Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Někdy to prostě nemá dobrý konec…

Zajímají vás příběhy z opravdového života, i když třeba ne pokaždé končí dobře? Ten následující jistě nejednoho čtenáře donutí k zamyšlení, proč se u nás mantrailing stále ještě nepoužívá jako plnohodnotná záchranná metoda také v praxi a volí se, až když všechno ostatní selže. Není to škoda?


Někdy to prostě nemá dobrý konec…
Lubomír Satora 7.7.2021 7581x Záchranářská kynologie

Tisková zpráva TN.CZ: „Chlapec se ztratil ve středu 14. dubna pozdě večer. Bezprostředně poté, co vyděšení rodiče zalarmovali strážce zákona, se spustila obří pátrací akce. Terén pročesávali psovodi, desítky policistů a ze vzduchu i helikoptéra s termovizí. V dalších dnech se do hledání nezletilého zapojila i řada dobrovolníků.“ 

Když se hledá mladistvý

Skoro celá republika žila letošního jara příběhem mladíka z Brna, kterému se stal osudným záměr zkoušet neznámé. Kdo se o případ zajímal, měl tak možnost sledovat, jak taková pátrací akce probíhá. V rámci systému „Dítě v ohrožení“ jsou mladiství a děti bráni do pátrání ihned po nahlášení na Policii. Jsou okamžitě prováděny standardní postupy pátrání, kdy se prověřují všechna zdravotnická zařízení, zveřejňuje se popis pohřešovaného, prohledávají se prostory, kde byla pohřešovaná osoba naposledy viděna, na místo se dostaví rojnice policistů, nad terénem létá vrtulník. Pátrací postupy jsou léty prověřené a v mnoha případech jsou úspěšné. Je ale potřeba vědět, že v případech, jako bylo právě toto pohřešování mladíka, je největším problémem nutnost prohledat velmi rozsáhlý prostor, v okolí místa, kde byla hledaná osoba naposledy viděná. K tomu je potřeba velkého množství lidí, techniky, psů a dalších prostředků IZS.

Mantrailing je metoda pachové práce služebních psů, kteří vyhledávají pohřešované, ztracené a hledané osoby na základě jejich individuálního pachu!

Co dokáže mantrailing?

Někdy to prostě nemá dobrý konec…

K tomu, aby se zúžil koridor, kde by se mohla pohřešovaná osoba nacházet, mohou pomoci speciálně vycvičení pátrací psi. Organizace RESDOGS, z. s. má k dispozici pátrací psy vycvičené metodou mantrailingu. Mantrailing je metoda pachové práce služebních psů, kteří vyhledávají pohřešované, ztracené a hledané osoby na základě jejich individuálního pachu. Metoda je to velmi stará, v minulosti byla určená pouze pro plemeno bloodhound. Tito psi mají údajně nejlepší čich ze všech plemen psů. Pro představu to funguje asi tak, že psi vyhledávají zbytky pachových částic, které odpadávají z každého člověka, zachycují se v prostoru a pes je schopen tyto pachové částice hledat a identifikovat.

Jak to celé funguje?

K tomu, aby mohl být takový pes využitý k pátrání, potřebuje mít k nasumování nějaký pachový předmět hledané osoby. To může být jakákoliv součást oblečení, věci osobní potřeby apod. Druhou podmínkou pak je, abychom znali poslední místo, kde byla hledaná osoba viděna, anebo kde se nacházela. A do třetice je nutné, aby pachová stopa ještě existovala. V našich klimatických podmínkách mohou takto cvičení psi pracovat na stopách starých i několik dnů. V každém případě je však dobré, aby se i takto cvičený pes dostal na místo činu co nejdříve.

Takto vycvičené psy může k pátrání povolat buď Policie anebo „osoba blízká“. I když je RESDOGS, z. s. oslovena osobou blízkou, vždycky požadujeme, aby byla osoba v pátrání Policie anebo Policie o pátrání věděla. Všechna pátrání RESDOGS, z. s. provádí zdarma.

Všechna pátrání RESDOGS, z. s. provádí zdarma!

Pes se nemýlil, ale…

Otec mladíka nás požádal o spolupráci při pátrání ve čtvrtek kolem 16.00 hod.. Na místo, kde se našla chlapcova bunda, jsme se dostavili v 17.30 hod., jako pachový předmět bylo použito tričko chlapce. Stáří pachové stopy bylo v tuto dobu více jak cca 22 hodin. Pes nás po zhruba dvaceti minutách dovedl na břeh řeky Svratky, kde práci ukončil s tím, že zde pachová stopa pro něj končí. Bylo provedeno ještě jedno pátrání z místa, kde byli viděni ještě všichni čtyři mladíci a pes pouze prošel trasu, kterou si jeden z hochů pamatoval a potvrdil tak jeho dobrou práci. Po třech týdnech se potvrdila správnost práce psa. Chooco se opět nemýlil. Byl to v poslední době jeho třetí zásah. Nemýlil se ani v jednom případě, bohužel na všechna pátrání jsme byli přizvání pozdě.

Lubomír Satora

Foto: archiv Lubomíra Satory

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->