Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Dovedete si představit, že jste někde na veletrhu a v samotném areálu nebo v jiném podobném prostředí plném lidí, psů a jiných vzruchů se vám někdo ztratí a vy ho nemůžete najít? Tak přesně takovou situaci jsme s kolegyněmi nasimulovaly na For Pets 2022 a tak trošku si prověřily, k čemu je ten mantrailing vlastně dobrý. Zajímá vás výsledek našeho pokusu? Pak rozhodně pokračujte ve čtení!


Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Luboš Satora je, dalo by se říci, nejen duchovním, ale i ryze praktickým „otcem“ mantrailingu v Čechách a na Slovensku a naše redakce se mu snaží usnadnit propagaci a šíření této velmi účinné metody vyhledávání ztracených osob. A tak vznikl v rámci natáčení podcastu na veletrhu For Pets takový nápad. Co kdybychom mu přímo na místě někoho schovali a schválně jestli ho se svým psem dokáže najít i za takových ztížených podmínek. A co myslíte, jak to dopadlo? Dali to spolu na první dobrou nebo to byl naprostý propadák a mantrailing prostě v extrémním prostředí nefunguje? Celé jsme to navíc natočili a Luboše požádali, aby video, které naleznete uvnitř článku, patřičně okomentoval. Tak se na to pojďme společně juknout…

Luboši, co sis v první chvíli pomyslel, když jsme s kolegyněmi přišly s kreativním nápadem otestovat tebe a tvého psa přímo v areálu výstaviště?

Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Když jsme se bavili o tom, že se ztratila dcera Ivety (pozn. red. naše paní šéfredaktorka měla jeden den na veletrhu s sebou svou dceru), tak jsem doufal, že se sama najde a vás nenapadne v tomto tématu pokračovat. Ale na druhou stranu je mantrailing i o tom, že by měl pes a psovod zvládat i situace, do kterých se pravděpodobně v praxi nikdy nedostane, ale mohou ukázat limity možného zásahu.

Mantrailing je i o tom, že by měl pes a psovod zvládat i situace, do kterých se pravděpodobně v praxi nikdy nedostane, ale mohou ukázat limity možného zásahu!

Vítáš taková rušná prostředí jako možnost dobrého tréninku?

Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Spíš je to takový pokus, co pes ještě zvládne. V každém případě je toto možné dělat pouze s dobře vycvičeným psem, který se už zvládá koncentrovat na hledaný pach, bez ohledu na vnější vlivy. My tomu říkáme „priorita hledaného pachu“. Pes musí být schopný soustředit se tak, aby jej žádné vyrušení neodradilo od sledování hledaného pachu. Při pátracích akcích je těch vyrušení také mnoho, na místě, kde se hledaná osoba nacházela, už většinou prošlo plno lidí, zvědavců, policistů, psů, lítá tam vrtulník, jezdí auta, či je terén prošlapaný lidmi. Pokud toto pes nezvládá, nemá šanci být úspěšným.

Když se tak zamýšlím nad těmi frekventovanými místy, je pro psa těžší čuchat v hustém městském provozu, ale venku, nebo spíš v hale, kde je kromě spousty lidí a pachů ještě i řada cizích psů a lákavých stánků s krmením?

Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Pravděpodobně je ta hala jednodušší. Hlavně v tom, že je zde hledaného pachu relativně plno. I tady byla hledaná slečna celé odpoledne, pohybovala se po celé hale, zdržovala se na vašem stánku, pach byl čerstvý a koncentrovaný pes prakticky vyhledává spíše zdroj pachu, tedy nejčerstvější pach. Město má mnoho dalších problémů, hlavně horizontální a vertikální proudění vzduchu podél budov, pohyb vozidel, které pach rozfoukávají, pachu hledané osoby je tam málo a cizích pachů mnoho.

Tvůj Chooco je samozřejmě dospělý samec. Jak se ti podařilo docílit toho, že vůbec neřeší ostatní nejen feny, ale ani psy a prostě pracuje?

Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Od samého začátku tréninku, tedy od jeho dvou měsíců je „priorita hledaného pachu“ tím nejdůležitějším, na co se musí psovod zaměřit. Cizí pachy, vzruchy a vyrušení se psovi musí dávkovat pomalu a postupně, aby se priorita pachu udržela. Pokud je to možné, pes by se měl dostat do všech situací, které mohou na trailu nastat. Platí Murphyho zákony, takže, pokud psovi vadí kočky, garantuju vám, že první zásah bude od domu plného koček. Pokud pes v tréninku reaguje na jakýkoliv vzruch a vyrušení, existuje tzv. „návratový povel“, kterým psovod jasně vysvětluje psovi žádoucí a nežádoucí chování.

