Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Dornova metoda a Osteodynamika

Zajímají vás alternativní přístupy v léčbě zvířat? Pak jste už určitě slyšeli o Dornově metodě. A říká vám něco označení Osteodynamika? A chtěli byste vědět něco více? Oba postupy spolu totiž úzce souvisí a vy se o tom budete mít možnost přesvědčit v našem zbrusu novém seriálu. Tak pojďme na to...!


Dornova metoda a Osteodynamika
Andrea Ája Dunová 9.2.2019 22381x Dornova metoda, Osteodynamika

O Dornově metodě pro zvířata už bylo napsáno a řečeno dost. Tato manuální rehabilitační metoda má své příznivce i odpůrce mezi laiky i odborníky. Dokázala vzbudit silné emoce díky příběhům zvířat, kterým vrátila zdraví a radost ze života, ale také nevoli a rozhořčení některých veterinárních lékařů. Důvodem není metoda jako taková, ale fakt, že se šíří mezi lidmi a majiteli zvířat a umožňuje jim pohled na funkci a potřeby těla svého psa a poskytuje nástroj, jak svému zvířeti pomáhat a jak rozpoznat odchylky od zdraví.

V čem spočívá účinnost a síla Dornovy metody?

Dornova metoda a Osteodynamika

Za třináct let od vypracování jednoduché metodiky podle principu Dornovy metody pro lidi prošla Dornova metoda pro zvířata velkou změnou. Od základních hmatů, které řešily zejména správné postavení kostí v kloubech, vznikla propracovaná technika, která se zabývá celostním ošetřením opěrného aparátu s vědomím, že jde o vzájemně propojené složky, které spolu neoddělitelně souvisí. Velkou pozornost věnuje zejména fasciím – pojivovým tkáním, nad jejichž funkcí vědci, biologové i lékaři celého světa čím dál tím více žasnou.

A protože bylo nutné rozšířit i manuální techniky a správně je popsat a vysvětlit, vznikl propracovaný a ucelený systém, který ošetřuje všechny složky opěrného aparátu s názvem OSTEODYNAMIKA. Dornova metoda se tak stala jedním z pilířů, který se zaměřuje na to nejpevnější v těle, a to jsou kosti a jejich kloubní spojení.

Síla těchto technik je v jejich neustálém doplňování o teoretické i praktické dovednosti a ochota nezůstat na místě, ale plynout v nekonečném procesu funkcí lidského i zvířecího těla.

Na jaká témata se můžete těšit?

Seriál, který pro vás budu postupně připravovat, bude přinášet:

- informace o psím zdraví z pohledu manuálního terapeuta,

- seznámí vás s dalšími technikami OSTEODYNAMIKY a jejich působením,

- s nemocemi opěrného aparátu, se kterými se jako terapeuti nejčastěji setkáváme,

- přinese vám skutečné příběhy psů, kterým tyto techniky pomohly.

Zkrátka to bude povídání o všem, co povede k osobnostnímu rozvoji majitele psa, jehož největším přínosem je zlepšení managmentu péče o svého vlastního psa.

Dnes začneme Dornovou metodou, neboť jak praví osteodynamické pravidlo: „DORNOVOU METODOU VŠE ZAČÍNÁ“.

Co si představit pod pojmem Dornova metoda?

Je to jemná rehabilitační manuální technika, jejímž záměrem je obnova, zlepšení nebo zachování správné funkce pohybového aparátu. Celostně ošetřuje opěrný aparát a reguluje chybná postavení kostí v kloubních spojeních v celém těle. Tato terapie se provádí při pohybu ošetřovaného.

A proč se používá k navrácení kostí pohyb pacienta?

Pohybem se zapojí do činnosti svaly a všechny složky pojivových tkání – kosti, kloubní pouzdra, vazy, šlachy, fascie.

Pojivové tkáně (fascie) za pohybu nevytvářejí ochranu, ale aktivně spolupracují.  Uvedení těla nebo jeho jednotlivých částí do pohybu umožní terapeutovi přirozenou manipulaci s tělem ošetřovaného. Jemným tlakem prstů či dlaně navozuje relaxaci tkání a působí na kosti a klouby. Uvolněné tkáně a jemný, ale cílený tlak napomáhá k obnovení správné biomechanické funkce kloubních spojení.

Působí Dornovka pouze na klouby?

