Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Německý ovčák vs. malinák

Dnešní doba je doba kynologie, nebojím se to tvrdit, neboť náš národ je národ pejskařů. Největší zastoupení v kynologických sportech si zatím již po mnoho let drží sportovní kynologie a zde jsou nejčastěji využívána dvě plemena. Záměrně píši nejčastěji, neboť dnešní doba již dovoluje soutěžit ve sportovce s každým plemenem i neplemenem.


Německý ovčák vs. malinák

Jak již název napovídá, budeme se zde snažit porovnat dvě naprosto originální a přesto tak podobná plemena jakými jsou belgický ovčák – malinois a německý ovčák. Tak pojďme nato…

Co mají společného?

Nejprve bychom asi měli napsat, co mají tato plemena společného, pokud něco takového opravdu je? Ale ano, jistě že je, jen u jednoho se to pomalu ztrácí u druhého je to třeba na vrcholu. Ted mám na mysli tvrdost a bojovnost. Bohužel si nemohu odpustit fakt, že němečtí ovčáci ztrácejí na své původní povaze a na tom, za co jsme je milovali, za co náš chov všichni obdivovali. Naopak malináci, se pomalu ale jistě derou kupředu ke své slávě. Bohužel sama vidím, že mnoho ,,ovčáčkářů“ přechází na malináky a důvod? Razance, drive, chuť do práce, neúnavnost. To má z dnešních německých ovčáků opravdu jen málo jedinců. A to je velká škoda.

Další společnou vlastností je fakt, že jsou to psi vhodní pro jakýkoliv druh výcviku, jsou nenároční na péči, stravu, schopni být celoročně venku. Oba se dobře cvičí, zda snadno či hůře už záleží na výběru jedince.

Chov obou plemen u nás

Přísné chovatelské podmínky upravuje chovatelský řád, který naleznete na stránkách chovatelských klubů. U německého ovčáka je hlavním chovatelským klubem Český klub německého ovčáka. Tento klub má pak své krajské pobočky, kterých je celkem osm. U malináků si pak člověk může vybrat, kterého klubu se stane členem a to z Malinois club nebo Klub chovatelů belgických ovčáků v českých zemích.

Německý ovčák – podmínky uchovnění

Zkouška prvního stupně ZVV1 nebo IPO1

Výstava pořádaná ČKNO, německé, rakouské a slovenské, výstavní ocenění nejméně dobrý dosažené ve třídě  mladých, dospívajících a pracovní. Pro chov se neuznávají výstavy Národní a Mezinárodní.

RTG dysplazie kyčelního kloubu (RTG DKK) a RTG dysplazie loketních klubů (RTG DLK) – nejvyšší povolený stupeň pro zařazení do chovu je 2/2 u obou.

DNA

Maliňák  - podmínky uchovnění /chovu

Průkaz původu vydaný plemennou knihou uznávanou FCI, v případě importovaných jedinců splnění podmínky přeregistrace.

Dosažení minimální věkové hranice pro psy i feny – 18 měsíců.

RTG dysplazie kyčelního kloubu (RTG DKK) a RTG dysplazie loketních klubů (RTG DLK) – nejvyšší povolený stupeň pro zařazení do chovu je 2/2 u obou RTG (RTG DKK i DLK) – FCI „C“ Dále musí být vyhodnoceno  veterinářem klubu.

Povinné RTG spondylózy (RTG SA) pozor toto ale neplatí pro psy v druhém klubu (KCHBO) – toto vyšetření se provádí při celkové narkóze u RTG DKK i DLK a toto vyšetření je doporučené!

Úspěšné splnění bonitace pořádané klubem

Stanovení DNA profilu – Biologickým materiálem pro analýzu je výtěr bukální sliznice – z tlamy psa/feny.

Síň slávy obou plemen

Síň slávy, možná spíše takové okénko, do kterého jsme se snažili vybrat zajímavé jedince, kteří si dle členů redakce zaslouží aby se o nich psalo. Proto věřme, že se nikoho nedotkneme, že tam je tento pes a ne jiný.

V tomto článku bychom určitě neměli zapomenout na ty jedince, kteří se zapsali do historie jak chovu tak pracovního využití. Ačkoliv nikde není stanoven žebříček takových psů pokusím se dle vlastního vědomí a svědomí najít pro vás pár zajímavých jedinců, kteří rozhodně stojí zato aby se o nich psalo. U německých ovčáků bude toto hledání možná daleko těžší, než se může zdát neboť je to nejzastoupenější plemeno u nás a při takovém počtu jedinců není snadné nějakého vypíchnout. Proto pokud víte o nějakém takovém psu napište nám o něm.

