkem zranění se fascie stahuje a mění svou strukturu i funkci. Fasciím se říká také periferní mozek těla pro jejich schopnost si pamatovat a ukládat informace o zranění. Zranění na ose páteře se přenáší po celé její délce a má vliv na psychický stav člověka i zvířete.

Gucci nebyl nevychovaný pes, jak mu mnozí říkali. Jeho tkáně byly zahlceny šokovou vlnou zranění v místě ocasní páteře, kde ještě probíhají míšní nervy a vzestupné řetězení informací postihlo i nervovou soustavu a mozkovou činnost.  Opakované ošetření přineslo Guccimu změnu zdravotního stavu díky uvolněným fasciím i změnu psychiky, stal se z něj kontaktnější a klidnější pes. Na terapii dochází pravidelně a v klidu si užívá ošetření.

Osteodynamika® účinně propojuje práci s klouby, s fasciemi i s psychikou. Tuto terapii opět používám u lidí i zvířat. Nejvýraznější výsledky přináší při práci z ošetření  miminek po komplikovaných porodech a zvířat s blokádami páteře, a to zejména v místě skloubení krční páteře a týlní kosti. Ze zkušeností s kraniosakrální osteopatií u postižených dětí a poznatků při práci se zvířaty se nebojím popsat, že poškozené fascie se projevují nejen na fyzickém zdravotním stavu, ale také v chování, které se u lidí i zvířat projevuje podle velmi podobných vzorců. Se zvířaty jsme si podobnější víc, než si myslíme.

Co je přidanou hodnotou Osteodynamiky®?

Filozofií této terapie je citlivý přístup k ošetřované bytosti. Terapeuti této techniky prochází kurzem psychologické přípravy terapeuta a profesní etiky. Pracujeme s člověkem nebo se zvířetem, ne na člověku nebo na zvířeti.

Jaká jsou omezení pro ošetření pomocí této terapie?

I když nejsou osteodynamické® techniky pro tělo agresivní a invazivní, kontraindikací jsou všechny stavy, které vyžadují přednostní řešení a klidový režim. Zejména jde o lokální i celkové záněty a bakteriální a virové onemocnění, zasahující celý organismus.

I v Česku se rodí hodnotné metody

Objevte tajemství Osteodynamiky®!

Od roku 2007 se zabývám studiem i praktikováním osteopatických technik. Stejně jako u Dornovy metody jsem tyto humánní techniky začala opět převádět na zvířata a postupně vytvořila ucelený systém manuálního ošetření fascií celého těla na principu osteopatických technik. Neopisuji a nekopíruji tyto techniky, jen se nechám inspirovat, tvořím na základě vlastních zkušeností.

V létě 2018 získala Osteodynamika® po téměř pěti letech čekání slovní ochrannou známku.   V praxi to znamená, že toto slovní označení terapie mohou používat jen absolventi našich kurzů.

Kdo je schopen poskytnout ošetření pomocí Osteodynamiky®?

Objevte tajemství Osteodynamiky®!

Potřeba celoživotního vzdělávání a osobnostního rozvoje přivádí na terapeutickou cestu lidi různého věku i různých profesí. Tajemství úspěchu kvalitního terapeuta je nikdy nekončící proces vzdělávání, ochota důvěřovat ve schopnosti těla, pokora a respekt k tajemství života a snaha naučit se pečovat o zvířata i sebe navzájem, aby lékařská péče byla potřebná jen v urgentních případech.

Absolventi kurzu Dornovy metody pro zvířata dále rozvíjí své dovednosti a znalosti na kurzu osteodynamiky a učí se fasciím nejen rozumět, ale také je cíleně ošetřovat.

Foto: Andrea Ája Dunová

Objevte tajemství Osteodynamiky®!

Více o Dornově metodě a autorce článku najdete na webu www.dornovametoda-zvirata.cz nebo v knize Dornova metoda pro zvířata aneb Celostní pohled na biomechaniku opěrného aparátu zvířat.

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...