Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Péče o psa v chladném počasí – oblékat nebo neoblékat?

Četli jste lednovou anketu chovatelů na téma oblékání psů v chladnějším počasí? A pořád nemáte jasno, jak se k tomu postavit? Možná vám v rozhodování pomůže i následující velmi pěkně a srozumitelně napsaný článek.


Péče o psa v chladném počasí – oblékat nebo neoblékat?
Zuzana Wildmannová 16.2.2019 6109x Ostatní

Nastává chladné období a řada majitelů váhá nad tím, zda svého psa do zimního období vybavit oblečkem anebo ho neoblékat.

Nezapomínejte, že pes má, na rozdíl od nás lidí srst, která ho chrání před chladem i teplem díky své termoregulační funkci (Tedy většina plemen psů srst má a většina lidí srst nemá, na obou stranách  se však vyskytují výjimky.) Naprosto nesmyslné a kontraproduktivní je oblékání mladého, zdravého, dobře osrstěného psa jen za účelem estetického uspokojení majitele.

Opodstatněné důvody, proč by pes měl být v chladném počasí chráněn FUNKČNÍM oblečkem, jsou:

Péče o psa v chladném počasí – oblékat nebo neoblékat?
  • Starý pes– starý pes, který už není příliš aktivní a pohybuje se obtížně a pomalu, pes trpící dysplaziemi, artrózou anebo degenerativními změnami na páteři by měl rozhodně do chladna být oblečen. Takový pes se už jen obtížně zahřívá svalovou prací, protože jeho pohyb je minimální a kvalita a množství svalové hmoty také ubývá. Chlad neprospívá postiženým kloubům  a páteři. Celková schopnost termoregulace u starých psů klesá stejně jako u starých lidí (staří lidé běžně trpí zimou i v teplém počasí).
  • Nemocný pes– i mladý pes, který trpí na vracející se blokády v oblasti páteře, pes s degenerativními změnami kloubů, pes s chronickým onemocněním ledvin by měl být v chladném počasí chráněn funkčním oblečkem.
  • Pes po operaci– pokud je pes v období zimy po operaci a má vyholenou část těla, je na místě ho na přechodnou dobu na delších vycházkách před chladem chránit, než srst doroste. Pokud je narušena integrita srsti, pes poměrně snadno prochladne.
  • Málo osrstěný pes (bezsrsté plemeno a plemena bez podsady) –  krátkosrstá plemena se sklonem k „plešatosti“ určitých partií jako například pražský krysařík, dobrman  a nebo bezsrstá plemena by měla být v chladném počasí chráněna.
  • Pes po tréninku– pes zahřátý po tréninku by měl při následném odložení (a předchozím zklidnění a „zchlazení“ psa) být chráněn funkčním oblečkem.

JAK oblékat psa? 

Péče o psa v chladném počasí – oblékat nebo neoblékat?

Obleček pro psa MUSÍ být funkční a zabezpečit důležité části, které před chladem potřebujeme ochránit.
Funkční obleček splňuje následující kritéria:

  • Je nepromokavý a udržuje konstantní teplotu (pes v něm nemrzne, ani se nepřehřívá)

Naprosto nevhodné je oblékat psa do bavlněných, vlněných anebo šusťákových oblečků, které snadno promoknou. Pokud pes v mraze nebo ve velmi chladném počasí tráví vycházku v mokrém oblečení, je to stejné, jako když zmokneme my, lidé a jsme nuceni trávit nějaký čas venku v mokrém oblečení – zpravidla pak následuje rýma, nachlazení, bolesti v bedrech, zvýšená teplota, zánět močového měchýře, zánět ledvin, zánět vaječníků apod. U psa hrozí úplně to samé – prostydne, v lepším případě to skončí rýmou, v tom horším zánětem urogenitálního traktu, prochlazením lumbosakrálního nervového plexu, zánětem ledvin atd.

Péče o psa v chladném počasí – oblékat nebo neoblékat?

Dalším nevhodným typem oblečku je  igelitová pláštěnka.
Pláštěnka pro psa je nesmyslný výrobek, který přímo ohrožuje psa na zdraví. Sice ho chrání před deštěm, ale voda a vlhkost, která je na zemi, vzlíná přes končetiny a břicho psa pod igelit, kde se kůže zapařuje. Pes může „díky“ tomuto stavu získat například hotspot a nebo jiné onemocnění kůže.

  • Má zapínání pod břichem a střih jako koňská deka, není to rozhodně svetr, rolák, mikina…

Pes není dítě a jeho tělo není uzpůsobené na to, aby ho majitel oblékal do mikinek, svetříčků a bundiček a přetahoval mu oblečení přes hlavu a končetiny oblékal do rukávků. Jedná se o nevhodnou manipulaci s tělem psa, kterým můžete vytvořit blokádu zejména v krční páteři (v praxi řeším každou zimu několik takových případů). Funkční obleček má zapínání pod břichem, což zajistí bezpečnou manipulaci.

  • Chrání všechny části těla psa, které potřebujeme před chladem zabezpečit

Správný obleček chrání celou páteř od krční páteře až po kořen ocasu a chrání také velké klouby končetin. Pokud bude mít pes kolem krku kožešinový  límec, jako má letec RAF, a oblast ledvin zůstane holá, oblečení naprosto neplní funkci.

Foto: Soňa Marešová, Marcela Krejčíková, Naďa Kramolišová, Tamara Šamánková, Michaela Urbánková

Zuzana Wildmannová

Péče o psa v chladném počasí – oblékat nebo neoblékat?

Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky a lektor první pomoci, akreditovaný zkouškou MŠMT. V současné době student Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář.

http://www.fyziopes.cz/

Péče o psa v chladném počasí – oblékat nebo neoblékat?
Tímto tématem jsme se nedávno rovněž zabývali v anketě chovatelů a majitelů psů. Přečíst si ji můžete zde
Kam dál ...