Pokud člověk nebude znát systém práce mantrailingového psa, mohl by mít pocit, že vlastně vůbec nestopuje, protože pracuje s opravdu hodně vysokým nosem a vypadá to, jakoby se jenom tak rozhlížel a šel dopředu. Bylo by možné to nějak vysvětlit?

To právě souvisí s prací v uzavřeném prostoru, kde je hledaného pachu relativně hodně a pes řeší jenom poslední fázi mantrailingu a to je rozlišování stáří jednoho pachu. Hledá tedy jenom ty nejčerstvější pachové částice a hledá zdroj pachu.

 

Všimla jsem si, že když Chooca něco vyruší od vyhledávání, dáváš povel „práce“. Jakým způsobem se ti toto povedlo natrénovat?

Povel „práce“ je zkrácený návratový povel, kdy tímto povelem posiluji prioritu hledaného pachu. Říkám mu tedy „nech ty pamlsky na pokoji, vrať se do práce“. Řeším tím žádoucí a nežádoucí chování.

Pojďme ale k samotné akci. Dcera naší kolegyně se ukryla na konci jedné haly, ale ještě předtím seděla i u nás na stánku. Přijde mi úplně neuvěřitelné, jak pes jde po stopě vinoucí se mezi expozicemi a najednou na dálku nasaje její pach, odtáhne nás ke stánku eCanis, který následně ho celý prověří a pak klidně pokračuje. Co bys k tomu řekl?

Pachových částic na stánku eCanis bylo mnohem víc, než kdekoliv jinde. Je to v podstatě „pachová oblast“, kterou si pes prověří a pokud tam hledanou osobu nenajde, pokračuje ve sledování čerstvějších pachových částic.

Zásahový pes je ve své podstatě už workoholik, pro kterého už není nejdůležitější ta odměna na konci stopy, ale ta vlastní práce a nalezení hledané osoby!

Celá tato „ostrá akce“ skončila úspěchem. V nácviku samozřejmě může odměnit psa figurant. Jak ale ukončuješ práci psa, pokud skutečně vyhledává ztracenou osobu?

Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Zásahový pes je ve své podstatě už workoholik, pro kterého už není nejdůležitější ta odměna na konci stopy, ale ta vlastní práce a nalezení hledané osoby. Takže zásahového psa už odměňuje i psovod. Ona ta ztracená babička v lese taky nemá v kapse žádné pamlsky. Jak jsi viděla na Choockovi, jeho radost na konci stopy je taková, že je mu jedno, kdo ho pochválí, kdo se s ním potahá o míček. Jediný problém, který neustále řešíme, je jak odměnit psa, pokud dobře v ostrém zásahu pracuje na pachové stopě, ale hledanou osobu z různých důvodů nenajde.

Jak bys na závěr vyhodnotil tento trénink na For Pets?

Kam až sahají možnosti mantralingového psa?

Byl to skutečně test, jestli pes udrží prioritu hledaného pachu i v tomto extrémním prostředí. Chooco sice některá vyrušení registroval, ale vždycky se rychle do práce na hledaném pachu vrátil. Ještě tomu chybí stav, který jsem zažil výrazně snad jenom jednou, kdy jsme s mým předchozím psem Cassinem hledali malou unesenou holčičku, která byla v ohrožení života a Cassino se tak uzavřel do sebe, že vnější vzruchy a vyrušení vůbec nevnímal a soustředil se ve velmi těžkých podmínkách jenom na hledaný pach. Nešlo s ním nijak komunikovat, nevnímal okolí, ale k hledané osobě došel. Byl pak ale tak enormně emočně a fyzicky unavený, že jsem ho musel i do auta zvednout. Tam jsem pochopil, že skutečně špičkový pátrací pes může na trailu i zemřít, protože priorita hledaného pachu je silnější, než udržení životních funkcí.

Na veletrhu For Pets se našemu redakčnímu týmu podařilo natočit s Lubošem Satorou také podcast o mantrailingu. Pokud jste ho tedy ještě neslyšeli, můžete si ho pod následujícím odkazem pustit a určitě nebudete litovat.

Mantrailing a zase mantrailing!
Mantrailing a zase mantrailing!

Slyšeli jste už někdy o mantrailingu? Pak jistě víte, že se jedná o dlouho zcela zbytečně upozaďovanou metodu záchranného vyhledávání ztracených a pohřešovaných osob s poměrně ...

9.4.2022

Moc děkujeme, že ses nechal k podobné „taškařici“ přemluvit a také za vysvětlení, jak taková mnohdy náročná práce probíhá.

Michaela Weidnerová

Foto:   archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->