Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

Jeho odvaha někdy hraničí až s troufalostí, nadměrným sebevědomím a arogancí. Jeho vzhled v lidech budí různé emoce. Může to být jak úcta, tak i obdiv, ale také posměch a někdy i opovržení. Ale opravdoví znalci psů uznale kývou hlavou, protože vědí, že velškorgi cardigan je prostě VELKÝ pes...


Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

Možná bylo o tomto pracovním plemeni napsáno mnoho a možná také ne! Jisté však je, že se cardigan řadí spíše mezi méně známá plemena, protože je jeho počet u nás, ale i ve světě celkem malý. Jenže na druhou stranu je to plemeno velice zajímavé a všestranné, tak jsme se rozhodli, věnovat se mu celý měsíc. A uvidíte sami, jak je skvělé...

Opět ti keltové...

Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

Podíváme-li se hluboko do minulosti, dovedou nás záznamy až do dob, kdy na britské ostrovy přišli Keltové. Tito Keltové však mohou za vznik mnoha plemen psů a jejich historie je více jak zajímavá. O tom zde ale psát rozhodně nebudeme. Pojďme se posunout o pár tisíc let dopředu a to až do konce devatenáctého století a třicátých let století dvacátého. Přesněji do roku 1925, kdy anglický Kennel club uznal velškorgi jako plemeno, avšak nerozlišoval mezi variantami cardigan a pembroke. Teprve až v roce 1934 se z celkově větších cardiganů, kteří mají i uši větší a lehce zaoblené, stalo samostatné plemeno. Prvotním posláním velškorgi bylo hlídat dvorky a usedlosti, okrajově pásli dobytek a později se naplno stali honáckými psy. Cardiganům se pravděpodobně vyhnulo přikřížení jiných plemen, a tak zůstali původnějším plemenem na rozdíl od pembroků.

Prvotním posláním velškorgi bylo hlídat dvorky a usedlosti, okrajově pásli dobytek a později se naplno stali honáckými psy!

Poměrně krátká česká historie

Historie v našich zemích není nikterak dlouhá. Prvním cardiganem importovaným do České republiky byla v roce 1990 tricolorní fena Morgan Egger Mokronog, která však bohužel nikdy neměla štěňata. První vrhy cardiganů se narodily až v letech 2000 a 2001 v chovatelské stanici Corlan Gi červeným fenám importovaným z polské CHS Lisiura. 

Pro někoho možná maličko komické vzezření

Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

„Koukej, tamhle za tím obrubníkem se plazí ovčák!“ Tak nějak na mě před mnoha lety zavolal kamarád. Jenže z plazícího se ovčáka se vyklubal pes s hezky tvarovanou hlavou, velkýma ušima, dlouhým tělem na krátkých nohách a nízko nasazeným liščím ocasem. Jeho výrazné předhrudí má tvar vejce, jehož užší část míří k zemi. Přední tlapy jsou zakřivené tak, aby kopírovaly tvar hrudníku, tzn. že lokty jsou blíž u sebe než ramena. Inu ovčák to sice byl, ale ne ten německý. A to bylo mé první setkání s velškorgim. Jeho vzhled je prostě jedinečný...

Není to plyšový medvídek – je to ovčák!

Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

Při pořizovaní velškorgiho je třeba si v prvé řadě uvědomit, že ač malý, je to především pracovní pes. Cardigan je bystrý a inteligentní pes s velkou osobností, má vlohy k hlídání a pasení. Jeho původním posláním bylo nahánění dobytka a to už chtělo odvážné psy, kteří opravdu něco vydrží. Jeho povaha je vyrovnaná, přímá, veselá a bezstarostná, i když k cizím lidem může být zpočátku rezervovaný. Nikdy by neměl být plachý nebo agresivní. Je hodně fixovaný na svého pána, kterého miluje a snaží se mu zavděčit. S lidmi si vytváří velmi pevný a úzký kontakt, proto není vhodný k chovu v kotci. Je přizpůsobivý, proto bude s patřičným zaměstnáním spokojený ve městě jako společník i na vesnici u stáda ovcí nebo jako sportovec pro aktivní majitele. Dobře vychází s ostatními psy, domácími zvířaty i s dětmi. Cardigan je prostě král i šašek, pracant a sportovec i klubíčko stočené pod peřinou.

Při pořizovaní velškorgiho je třeba si v prvé řadě uvědomit, že ač malý je to především pracovní pes!

Nezapomínejme na důslednost...

Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

Výchova cardigana se prakticky neliší od výchovy jakéhokoliv jiného plemene. Nesmíme však zapomínat na důslednost a to především u psů (samců), ale ne tvrdost. Je to takový malý šašek-pracant a tak má vždy snahu zavděčit se a maximálně spolupracovat. Většinou je pro něj velkou motivací a odměnou obyčejný pamlsek. Velmi dobře reaguje na tón a intonaci hlasu, je tedy velice důležité udržet správné chování u štěňat a podpořit je pochvalou a pamlskem.

