Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Co je IPO FH?

Mezinárodní zkušební řád IPO má hned několik stopařských zkoušek. Které to jsou, jak se dělí, a kterou musíte složit, abyste mohli nastoupit k VS IPO FH? Také v tom máte trochu guláš? V následujícím článku se to pokusíme vysvětlit.


Co je IPO FH?
miroslav 23.8.2017 8689x Pachové práce

Novela tohoto řádu nastala v roce 2012, kdy vešel v platnost nový MZŘ s rozšířenými zkouškami a pro pejskaře tak přišla větší možnost skládat zkoušky i třeba přes fakt, že vám některá z disciplín nejde.

     

Každý z nás by měl mít základní znalosti o tom, co dělá. Stejně tak je to i u stopařiny. Máme vědět, jak dlouhé jsou stopy, kolik máme času či kdy nás rozhodčí ukončí nebo kolik nám sebere bodů za nenalezený předmět. Také co musíme splnit, abychom mohli postoupit ve stopařině dál. Jenže přiznejme si – opravdu chceme číst všechny řády, směrnice atd.? Nechceme, a proto se zde snažíme sepsat takový malý výčet. Snad Vám bude ku prospěchu.

Ale pojďme ke stopám

Tento zkušební řád nám nabízí rovnou šest stopařských zkoušek. Ale nesmíme opomenout fakt, že nežli se pustíme do stopařiny, náš pes musí prokázat určitou ovladatelnost, a tak pro pokračovaní v MZŘ musí napřed složit zkoušku BH.

První tři stopařské zkoušky, které máte možnost složit, jsou FPr 1 – 3. Ve zkratce řečeno jedná se o zkoušku pouze stopařskou. Stopy jsou vytržené ze zkoušky IPO 1-3.

A nyní přejděme k těm hlavním stopařským

Všechny stopy jsou stopy cizí. První zkouška je FH 1 – jedná se o zkoušku složenou ze stopy, která je nejméně 1200 kroků dlouhá a má sedm úseků, na kterých se utkáme se šesti lomy. Tato stopa musí být nejméně tři hodiny stará a na její vypracování máme přibližně třicet minut. Už jen u tohoto je jasné, že pes i psovod musí mít výbornou kondičku. Jak již bylo řečeno, na stopě musí být položeny předměty, které musí být z různého materiálu (dřevo, kůže, koberec). I délka výška a šířka jsou zde stanoveny, a to 10cm x 2-3cm a tloušťka 0,5 – 1 cm. Tyto předměty musí pes nalézt a zvednout, či označit polohou. Před zahájením cviku musí psovod rozhodčímu oznámit, zda pes předměty zvedá, či označuje polohou. Psovod hlásí rozhodčímu, že pes označuje, ale ne přímo jakým způsobem. O způsobu nácviku a označování předmětů jste si mohli přečíst v našem seriálu z pera Pavla Beera (http://www.ecanis.cz/clanky/rozvijeni-a-zdokonalovani-stopovani_9.html).

      

U FH2 je cizí stopa cca 1800 kroků dlouhá, 8 úseků, 7 lomů, 7 předmětů, asi 180 minut stará, překřížená – to znamená, že nám po ní přejde jiný člověk než kladeč, a to v určitém úseku. Časový limit pro vypracování stopy je 45 minut. Půl hodiny před vypracováním stopy je stopa křížena ve dvou úsecích pod úhlem větším než 60°stopou jiného kladeče. Křížení nesmí být ve vzdálenosti menší než 40 kroků před nebo za lomem a nesmí být provedeno na prvním a posledním úseku stopy, jeden úsek nesmí být křížen dvakrát.

        

Tak a jedem do finále. Vrcholem stopařských disciplín je IPO FH, (ačkoliv nemá žádné pořadové číslo, někdo by si mohl říci, proč to není třeba FH3) je to stopa těch nejlepších. Jedná se tedy o mezinárodní zkoušku, dle které se dělají mistrovské soutěže po celém světě. Asi tak jako IPO3. Závody a zkoušky jsou vždy dvoudenní a každá stopa se pro jednoho účastníka pokládá v jiný den. Tato zkouška se tedy skládá ze dvou stop. Každá stopa je 1800 kroků dlouhá, má osm úseků, sedm lomů a sedm předmětů. Opět je každá stará tři hodiny a křížená. Čas na vypracování je 45 minut.

     

Bodování vypadá asi takto: Za sledování stopy je celkem 79 bodů, za předmět jsou body tři, na stopách máme vždy po sedmi předmětech a celkem to tak dělá 21 bodů. Maximální počet získaných bodů je 100 za stopu, minimum pak 70. U IPO FH je to 200 min. 140bodů.

Jak to vidí rozhodčí?

Víte, kdy vás může rozhodčí ukončit?

