Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Letem světem s německým boxerem!

Líbí se vám boxeři, ovšem nikoliv ti dvounozí? Pak se následující čtyři týdny máte na co těšit! Než se však pustíme do našeho pravidelného povídání s majiteli, chovateli a trenéry tohoto plemene, a než se začneme zabývat vážnými tématy a otázkami, a než se blíže seznámíme s těmito úžasnými psy, rádi bychom vás provedli světem boxeřích zajímavostí!


Letem světem s německým boxerem!
Katka Houšková 2.2.2021 4427x Zajímavosti

Německý boxer je tak notoricky známým plemenem (zejména u nás, v bývalém východním bloku), že bychom těžko hledali nějakého ne-pejskaře, který o něm nikdy neslyšel nebo nikdy žádného neviděl. A co teprve pejskaře! Navzdory své popularitě a všeobecné známosti se ale jedná o plemeno plné zvláštností a zajímavostí, které vás jistě překvapí! V únoru vás tedy zveme do ringu s boxerem!

Hvězda filmového plátna

Zřejmě nejznámějším boxerem v české kotlině je Gregor (vlastním jménem Andy), který si zahrál po boku Luďka Soboty v komedii Oldřicha Lipského z roku 1974 „Jáchyme, hoď ho do stroje!“ Jak si jistě vzpomenete, zhýčkaný a rozmazlený Gregor přidělal hlavnímu hrdinovi nejednu vrásku na čele, když s ním musel vést boj o místo v pohodlné posteli nebo ho brát s sebou na rande. Ve své době byl Gregor (tedy vlastně Andy) filmovou hvězdou a výrazným způsobem pomohl popularitě plemene.

Prezidentská celebrita

Boxer byl u nás povýšen na celebritu číslo jedna, když se s manželi Havlovými přistěhoval na zámek do Lán. Dagmar Havlová je považována za velkou milovnici tohoto plemene a vlastnila jich ve svém životě hned několik. Celoživotním obdivovatelem boxerů je také herec Václav Vydra spolu s manželkou Janou Bouškovou, kteří mají za sebou velmi zajímavou boxeří minulost. Ještě dávno před tím, než spojili dohromady svoje životy, povedlo se jim spářit své dva boxery a tento „vztah“ nezůstal bez následků!

Letem světem s německým boxerem!

Populární i za velkou louží

Mezi nejznámější zahraniční osobnosti, které si zamilovaly boxery, patří bezesporu Humphrey Bogart a Lauren Bacall. Oba byli velkými milovníky psů (Humphrey měl ve svém životě hned několik plemen) a svého prvního boxera Harveyho dostali jako svatební dar. Následovali ještě další dva boxeři jménem Baby a George. Pokud vám nic neříká černobílý film a patříte spíše k mladšímu publiku, potom by vaší pozornosti neměli uniknout dva boxeři Buckley a Brennan, které vlastní Justin Timberlake.

Letem světem s německým boxerem!

Medaile za odvahu

Nejen celebrity vlastní toto plemeno, ale i samotní boxeři se také stali celebritami! Punch a Judy byli dva boxeři, kterým byla v roce 1946 udělena Dickinova medile (PDSA Dickin Medal) za odvahu. Tito psi zachránili v Izraeli život dvěma britským důstojníkům, když je varovali před ozbrojeným teroristou. Oba psi byli přitom těžce zraněni.

Světová prvenství

Také Guinessova kniha rekordů eviduje jméno jednoho boxera, který drží světové prvenství a je to prvenství velmi kuriózní! Jedná se o nejdelší psí jazyk na světě vůbec! Patřil boxerce Brandy, která žila v St. Clair Shores ve státě Michigan (USA) a měřil neuvěřitelných 43 cm! Nevěříte? Zkuste se podívat na jiné boxery, jejich jazyky dosahují opravdu neskutečných rozměrů!

V knize rekordů najdeme ještě jednoho boxera, i když jen tak napůl. Jedná se totiž o křížence boxera a labradora. Ten drží světové prvenství jako ztracený pes, který překonal nejdelší vzdálenost při návratu domů. Tento psí rekordman prošel Austrálií neuvěřitelných 3218 km!

Letem světem s německým boxerem!

Ani česká kniha rekordů ale není ochuzena o boxeří zápis

Jako pes s nejvyšším počtem složených zkoušek z výkonu vůbec (mezi všemi plemeny!!!) je zde zapsán (bohužel již nežijící) sportovní rekordman Champion Baskervill Buddha Tajpan, který se svou majitelkou a chovatelkou v jedné osobě, Míšou Martinů, během svého života složil 45 zkoušek z výkonu. O tom, že se jednalo o opravdového psího sportovce, svědčí i fakt, že mimo složených zkoušek absolvoval také řadu prestižních závodů a soutěží. Baskervill složil tyto zkoušky všestranného výcviku: IPO1, IPO2, IPO3, ZVV1, ZVV2, ZVV3, SchH1, SchH2, SchH3, ZOP, ZPU1, ZPU2, ZPO1, ZPS1, FPr1, FPr2, FPr3, OPT1, VPG-A, ZMT, IPO-V, VZ, VZ1, VZ2, VH, T1, FH1, ZZO, dále zkoušky záchranného výcviku: ZZZ, ZZP1, ZZP2, ZZP-N, ZVP1, ZVP2, ZVP-N, RH-E, RH-TA, RH-FLA, RH-FA, RH-LA, ZLP1, ZLP2, ZLP-N a navíc dvě zkoušky psa canisterapeuta.

Historie starší než Bible

Boxer má i velmi zajímavou historii! Spolu se svými příbuznými, buldoky a dogami, mají i boxeři předky, které lze vysledovat až do období kolem roku dva tisíce před naším letopočtem! Silní a odvážní psi, jejichž vlastnosti využívali často pro válečné účely už staří Asyřané, byli o několik století později pojmenováni po starobylém městě Molossis v dnešní Albánii.

Němec s anglickým jménem

Do jisté míry kuriózní je i původ názvu plemene. Slovo „boxer“ je totiž anglikanismus a je opravdu s podivem, že jako německé národní plemeno (a německá národní chlouba) nebylo pojmenováno slovem germánského původu. Říká se, že původ názvu boxer vychází z chování těchto psů, kteří při boji nebo při hře velmi často stojí na zadních a používají přední tlapky, takže jakoby boxují. Jiné zdroje zase uvádějí, že název boxer vznikl z techniky napadení malých zvířat, při kterém boxer nepoužívá nohy (jak tvrdí předchozí teorie) ani zákus, ale paralyzuje zvíře hlavou, kterou používá jako beranidlo. Ovšem další zdroje mají zase úplně odlišné teorie. Tak si vyberte…

Pruhy a pásiky

A nakonec jazykové okénko, které jistě obohatí slovník českého čtenáře. Podle standardu plemene existují dvě barvy boxera – česky se překládají jako žlutá (nebo zlatá) a žíhaná. Slovensky je boxer zlatý nebo pásikavý.

Zdroj informací: Encyklopedie plemena psů, Hans Räber - nakladatelství Blesk, Wikipedia, Guinness Book of Records

Foto: Ivana Bukovanská, AKC (American kennel club https://www.akc.org), Michaela Martinů, Dominika Hradská, obal knihy Václav a Dagmar Havlovi, úvodní fotografie vrh “I” Fender Edda

Kam dál ...