Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Četli jste si u nás rádi o noseworku a těšíte se i na poslední díl? Následujícím článkem o tomto mladém a neustále se rozvíjejícím psím sportu se totiž nyní rozloučíme s naším malým miniseriálem.


Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl
Pavla Dorničová 27.12.2016 4020x Pachové práce

Toto je čtvrté a závěrečné povídání o noseworku, nové úžasné zábavě pro psy a jejich páníčky. Shrneme si tedy stručně a přehledně vše, co již bylo řečeno, tedy vlastně v našem případě napsáno.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Nosework je, jak již z názvu vyplývá, „práce nosem“. Je to ta nejpřirozenější činnost psa, při které používá svůj nejlepší a nejvytříbenější smysl – čich. Princip práce spočívá v seznámení se psa s určitým konkrétním pachem a naučení se správné reakce, pokud najde vzorek s tím daným pachem, který má naučený (imprintovaný).

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Při tréninku a nácviku se vychází z práce služebních psů celní správy, armády a kriminalistů, kteří jsou pro praxi trénováni na vyhledávání drog, výbušnin a dalších typů pachů (bankovky, tabák, vzácné druhy zvířat a výrobky z nich atd.). Pro sport a zábavu místo uvedených pachů používáme něco jednoduššího, dostupnějšího a legálního – zkušební řád uvádí skořici a pomerančovou kůru. Na základní úroveň je možné použít i vlastní vzorek (například káva, čaj, hřebíček...), od 1. Stupně zkoušky však je již třeba použít standardní vzorky.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Zkušební řád rozděluje čtyři typy prostředí: Urban (lidské prostředí – stodoly, garáže, statky, prostě cokoliv, kde se pohybují lidé a které využívají ke své činnosti), Nature (přírodní prostředí – louka, les...), Water (stojatá a tekoucí voda), Discrimination (rozlišování v řadách předmětů a lidských rukou). V každém prostředí jsou čtyři stupně obtížnosti (Z – 3), kdy se zvyšuje obtížnost úkrytů, velikost prohledávané plochy, přibývají rušivé prvky – negativa (například ukryté jídlo). Nepočítají se žádné body, důležité je jen našel-nenašel.

Pokud jde o závody a soutěže, vůbec není nutné se striktně držet zkušebního řádu, fantazie je nekonečná a dá se užít spousta zábavy a netradičních situací!

Ze všeho nejdůležitější však je, že tímto způsobem se mohou bavit všichni – mladí i staří, velcí i malí, zdraví i s nějakým omezením, je to sport a zábava pro všechny, tým pán a pes se učí vzájemné důvěře a komunikaci a výrazně si zlepšují vzájemný vztah.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Vše, co je k tomu potřeba, je chuť do práce, kreativita v nápadech na prostředí a úkryty, nějaké staré tašky, batůžky, pytlíky a různé nádoby na trénování rozlišování. Nejčastěji se používají květináče, můžete trénovat i na umělohmotné krabičky nebo cokoliv jiného, je jen potřeba vyrobit drobné otvory, aby byl pach vzorku dobře cítit. Samozřejmě je nutná zásoba skořice a pomerančové kůry. Skořici je dobré používat od různých výrobců a z různých koutů světa, pomerančovou kůru vyzkoušejte i v různém stupni usušení. Trénovat můžete doma, na zahradě, kdekoliv na procházkách, na dovolené, i v kanceláři v práci (pokud máte tolerantního šéfa a kolegy).

Jednoduché, že?

Tak s chutí do toho, čas vánočních svátků si můžete užít i se svým psem, skořice a pomerančové kůry by také mohl být dostatek. Přeji hodně zábavy, krásné Vánoce a ať vám to i v novém roce čuchá!!!

 

Foto: Pavla Dorničová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->