Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Co vše stojí za výcvikem asistenčního psa?

Andělští psi Vodící psy jsme probrali – nyní jsou na řadě psi asistenční. Víte kdo například, kdo hradí asistenčního psa, nebo kdy na něj má člověk nárok? Nejen to naleznete v rozhovoru s názvem Andělští psi.


Co vše stojí za výcvikem asistenčního psa?

Představte nám organizaci Pes pro tebe.

Oficiálně jsem založila organizaci Pes Pro Tebe v roce 2005, ale výcvikem vodicích a asistenčních psů se zabýváme již od roku 2001, kdy jsem si vycvičila svého vodicího psa plemene belgický ovčák-malinois, Larryho Bohemia Alké. Naše organizace si zakládá na skutečnosti, že pejsky v předvýchově i ve výcviku máme umístěné nejprve v rodinách dobrovolníků a poté v rodině trenéra, který psa dále připravuje, dle jeho specializace. Odpadá tak stres psa z odloučení od člověka při jeho umístění v kotci. Nespornou výhodou je také skutečnost, že jednou z cvičitelů je člověk s těžkou zrakovou vadou. Handicap je v tomto případě vlastně výhodou, jelikož cvičitel otestuje chování psa přímo při spolupráci s člověkem se zrakovým postižením.

Pro mnohé je jen jeden asistenční pes. Ve skutečnosti se ale dělí dle postižení člověka. Jak se tedy dělí asistenční psi?

Asistenční psi se dělí na tyto specializace:
  • Signální pro neslyšící – upozorňují na veškeré zvuky v bytě např. mikrovlnné trouby, tekoucí vody, zazvonění bytového zvonku, či mobilního telefonu apod.
  • Detekční pro diabetiky – upozorňují na pokles či vzestup hladiny cukru v krvi. (V čísle 5/2017 vyšel rozhovor o detekčním psu) 
  • Epileptiky – upozorňují na příchod záchvatu s předstihem, tzn. Postižený člověk může ulehnout do postele, aby se nezranil.
  • Kardiaky – upozorňují na radikální vzestup či pokles tlaku popř. arytmii.
  • Balanční – pomáhá při chůzi člověku s poruchou rovnováhy např. při roztroušené skleróze a jiných onemocněních. Pro takového člověka je problém udělat samostatně krok, vyjít schody, či se pro cokoli při závrati sehnout. Pro tento účel se cvičí extrémně velcí a robustní psy.
  • Klasický asistenční pes pro osoby s tělesným či kombinovaným postižením – zvládá podávání všech předmětů, pomoc při svlékání oblečení, oporu při přemisťování z vozíku na lůžko, přivolání výtahu, rozsvícení, či zhasnutí světla, přitáhnutí vozíku a pomoc při jeho nájezdu na obrubník, přinese předměty dle názvu i z šuplíku, skříňky, nebo třeba z lednice.
  • Asistenční psi pro lidi s poruchou autistického spektra – jelikož člověk s tímto onemocněním má krom jiného velký problém při komunikaci s lidmi a to i s rodinnými příslušníky, funguje takový pes jako určitá spojka i pro komunikaci např. matky s dítětem. Pes je naučen zastavit dítě např. na konci chodníku, jelikož dítě často nereaguje na slovní pokyn, ale na zastavení psa, kterého se drží, reaguje okamžitě.

Která plemena jsou vhodná pro tento druh výcviku, a je možní, že si klienty vybere plemeno sám?

Nejčastěji využíváme plemena jako je border kolie, labradorské či zlaté retrívry, curli coated retrívry, flat coated retrívry, královské pudly či účelové křížence jako jsou např. labradoodle – labradorský retrívr x královský pudl. Momentálně cvičíme také fenku plemene portugalský vodní pes. Vycvičit je možné i jiná plemena, pokud se najde jedinec s vhodnou povahou. Psi musí v roce projít povahovými testy a také zdravotními vyšetřeními (RTG: loketních, kyčelních a ramenních kloubů, biochemickým vyšetřením krve na možná onemocnění jako je cukrovka, nedostatečnost ledvin, onemocnění jater či štítné žlázy apod.) Dále psy absolvují EKG. a vyšetření očního pozadí. Pokud jsou všechny tyto testy v pořádku, teprve pak může psí dorostenec nastoupit do speciálního výcviku. Klientovi vybíráme pejska dle jeho povahy a životního stylu. Pokud je budoucí majitel aktivnější, získá středně temperamentního pomocníka, jestliže se jedná a člověka méně aktivního, získá pejska klidnějšího temperamentu. Roli hraje např. i faktor, jestli je budoucí majitel asistenčního psa autoritativní, nebo spíše jemnější, nebo komunikativnější, či spíše introvert, tento faktor rozhoduje také o tom, jakého psa z hlediska povahy budoucí majitel získá. Vlastního psa klienta zpravidla necvičíme, spíše výjimečně, důvodem je skutečnost, že pes musí splňovat nejen povahové ale i zdravotní kritéria. Pejsek musí mít také důsledné a správné vedení již od štěněte, aby si vtisknul správné návyky, toto bývá často u psů klientů velký problém.

