Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Máme nového pejska, čím ho budeme krmit?

Máte v plánu si pořídit pejska a přemýšlíte, jaké krmivo by pro něj bylo nejlepší? Pokud jste chovatel začátečník, je tato volba docela složitá, protože na trhu je nepřeberné množství různého krmení. Je to proto i jedna z nejčastějších otázek v chovatelských diskusích. Které krmivo vybrat, aby pejsek dobře prospíval, netrápily ho nějaké neduhy a dlouho vydržel v dobré kondici? Každý tvor je jiný, proto i každému psovi bude vyhovovat něco jiného. Záleží na velikosti, věku, plemenu a dalších vrozených dispozicích.


Máme nového pejska, čím ho budeme krmit?
red 11.4.2023 645x PR články

Každý páníček chce pro svého pejska to nejlepší, a je jedno, jestli jde o voříška z útulku nebo o drahé štěně s papíry původu. V obou případech je ale dobré nejprve zjistit, co dostával do misky, než jste se ho ujali vy. Náhlý přechod na úplně jiný druh krmiva může totiž pejskům způsobit trávicí obtíže. Změnu neuspěchat doporučuje i nutriční specialista Martin Kváš: „Každý dobrý chovatel vám s pejskem předá i krmivo, na které byl doposud zvyklý. Přestože chcete třeba vybrat jiné složení nebo recepturu v jiné cenové hladině, počkejte, až si pes trochu zvykne v novém domově.“

Změna = stres

Máme nového pejska, čím ho budeme krmit?

Pro zvíře je stresující jak změna prostředí, tak vody, ale dokonce i vzduchu kolem něj. Oporou mu při této změně bývá právě krmivo, na které bylo do té doby zvyklé. Výměna střevní mikroflóry pak není tak agresivní. Někdy se novým majitelům původní krmivo nezdá moc kvalitní. Ale opravdu, když mu ho ze začátku necháte, je to v tu chvíli to nejlepší, co pro něj můžete udělat. Je dobré počítat i s tím, že pejsek může v novém domově ztratit chuť k jídlu. Je to ale většinou jen na přechodnou dobu.

Kdy začít s novým krmivem?

Máme nového pejska, čím ho budeme krmit?

Výměna střevní mikroflóry u psů trvá týden a pak si ještě několik dní zvykají na nový typ stravy. „Příliš rychlá změna krmiva může u pejska vést až k průjmu. Změna by měla trvat 7–10 dnů. V průběhu této doby se obě krmiva (předchozí a nové) musí spolu míchat. Podíl původního krmiva se postupně snižuje, podíl nového krmiva se postupně zvyšuje,“ upozorňuje výživový specialista Martin Kváš. Krmiva hned nekupujte velký balík, zkuste nejdříve malý vzorek, díky kterému vyzkoušíte, jak vašemu pejskovi chutná. To, že mu bude chutnat, ale nemusí nutně znamenat, že mu sedne. Ani u malých plemen s nízkou krmnou dávkou nelze zjistit reakci zvířete za tak krátkou dobu. K tomu pak slouží menší balení, se kterým můžete krmivo začít zkoušet. Dobře vybrat je důležité hlavně u štěňat, vhodná výživa je totiž základním pilířem jejich zdraví na celý život. Už pro čtyřměsíční štěňata a mladé psy se hodí třeba Brit Care Dog Sustainable Puppy.

Chvíli mu chutná a chvíli ne

Máme nového pejska, čím ho budeme krmit?

Někdy se může stát, že váš psí mazlíček s chutí zbaští první pytel granulí a najednou jakoby mu přestalo chutnat. Pokud nemá žádné zdravotní potíže, jen zkouší vaši trpělivost, jestli mu přece jen nedáte něco lepšího. Pokud ano, jste v pasti. Za chvíli to udělá znovu a naučí se s psím pohledem páníčka pěkně manipulovat. Mějte na paměti, že psům ve stravě nejvíc prospívá stabilita. Tedy žádné časté změny. Dospělým chlupáčům střední velikosti by mohlo svědčit supermprémiové, udržitelné a hlavně vysoce stravitelné krmivo Brit Care Dog Sustainable Adult Medium Breed. Je také třeba dodržet správnou krmnou dávku. Odborník na výživu Martin Kváš k tomu dodává: Výživa a její správné nastavení je komplexní záležitost, která se neodvíjí jen od množství podávané potravy. Naopak vyžaduje poměrně hluboké znalosti a při nastavování různých diet je potřeba vždy dbát na rady odborníků, aby pes dostal vše potřebné ve správném poměru a množství. Při výběru stravy je potřeba zohlednit řadu věcí, jako jsou například věk, rasa psa nebo jeho kondice.“

Více na www.krmiv-brit.cz a mazliccivpohybu.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->