Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Je spravedlnost slepá?

Spravedlnost je prý slepá. V případě postihů pro ty, jež týrají zvířata je pravděpodobně i hluchá, chromá a bezzubá. Jak jinak si vysvětlit směšné tresty, které v případech týrání psů (koček, koní či hospodářských zvířat) v našich končinách padají?


Je spravedlnost slepá?
Kateřina Smětáková 19.2.2025 2714x Na ostří nože

Mediálně známé kauzy týrání zvířat obvykle mají ve sdělovacích prostředcích poměrně hodně prostoru. Češi jsou na předních příčkách co do počtu domácích mazlíčků na osobu, takže se každý případ, který vypluje na povrch, tak trochu dotýká nás všech. Na facebookových skupinách a v diskuzích na informačních serverech se tak s každým dalším případem zvedne vlna spravedlivého rozhořčení. A jak se na tyto případy dívá česká justice?

Co říká zákon?

Je spravedlnost slepá?

Podle § 302 Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů

(1) Kdo týrá zvíře surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li takový čin veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném,

b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo

c) pokračuje-li v páchání takového činu po delší dobu.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až šest let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na větším počtu zvířat,

b) způsobí-li takovým činem týranému zvířeti trvalé následky na zdraví nebo smrt,

c) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, nebo

d) spáchá-li takový čin opětovně.

Podle dat z projektu „Jak trestáme“, za kterým stojí studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy, od roku 2016 do roku 2022 ve zhruba 200 případech týrání zvířat a zanedbání péče uložil soud v téměř 70 % případů „jen”  podmínečný trest!

Jaká je realita?

Je spravedlnost slepá?

Přestože zákon nabízí poměrně vysoké sankce za týrání zvířat, bohužel jich naše soudy téměř nevyužívají. Zhusta se tak stává, že tyran odchází od soudu s podmínečným trestem či pouhou pokutou. To však ty otrlejší v ničem neomezuje a není výjimkou, že po uplynutí pár měsíců takovému výtečníkovi klepe opět na dveře Krajská nebo Státní veterinární správa. Podle dat z projektu „Jak trestáme“, za kterým stojí studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy, od roku 2016 do roku 2022 ve zhruba 200 případech týrání zvířat a zanedbání péče uložil soud v téměř 70 % případů „jen” podmínečný trest. Ačkoliv má Česko společně se Slovenskem v Evropě jedny z nejvyšších trestních sankcí za týrání zvířat (v případě úmrtí až šest let v Česku a osm let na Slovensku), využívají je minimálně.

Kam se mohu v případě podezření na týrání zvířat obrátit?

Je spravedlnost slepá?

Pokud máte podezření, že někdo ve vašem okolí páchá nekalosti na zvířatech – ať už v zájmovém chovu nebo u hospodářských zvířat, můžete se obrátit hned na několik institucí. Nejlépe písemnou formou můžete informovat obecní úřad, Krajskou veterinární správu, policii ČR nebo státní zastupitelství. Bližší informace, jak postupovat, a jaká opatření mohou pro zvířata v nevyhovujících podmínkách tyto instituce zajistit, naleznete na serveru Státní veterinární správy.

Pes „z parapetu” a jak to dopadlo?

Je spravedlnost slepá?

Jistě jste zaregistrovali v březnu loňského roku případ psa plemene american bully, kterého vyhladovělého zachraňovali hasiči z parapetu panelákového bytu. Vyhladovělý pes byl mnoho dní sám v uzamčeném bytě bez potravy a vody. Z nouze pojídal mimo jiné i své vlastní výkaly. Podvyživeného a dehydratovaného psa se ujala místní veterinářka. Majitel, který o psa dlouhou dobu nejevil zájem a nezajistil jeho základní potřeby, odešel od soudu s třicetiměsíčním nepodmíněným trestem odloženým na zkušební dobu čtyř let, a se čtyřletým zákazem držení a chovu zvířat. Polehčující okolností bylo jeho doznání.

„Milovnice” psů z Plzně vyvázla s podmínkou

Je spravedlnost slepá?

Od roku 2018 se táhne kauza týrání psů ze Sedlce a Plzně. Majitelka vlastnila desítky psů malých plemen a jejich kříženců. Vzhledem k okolnostem, množství zvířat a tomu, jak s nimi bylo zacházeno, Okresní soud Plzeň-město uložil oné dámě osmnáct měsíců nepodmíněně. Zdálo se, že se blýská na „lepší časy” a takovéto chování bude adekvátně potrestáno. Mnoho milovníků psů přivítalo tento rozsudek jako takovou první vlaštovku a doufalo, že tak vznikne jakýsi precedens, a soudy přestanou přistupovat k týrání zvířat laxně. Bohužel po odvolání ke Krajskému soudu byl tento rozsudek zmírněn na dvouletou podmínku s odkladem na tři roky. Ženě byla také uložena peněžitá pokuta a propadnutí téměř stejně vysoké sumy.

Myslíte si, že jsou tresty za týrání zvířat dostatečné? Přivítali byste raději přísnější rozhodování soudů? Těšíme se na vaše názory a komentáře.

 

Kateřina Smětáková

Ilustrační foto: Pixabay

Kam dál ...



-->