Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Napadení sametkou zarděnkovitou

V srpnu se u psů často objevují kožní problémy, které se projevují puchýřky plnými hnisu a vypadanými kolečky srsti. Bohužel někteří veterináři jsou schopni diagnostikovat tyto projevy jako alergie, popřípadě demodikózu.


Témata: zdraví psa
Napadení sametkou zarděnkovitou
4.9.2017 11404x Zajímavosti
Toto “kožní onemocnění” má na svědomí sametka. Oranžový nebo narůžovělý milimetrový půdní roztoč žijící v trávě a daří se mu právě v tomto počasí, kdy je ještě slunce, ale i vlhko. Samička naklade vajíčka a larva, aby mohla přežít, parazituje na živých tvorech. Přichytí se na kůži zvířat nebo lidí svými příústními končetinami a pokožku nařízne. Do této ranky vypustí své jedovaté výměšky, které naštěpí tkáň hostitele, a ona pak už se touto směsí živí. Larví kousanec vyvolá samozřejmě reakci napadeného organismu. Vznikne zánět, který se projeví jako červená skvrna. Na té se vytvoří puchýřek naplněný tekutinou a velmi svědí.
Larvy sametek se usazují na měkkých a citlivých částech pokožky, nejčastěji v meziprstí, za ušima, v podpaží a v místech, kde se vytvářejí kožní řasy. Vyvolávají silnou svědivost, postižený pes je neklidný a napadená místa si líže a drbe.
 
.   
                                             Rozškrábané puchýřky za uchem.
 
    Kolečka vypadané srsti na hlavě často vedou k domněnce, že se jedná o demodex.
 
                                       Uvolněná srst se stroupkem.
 
Moji psi tímto roztočem napadeni nejsou, protože jim podávám na začátku sezóny Bravecto, které dle nových výzkumů hubí z 99.9% i trudníka psího (Demodex canis). Proto si myslím, že podáním tohoto antiparazitika se může problém vyřešit.
Upozorňuji, že je to pouze má zkušenost a doporučuji při problému navštívit skutečného veterináře.
MVDr. Herčík dnes tuto mou domněnku potvrdil u jedné fenky z mého odchovu a nasadil, vzhledem k pokročilému stádiu zánětu v kousancích, antibiotika Clavaseptin , šampón na koupele B-Perox a tabletu Bravecto.
 
 
                         
                Clavaseptin
 
Článek má pouze informativní charakter, nejsem veterinář a každý případ by měl být posouzen zvlášť zkušeným veterinárním lékařem!!
 
 
Kam dál ...