Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mantrailing – pohyb pachových částic v prostoru 16. díl

Tušíte, proč vlastně psi hledají pach i v místech, kudy hledaná osoba nešla? Co tam vlastně sledují? To je otázka, že? A právě tímto tématem se zaobírá pokračování našeho velmi sledovaného seriálu o mantrailingu. Všechno se tedy dozvíte na následujících řádcích…


Mantrailing – pohyb pachových částic v prostoru 	16. díl
Richard Novotný 23.7.2021 52128x Záchranářská kynologie

V minulém článku jsme se snažili popsat, z čeho se skládá celkové pachové schéma každého člověka. Je důležité si uvědomit, že psi si pamatují všechny složky pachového spektra a podle toho, která jeho část je pro ně nejdůležitější, nebo na kterou jsou danou metodou výcviku zaměřeni, tu v daném okamžiku sledují.  Při vysvětlování rozdílů mezi jednotlivými metodami pachové práce se někdy stává, že je tato skutečnost opomíjená anebo špatně pochopená.

Co to je lidská termika?

V mantrailingu je pro psa nejdůležitější složkou pachového spektra individuální pach. Individuální pach vzniká rozkladem organické hmoty, která postupně odpadává z každého živého organismu. Uvolňující se buňky a shluky buněk živého organismu mají zpočátku stejnou teplotu jako povrch těla, ze kterého odpadávají. Většinou je okolní teplota nižší, než teplota těla a tak se stává, že jsou tyto teplejší a lehčí částice nejprve vynášeny nahoru a po ochlazení na okolní teplotu jsou unášeny pohybem vzduchu do okolního prostředí, kde se postupně usazují. Tento jev se označuje jako lidská termika.

Mantrailing – pohyb pachových částic v prostoru 	16. díl

V mantrailingu je pro psa nejdůležitější složkou pachového spektra individuální pach!

Pohyb pachových částic

V optimálním případě, by se tedy pachové částice měly a mohly usadit přesně v místě, kudy osoba prošla.  Tento ideální stav ale většinou nebývá a tak jsou tyto částice odnášeny různě, mimo tento prostor. Usazují se na vegetaci, nebo na zemi, kde se zachytí. Na místech, která jsou příznivější pro zachycení těchto pachových částic, se jich většinou usadí větší množství. To samé může nastat v místech, kde osoba zůstala delší dobu třeba sedět, nebo stát.  Vznikají tak místa, kde je jejich větší koncentrace, tato místa můžeme za určitých okolností označit podle toho, jak se pohybovaly vzduchové proudy, jaké byly podmínky pro usazení těchto částic, jako pachové oblasti, pachový vějíř nebo navátý pach. V každém případě se vlivem vnějšího prostředí (koloběhu prvků v přírodě) pachové částice postupně dále rozkládají a časem jich ubývá, tedy, pachová stopa stárne. Nejdříve se rozloží pachové částice tam, kde jsou nejpříznivější podmínky pro jejich rozklad. Tedy na místech exponovaných, kde je více světla, vyšší teplota, povrch je hladký, kde se udrželo pouze malé množství těchto pachových částic, nebo byly z těchto míst vlivem vnějších podmínek přemístěny jinam. To může být třeba vlivem pohybu vozidel apod.

Mantrailing – pohyb pachových částic v prostoru 	16. díl

Pes cvičený metodou mantrailingu vyhledává pachové částice, které jsou usazené různě v prostoru a jeho práce se tak může zdát nesmysluplná!

Práce psa vždy závisí na konkrétních podmínkách

Přesto se můžeme domnívat, že poté, co osoba prošla v daném prostoru, zůstává po ní tzv. kontinuální pachová stopa, tedy pachové částice jsou usazeny po celé trase pohybu osoby. Časem, kdy pachová stopa stárne a tyto částice zůstávají už jenom v místech, kde nebyly příznivé podmínky pro jejich rozklad, vzniká tzv. přerušovaná pachová stopa. Psi, cvičení metodou mantrailingu musí umět sledovat i tuto přerušovanou pachovou stopu. I proto je možné je využívat při sledování starších stop. Pro mnoho kynologů je pak práce mantrailingového psa svým způsobem podivná, zdá se, že pes chaoticky běhá z místa na místo, odbíhá z prostor, kudy hledaná osoba prošla. Pravdou však je, že pes vyhledává pachové částice, které jsou usazené různě v prostoru a jeho práce se tak může zdát nesmysluplná.  Vysvětlení je vždy nutné hledat v konkrétních podmínkách, které byly jednak v době, kdy se osoba, kterou pes hledá, v daném prostoru vyskytovala, pak také v podmínkách, které byly v meziobdobí, než byl použitý mantrailingový pes a také v době, kdy pachovou stopu vypracovával.

Správné vyhodnocení všech okolností, za kterých pes pracuje na pachové stopě, vyžaduje velkou zkušenost. Vzhledem k tomu, že lze jen velmi těžko postihnut všechny aspekty a okolnosti, které ovlivňují práci psa je dlouhodobá zkušenost a schopnost správné argumentace a interpretace rozhodující pro výcvik budoucích záchranných pátracích psů. V dalších dílech se pokusíme některé základní vnější okolnosti popsat.

Mantrailing – pohyb pachových částic v prostoru 	16. díl

Na úvodní fotografii tohoto článku vidíme, že pes pracuje přesně v místě, kde se usadily pachové částice, přestože hledaná osoba šla po cestě…

Proč to všechno píšu v množném čísle?

Jsem jedním z členů IBHA akademie.  IBHA – International Bloodhound Academy je výcvikovou a výukovou organizací, ve které se sdružují zájemci o výcvik a atestaci psů cvičených metodou mantrailingu. Články jsou kolektivním dílem i mých spolupracovníků a vznikají jednak na základě úzké spolupráce s GAK9, kterou vede Jeff Schettler a také vlastních zkušeností, které zakládající členové IBHA získali za patnáct let, co se mantrailingem a výcvikem pátracích psů zabývají. I proto jsme se rozhodli, že dalšími články na téma mantrailingu budou přispívat i další členové IBHA.

 

Víte, že nedávno vyšla parádní knížka od Lubomíra Satory „Základy mantrailingu“? Nelze jinak, než ji doporučit všem, kteří se chtějí mantrailingu skutečně věnovat. Najdete v ní totiž mnoho zajímavých informací, které vám mohou pomoci při výcviku vašeho čtyřnohého mantrailera. Napsat si o ni můžete přímo do nakladatelství Grada

www.grada.cz.

Richard Novotný

 

Foto: archiv Richarda Novotného, yascha design

www.pohresujeme.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->