Aktuálně by určitě nebylo správné nezmínit hned jako prvního německého ovčáka Qvida Vepeden, Václava Oušky, který loni získal první místo na MS WUSV v německém Meppenu. Tento výkon byl obdivuhodný a díky Vaškovi a jeho psu se o  nás Češích bude zase mluvit. Nesmíme však opomenout na další skvělé výkony našich závodníků jako třeba Martina Pejši a jeho Zea Aritar Bastet, nebo Jitky Duffkové a její Alex z Kristova.

Když se řekne slavný malinák musí snad každého v Čechách napadnout jediné jméno – Octavius Malidaj. Tento skvělý pes, který se letos v lednu dožil 13 let a to ve výborné zdravotní kondici je prakticky živoucí legendou.

Mistrovství ČR BO 2005 - Petrovice  24. -25.9.2005 1. místo,  Mistrovství ČR IPO 2006 - Raspenava  17. - 18.6.2006 1. místo, MS FCI IPO 2006 - Nová Gorica (Slovinsko)  7. - 10.9.2006 11. místo (94,92,95),

Mistrovství ČR BO 2006 - Roudnice nad Labem  23. - 24.9.2006 2. místo, MS BO 2007 - Le Touquet (Francie)  10. - 13.6.2007 - Ukončeno pro zranění psa velmi kontroversní závod. Mistrovství ČR BO 2007 - Třebíč 13. - 14.10.2007 3. místo, Mistrovství ČR BO 2008 - Třeboň  11. - 12.10.2008 2.místo,  MS BO 2009 - Roudnice nad Labem - 7. - 10.5.2009 5. místo,  Mistrovství ČR IPO 2009 - Česká Třebová  26. - 28.6.2009 3. místo, zadán titul Res. CACT, nejlepší obrana, 2.nejlepší poslušnost,  Mistrovství ČR BO 2009 - Chanovice  10. - 11.10.2009, 1. místo, zadán titul CACT, nejlepší poslušnost, Mistrovství ČR IPO 2010 - Raspenava  11. - 13.6.2010, 2. místo, zadán titul CACT, nejlepší poslušnost, Mistrovství ČR BO 2010 - Horní Bříza  2. - 3.10.2010 2. místo, zadán titul Res. CACT, nejlepší poslušnost, Mistrovství ČR IPO 2012 - Velešín 20. - 21.10.2012 2. místo zadán titul Res. CACT, 2.nejlepší poslušnost,                      2.nejlepší obrana a 2. místo v soutěži o Pohár J. Skuhrovského pohár (A+C)

Mistrovství ČR IPO 2013 - Třebíč 8. - 9.6.2013 17. místo 266 b. (94, 85, 87) - tímto závodem byla ukončena závodní kariéra tohoto skvělého psa.

Výše jste si mohli přečíst, že na MS BO 2007 - Le Touquet ve Francii, ukončil Oskar závod pro zranění. Já si to živě pamatuji a myslím, že to určitě stojí za připomenutí. Na tomto mistrovství došlo k více zranění psů při obranách, bohužel i našeho Českého Oskara, který skončil s frakturou kosti hlezenního kloubu. Pokud vás to více zajímá můžete se podívat na video, kde došlo ke zranění Oskara.

Další jedinci, kteří stojí za zmínku u německého ovčáka jsou jistě: Určitě Grim z PS, Tom z PS, Klen SNB, Frankie Anrebri, Doksy Bady Ron, Quero Hartis Bohemia, Cak Hartis Bohemia, Atila z Kočičího dvora, Xant z Jirkova dvora, Chrise spod Lazov. Z fen můžeme jmenovat například: Diana Hartis Bohemia, Qeen Hartis Bohemia, Emilka Anrebri, Bona ze Svobodného dvora, Extrém Ortex Aykmar.

Zde je pár maliňáků, kteří dle našeho mínění jsou také velice úspěšnými:

Delphi de Alphaville Bohemia, Orso de Alphaville Bohemi, Ch.Tr. Agbar Meggan Bohemia, Ch.Tr. Auzzy Ostraryka, Ch.Tr. Unica de Alphaville Bohemia, Ch.Tr. D´Artagnan Lebensborn, Ch.Tr. Jaguar de Alphaville Bohemia, Ch.Tr. Dagger de Alphaville Bohemia, Ch.Tr. Antrax Ostaryka, Ch.Tr. Fantasia Extra Temperament, s.Ch. Angela Steinerwood, Jch.Ch.InterCh. Bruce Vědusk, Bad Fany Eciloten, SONJA v.Tasca´s Home, AGATHA z Hanky, AUDI Hanako,Antrax Ostraryka, Azzy Ostraryka, Forny ze Soutoku Sázavy.

Jak vidíte sami, není možné porovnat tato dvě naprosto fantastická pracovní plemena. Každý si asi musí sám vybrat, které mu vyhovuje více a dá mu přednost. Zatím patří prvenství německému ovčákovi, kterému však maliňák šlape na paty.

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->