Co se týče velikosti, cvičíme středně velké či větší psy. Hlavní roli hraje kromě povahy i kohoutková výška a váha psa. Pokud má pes vykonávat dovednosti jako je např. podržení dveří, pomoc při vytažení vozíku na obrubník apod. je nutné, aby měl pes určité proporce. Tyto nároky nesplňují menší plemena.

Vodicí psy financuje stát jak je to s asistenčními? Vím, že to stát nehradil, ale nedávno jsem slyšela snad v rádiu, že se to má změnit. Jak to tedy je?

Asistenční psi nejsou stále hrazeni jako např. vodicí, ale v letošním roce ministerstvo práce vypsalo jednorázovou dotaci na úhradu nákladů spojených s výcvikem asistenčních psů pro rok 2017. Má to ovšem háček, z tohoto projektu je možné zafinancovat jen psy, jejichž majiteli budou lidé s druhým a vyšším stupněm závislosti. Např. právě diabetici a i někteří lidé s poruchou autistického spektra do této skupiny nepatří, jelikož mají pouze první stupeň. Pro letošní rok jsme touto cestou získali prostředky na tři asistenční psy, je to obrovská pomoc, za kterou jsme vděčni, nicméně zpravidla ročně vycvičíme a předáme šest psů, tzn. určitě budeme shánět prostředky minimálně na jednoho pejska.

Kdo si může pořídit asistenčního psa?

Oslovit nás může kdokoli s tělesným, postižením či s diabetem, popř. se záchvatovým onemocněním, samozřejmě i s kombinovaným postižením. Jelikož naši asistenční psy připravujeme také na canisterapiji, v podobě polohování, cvičíme i pejsky pro děti i dospělé s DMO a jinými onemocněními, při kterých jsou postižené horní či dolní končetiny. Věnujeme se také výcviku vodicích psů, což byla na počátku naší činnosti priorita. Já cvičím vodicí psy a troufnu si říci asi jako jediná u nás metodikou tvarování chování pomocí clickeru. V posledních letech u nás výcvik asistenčních psů z hlediska poptávky převažuje.

Jak dlouho trvá výcvik asistenčního psa a dáváte štěňata i do předvýchovy?

Kompletní příprava asistenčního psa trvá dle psychické vyzrálosti daného jedince 18  až 24 měsíců. Převažuje u nás nákup dvouměsíčních štěňátek a jejich umístění v rodinách dobrovolníků na tak zvanou předvýchovu. Pejsky starší nakupujeme jen v případě, že jsme nuceni ze zdravotních či povahových důvodů psa vyřadit a nemáme momentálně adekvátní náhradu.

Co je důležité, aby štěňata získala v předvýchově za zkušenosti a jak vybíráte předvychovatele?

Nejdůležitější je, aby si štěňátko udělalo zásadní vazbu na člověka, chtělo s ním dobrovolně spolupracovat a pracovalo s radostí. Snažíme se štěňátka od útlého věku odměňovat za dobré chování a eliminovat tak to špatné. Štěňátka si musí v předvýchově osvojit takové dovednosti jako je např. nereagovat na jiné psy, umět se soustředit v rušném prostředí, chodit na prověšeném vodítku, netahat a samozřejmě zvládat takové cviky jako je např. přivolání za každé okolnosti, držet se i na volno v blízkosti svého pána, sednout si, lehnout a zůstat na místě, pokud majitel psa odloží např. v restauraci. Každý měsíc pořádáme setkání vychovatelů štěňat, kde pracujeme jak s vychovateli, tak s jejich svěřenci. Na tomto setkání procvičujeme dovednosti, které štěňátka musí zvládat. Potencionální zájemce o předvýchovu si na toto setkání pozveme, abychom viděli, jak umí se zapůjčeným štěňátkem pracovat, jaký mají pro práci cit atd. Pokud se jedná o začátečníky není to problém, koordinátorka předvýchov se setkává s vychovateli dle potřeby i jednou týdně. Pejsek musí být opravdu spolehlivý a pracovat rád, jelikož se na něj musí budoucí majitel plně spolehnout.

Předvychovatele hledáme stále, pokud bych měla vyjádřit, jaký by měl zájemce o výchovu být asi bych řekla toto:

Určitě člověk, který má rád psy, ale je zodpovědný. Tuto činnost chce dělat proto, aby pejska připravil pro následný výcvik, aby se chtěl učit novým věcem a tato činnost ho bavila. Každý vychovatel, který štěňátko připravuje sice získá jen symbolickou odměnu, ale vědomosti, které u nás získá mu zůstanou na vždy. A důležité, co je třeba si uvědomit, že štěňátko si neberete na mazlení, ale proto, že z něj má být spolehlivý pomocník, který bude skvělým partnerem pro svého budoucího majitele.

 

Člověka s bílou hůlkou, černými brýlemi a psem u nohy lidé asi dnes už berou, ale jak přijímá veřejnost asistenčního psa třeba v obchodu?

Asistenční psi se naštěstí stále víc dostávají do povědomí veřejnosti, ale pokud se setkáte s člověkem, který nemá psy rád, je jedno jestli je to pes vodicí nebo asistenční.

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->