Dornova metoda a Osteodynamika

Doteky terapeuta vedou k relaxaci tkání a ošetřují nejen tkáně v kontaktním místě, ale po nápravě kostního podkladu dochází i ke zlepšení funkce celého těla. To se projeví ve svalech, pojivových tkáních, podkoží a kůži, ale i ve funkci všech orgánů. Dochází k obnově proudění energií i na buněčné úrovni, buňky jsou zásobeny kyslíkem a živinami. To zlepšuje funkci látkové výměny a zrychluje regeneraci tkání i nervových drah.

Jak vlastně pracuje odborný terapeut?

Dornova metoda a Osteodynamika

Terapeut k práci využívá zejména své ruce jako nejcitlivější nástroj. Důležitá je hmatová dovednost a také znalosti anatomie. Je sice fajn vycházet z odkazu předků a jejich lidových metod, ale jak praví moudří: „Znalost anatomie slouží jako okno, kterým se lze dívat do těla.“  Hmat a cit terapeuta dokážou odhalit zejména při preventivním ošetření problémy v jejich počátku, kdy se ještě neprojevují změnou pohybových vzorců nebo bolestivostí. Jejich včasným odstraněním lze účinně předcházet rozvoji nemocí opěrného aparátu, popřípadě včas vyhledat odbornou pomoc veterinárního lékaře.

Seznamte se s příběhem Dornovy metody pro zvířata…

Říjen 2008

Dornova metoda a Osteodynamika

„Mami, Aira přestává chodit!“ Po pádu z postele přestala pětiměsíční fenečka francouzského buldočka naší dcery ovládat pánevní končetiny. Její zdravotní stav se den ode dne zhoršoval. Veterinární lékař a kamarád Petr Staňa, který měl Airu v péči, vyloučil operativní řešení a jako poslední možnost doporučil Dornovu metodu. Znal moji práci od samého počátku a jako absolvent kurzu Dornovy metody u Zuzany Prouzové věděl, že chybné postavení kostí, které vzniklo následkem nárazu, lze mechanicky napravit. Airu jsme si vzali k nám a uplakanou dceru Petru jsme poslali domů. Poprvé od mých nesmělých pokusů aplikovat Dornovu metodu na zdravých zvířatech jsem držela v rukou opravdového pacienta. Se vší jemností a citem jsme začali s terapií. Fenka už byla apatická, ztratila zájem o svět. Každý třetí den jsme ji ošetřovali pomocí přesně vedených hmatů a baňkovali oblast bederní páteře a křížové kosti. Po týdnu se do zadních nožek začal vracet cit a Aira pomalu ožívala. Začali jsme s ní plavat ve vaně a vodit ji v závěsu po zahradě. Za dva týdny se sama postavila a po třech týdnech jsme ji vzali na výlet do Beskyd. V podzimním lese na nerovném terénu sama ušla několik stovek metrů. V průběhu terapie lehávala ochrnutá Aira u mě v pracovně. Pacienti, kteří chodili na masáže a terapie, její příběh sledovali s napětím. Mnoho lidí jí drželo palce a dodávali jí naději, když ji hladili v jejím pelíšku. Zpráva o uzdravení Airy se roznesla tak rychle, jak funguje jen ústní lidová slovesnost. Začali nás oslovovat lidé s prosbou o pomoc a zanedlouho k nám jezdili pacienti nejen z okolí, ale i z celé republiky a také ze zahraničí. Trvalo ještě dalších pět let, než jsem se odvážila lidem nabídnout, že je tuto lidovou a účinnou metodu naučím. Černý buldoček se stal symbolem pomoci zvířatům pomocí Dornovy metody a součástí loga kurzů Dornovy metody – zvířata i České školy Dornovy metody pro zvířata.

Z knihy Dornova metoda pro zvířata Celostní pohled na biomechaniku opěrného aparátu zvířat

Tolik na úvod o Osteodynamice a Dornově metodě. A protože tento článek píšu z dalekého severu, konkrétně ze Švédska, v dalším pokračování najdete povídání o ošetřování tažných psů Jany Henychové a o péči o sportující psy.

Foto: archiv

Dornova metoda a Osteodynamika

Více o Dornově metodě a autorce článku najdete na webu www.dornovametoda-zvirata.cz nebo v knize Dornova metoda pro zvířata aneb Celostní pohled na biomechaniku opěrného aparátu zvířat.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->