Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kam má přístup asistenční pes? Lidé a jejich psí pomocníci stále čelí mnoha omezením...

Dnes už není nic zvláštního potkat osoby s asistenčním psem například v hromadné dopravě nebo v restauraci. Přesto jsou lidé s handicapem v doprovodu asistenčního psa na veřejných místech často vystaveni nepřátelským reakcím. Život jim komplikuje nedostatečná legislativa a také špatná informovanost jejich okolí.


Kam má přístup asistenční pes? Lidé a jejich psí pomocníci stále čelí mnoha omezením...
Kateřina Kubíčková 7.6.2024 1841x Asistenční a vodící psi

Pro lidi se zdravotním postižením je jejich pes stejně nezbytnou pomůckou jako třeba invalidní vozík, berle či slepecká hůl. Mnozí z nich nejsou bez společnosti čtyřnohého asistenta schopni opustit domov a zajistit si základní životní potřeby. Na jeho pomoc jsou odkázáni čtyřiadvacet hodin denně a vyrazit bez něj například k lékaři či do prodejny potravin je nemyslitelné.

„Je velmi smutné, že v naší republice jsou osoby s postižením v doprovodu asistenčního psa téměř každý den vystaveny šikaně v obchodech, v dopravních prostředcích nebo na dětských hřištích, kam nechtějí dítě s handicapem v doprovodu asistenčního psa vpouštět, ačkoliv je tento pes řádně označen,“ sdělují své zkušenosti klienti organizace Helppes, která se věnuje výcviku asistenčních psů pro osoby s nejrůznějšími druhy handicapů.

Je třeba být řádně označen

Kam má přístup asistenční pes? Lidé a jejich psí pomocníci stále čelí mnoha omezením...

Asistenční nebo vodící pes by měl být vždy jasně označen vestičkou s označením organizace, která ho vycvičila, jeho pán pak při sobě nosí průkazku, která potvrzuje, že pes splňuje standardy kladené na výcvik asistenčního psa. Mezinárodně uznávané „občanky“, tzv. ID karty asistenčních psů, se u nás už sice vydávají, ale bohužel nejsou, stejně jako definice označení asistenčního psa, zakotveny v české legislativě. Je to jeden z důvodů, proč se stále nedaří zajistit kvalitu výcviku a vyřadit ze hry podvodné organizace, které nabízejí „falešné“ asistenční psy.

V zákonech jsou mezery

Kam má přístup asistenční pes? Lidé a jejich psí pomocníci stále čelí mnoha omezením...

Vedle jasně formulovaného zákona, v němž zatím držitelé asistenčních psů nemají oporu, chybí i základní informovanost mezi lidmi. Není nic nezvyklého, když si cestující v prostředcích hromadné dopravy stěžují na přítomnost asistenčního psa nebo napomínají jeho majitele, že zvířeti nenasadil náhubek. Asistenční pes přitom povinnost nosit v dopravních prostředcích náhubek nemá, neboť musí být připraven například podávat svému pánovi věci ze země.

Řada postižení není na první pohled viditelná, přesto má člověk s handicapem svá práva a zaslouží si ohledy stejně jako jeho psí pomocník!

Buďme ohleduplní

Kam má přístup asistenční pes? Lidé a jejich psí pomocníci stále čelí mnoha omezením...

Řada postižení není na první pohled viditelná, přesto má člověk s handicapem svá práva a zaslouží si ohledy stejně jako jeho psí pomocník. „Lidé nechápou, proč by se měli chovat ohleduplně k mladé dívce, která jde v obchodě se svým asistenčním psem. Přitom může jít o dívku, která trpí silnou posttraumatickou poruchou, a která se odvážila jít do obchodu jenom právě díky doprovodu svého asistenčního psa. Jakékoliv nevhodné chování, slovní útok atd. může mít v tomto případě katastrofální následky a dívka se do obchodu už nikdy nevrátí,“ uvádí Zuzana Daušová z organizace Helppes, která se zabývá výcvikem asistenčních psů.

Bez dovolení rozhodně nehladit

Kam má přístup asistenční pes? Lidé a jejich psí pomocníci stále čelí mnoha omezením...

Práci asistenčních psů narušují neznalí lidé i v běžném každodenním styku, i když většinou v dobré víře. Klidnou a přátelskou povahu psa často vnímají jako pobídku k drbání, povídání nebo dokonce podávání pamlsků. Psí asistent je sice velmi dobře vycvičen k tomu, aby byl vůči okolním vlivům imunní, každé rozptýlení však narušuje jeho soustředění na práci a schopnost rychle reagovat na potřeby svého pána. „Pokud si chcete psího pomocníka pohladit, vždy se zeptejte jeho držitele bez ohledu na jeho handicap. A nemějte mu za zlé, pokud vám to nedovolí – jistě má své důvody. Pes přece není veřejným majetkem, na který si může sahat každý, komu se zlíbí,” doplňuje Zuzana Daušová.

 

Kateřina Kubíčková

Foto: PR consultant

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->