Jsou to aktivní pracovití psi a výcvik je velice baví. Proto je možné uplatnit se v celé řadě kynologických sportů, ale pro pasení se přímo narodili. Je však třeba si uvědomit, že některé sporty mohou být méně vhodné právě kvůli tělesným predispozicím. Aktivity jsou sice potřeba, ale jen velmi opatrně v a to především v období růstu, protože přetěžování v období růstu může způsobit velké problémy s růstem kostry.

Je třeba počítat také s tím, že někteří jedinci mohou být poměrně uštěkaní.  

A co zdraví?

Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

I když je cardigan celkem zdravým a odolným plemenem, je třeba u něj sledovat některé zdravotní problémy právě proto, aby se dále nešířily chovem. Jde například o výskyt dědičných chorob, jako jsou degenerativní myelopatie, dědičné oční vady a dysplazie kyčelního a loketního kloubu. V ojedinělých případech se u cardiganů objevuje epilepsie, o něco častěji ohnutí kosti vřetenní a problémy s meziobratlovými ploténkami, velmi výjimečně spondylóza a v některých liniích se sleduje sklon k chronickému selhání ledvin.

Je to malý pes, ale velký jedlík, proto je nutné u něj hlídat příjem potravy, jídlo totiž miluje a má tudíž předpoklady k tloustnutí. Důležité je štěňata v prvním roce života nepřetěžovat, omezit skákání a chození po schodech, což se doporučuje i u dospělých psů. Při krmení štěňat je třeba dát pozor na vyváženou stravu bez překrmování bílkovinami a ohlídat také vyrovnaný obsah minerálů, jinak by se chyby ve výživě mohly podílet na poruchách vývoje kostry. Cardigan se v průměru dožívá asi dvanácti až čtrnácti let. K jeho uchovnění v současné době nejsou požadovány žádné zdravotní testy.

Víte, že...?

  • Velškorgi cardigan je o něco méně známý než jeho „kolega“ pembroke, který je proslavený zejména tím, že je to oblíbené plemeno královny Alžběty II., která je chová.
  • Pro cardigana je typický dlouhý ocas až na zem, který je podobný liščímu. Pembroke se naopak může narodit bez ocasu (tzv. s přirozeně krátkým ocasem), pokud náhodou měl ocas, tak se mu dříve dokonce kupíroval, ale to je dnes již zakázané.

Malý pes s mnoha výhodami

Mimořádně silná psí osobnost – to je velškorgi cardigan!

Pokud patříte mezi ty pejskaře, kteří raději lítají se psem venku a kartáč není úplně jejich silnou stránkou, pak je cardigan pro vás jako stvořený. Péče o jeho srst není náročná, stačí ji asi jednou týdně vyčesat, častěji v období línání. Navíc je tzv. samočistící, takže pravidelné koupání není nezbytné. Také je třeba pečovat o drápy a zuby psa. Mezi jeho oblíbené činnosti patří plavání, v letních měsících tedy společně můžete vyrazit k vodě. Pokud se věnujete turistice, pak velškorgi vás bude rád na vašich cestách doprovázet. Corgi je aktivní pes a pohyb potřebuje, pokud jej necháte vydovádět, bude s vámi spokojeně odpočívat doma na gauči.

Kam za cardigany v roce 2022?

Výstavy:

11. 9. 2022 KV zámek Kozel

Bonitace

30. - 31. 7. – Retro corgi víkend

  1. 9. 2022 – zámek Kozel

listopad 2022 - místo a termín budou upřesněny

Portrét plemene Velškorgi cardigan

Originální názevWelsh Corgi Cardigan
Zkratka plemeneWCC
Země původuSpojené království, Wales
Číslo standardu38
FCI skupinaI. - Ovčáci a honáčtí psi
Velikostmalý (do 30 cm)
Druh srstikrátká
SrstKrátká nebo středně dlouhá, pevná. Odolná vůči rozmarům počasí, s dobrou podsadou. Přednostně rovná.
Vhodnostpro začátečníky
pro aktivní lidi
pro seniory a děti
Umístěnído bytu
na zahradu
Využitísport
klidné procházky

Celkový vzhled:

Statný, houževnatý, pohyblivý, schopný vytrvalosti. Délka v dobrém poměru k výšce. Ocas podobný liščímu ohonu, nasazený v prodloužení horní linie těla.

Barva:

Přípustná zbarvení jsou: blue-merle, žíhaná, červená, sobolí, trikolorní se žíhanými znaky a trikolorní s červenými znaky. Všechna výše uvedená zbarvení s typickými bílými znaky na hlavě, krku, hrudi, spodní části těla, končetinách, tlapkách a špičce ocasu nebo bez nich. Bílá nesmí převládat na trupu nebo hlavě, kde nikdy nemá být okolo očí. Nosní houba a okraje očních víček musejí být černé. Játrové a dilutované zbarvení jsou krajně nežádoucí

Hmotnost:

Odpovídající výšce, s hlavním důrazem na celkovou vyváženost psa.


Iveta Panýrková

Foto: archiv Marty Fuglevičové (kennel z Irexu), archiv Petry Jančíkové

Poznámka redakce: Na úvodní fotografii jsou tři psi. Ten který je úplně vlevo je plemene pembroke.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->