Pokud vám pes sejde ze stopy na 10 metrů. A tím sejde se rozumí do všech stran. Další, za co nás může rozhodčí vyloučit je to, co jsme dělali v začátcích snad všichni, a to ovlivňování psa v takové míře, že se jej snažíme podle různých ukazatelů (drny, stromy, sloupy) směrovat a udržovat v trase stopy. Či tak za nedodržené desetimetrové vzdálenosti od psa. Také můžeme být ukončeni, když pes přestane na stopě pracovat, bojí se nebo se nevejdete do časového limitu, který je předepsán pro každou zkoušku. Pokud pes nedojde do posledního úseku vypracovávané stopy, nemůže být jeho práce hodnocena jinak, než ve známce „nedostatečně“. To však neplatí u zkoušky IPO FH, pokud pes dojde do posledního lomu.

Víte také, že

 • Psovod se hlásí vždy na rozvinuté 10 metrové šňůře.
 • Pes se uvádí od cedulky, nebo ze vzdálenosti cca. 1-2 m před ní. V tomto okamžiku začíná hodnocení – způsob uvádění a vedení psa.
 • Uvedení musí být bez ukazování rukou ke směru stopy.
 • Nášlap se provádí vpravo od vyznačující cedulky. Dle MZŘ IPO, pouze přímo od nášlapu. (Podle NZŘ může vést stopa ve 45- stupňové odchylce.)
 • U IPO a NZŘ platí, že po třetím neúspěšném pokusu o uvedení psa přímo na nášlapu, je práce psa na stopě ukončena.
 • U stop FH 2, resp. IPO FH, musí mít jeden úsek tvar oblouku. Oblouk má mít minimální poloměr 30 m. T. j. délku tří stopovacích vodítek. Oblouk začíná a končí pravoúhlým lomem.
 • Pokud si psovod myslí, že on nebo jeho pes potřebuje z důvodů tělesné kondice či klimatických podmínek (např. velké horko) krátkou přestávku, je mu to po dohodě s rozhodčím umožněno. Tato přestávka se započítává do časového limitu pro vypracování stopy.
 • Stopovací vodítko smí být prověšené. Ne však natolik, že psovod má vodítko na zemi přímo pod nohama.
 • Drobné ověření na křížení není chybou, naopak je to pozitivní jev.
 • Předměty se pokládají minimálně 40 kroků před nebo za lomem. U křížení platí to samé pravidlo.
 • Hodnotí se pouze předměty, které pes označí do 1 m, a to již se ztrátou. Pokud je předmět dále než 1 m před psem, není hodnocen. Ale předmět, který se nachází těsně za psem, není hodnocen, neplatí v případě, že pes je otočen čelem k psovodovi.
 • Falešné označení u MZŘ i NZŘ ztráta až 4 body. Je rozdíl, jestli psovod ke psu dojde - ztráta 4 body, nebo psovod falešné označení rozpozná, k psovi nedojde a dá mu povel k pokračování - ztráta jen 2 body. Falešné označení IPO FH - ztráta 2 body. Při hodnocení předmětů u FH 2, kde jsou jen 3 body za předmět, mohou být případné drobné chyby u jednotlivých předmětů při zvedání či označení hodnoceny jen poznámkou, nebo s minimálními ztrátami – ¼, ½ body. Hodnocení se projeví až v celkovém hodnocení předmětů.

Podmínky pro účast na VS stopařů.

 • členství v ČKS a jeho kolektivních členů, event. člen MSKS -občané ČR s trvalým pobytem minimálně 12 měsíců na území ČR
 • úspěšně složená zkouška FH2 nebo IPO-FH u rozhodčích ČKS po datu 1.1 předchozího roku do 20. 7. roku konání VS
 • včasné zaplacení startovného 1000.-Kč na výběrovou soutěž, a to na účet ČKS
 • výši startovného stanovuje předsednictvo ČKS v závěru roku pro příští sezonu
 • zaslání řádně vyplněné přihlášky na předepsaném formuláři na adresu sekretariátu ČKS
 • přihláška musí obsahovat doklad o splněné zkoušce (fotokopie VK ) a potvrzení o zaplacení startovného
 • na sekretariát ČKS musí být doručena nejpozději do 31. 7.
 • soutěží se podle požadavků zkoušky IPO FH
 • každá soutěž je určena pro 8 soutěžících (v případě velkého převisu je možné navýšit na 9, účast možná pouze na 1 soutěži -se psem s PP, který je v registru plemenné knihy v ČR minimálně 6 měsíců
 • při větším počtu zájemců o účast na VS budou sestaveny startovní listiny účastníků VS z dosaženého bodového výsledku zkoušky FH2 nebo IPO FH. IPO FH bude upřednostněno před FH 2.
 • každá soutěž je organizována v jednom místě ve dvou dnech, závodníci se musí účastnit po oba dny.

VK ČKS -sestaví obratem startovní listiny jednotlivých soutěží.

Zdroj podmínek VS a zkoušek: ČKS

    

    

    

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->