Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Patříte mezi ty majitele psů, kteří pečlivě ověřují a prověřují a opravdu se pídí po těch správných informacích nebo když něco řešíte, napíšete prostě a jednoduše na Facebook a „děj se vůle boží“? Tentokrát vám totiž nabízíme zamyšlení nad tím, jak mohou být sociální sítě nevyzpytatelné a mnohdy až nebezpečné!
Sociální sítě jsou dnes plné „zaručených“ rad a doporučení týkajících se zdraví, výcviku, chování nebo výživy psů. Bohužel, ne všechny informace, které tam nalezneme, jsou správné, ověřené nebo co hůř bezpečné. Přestože se mohou tvářit jako odborné, ve skutečnosti často pocházejí od lidí bez relevantního vzdělání či zkušeností, kteří se jen doma nebo v práci nudí a klávesnice počítače, či mobilu je v tu chvíli jejich nejlepším přítelem. Proč bychom se tedy měli vyvarovat hledání odpovědí na kynologické otázky právě v různých skupinách a komunitách na Facebooku, Instagramu i jinde?
Na sociálních sítích se velmi snadno šíří nejrůznější mýty a nepravdy. Například v oblasti zdraví psů můžeme narazit na rady typu „na průjem pomůže černé uhlí“ nebo „očkování je zbytečné“. Takové informace mohou být nejen neúčinné, ale v některých případech i pořádně nebezpečné. Pokud má pes už tři dny epileptické záchvaty a pěnu u huby, opravdu nebudeme někam vypisovat, ale sebereme se a mažeme co nejrychleji k odborníkovi. Pokud bychom třeba, nedej bože, řešili něco podobného s dítětem, ani ve snu nás nejspíš nenapadne hledat informace někde „v éteru“. Správnou diagnózu a léčbu by tedy měl vždy určovat u zvířat veterinář a u dětí pediatr, nikoliv anonymní uživatelé internetu. Kromě toho se často objevují nebezpečné rady ohledně samoléčby psů pomocí lidských léků a doplňků, které mohou být ve spoustě případů pro zvířata toxické.
Místo procházení diskuzí na sociálních sítích bychom měli informace o zdraví, výcviku a výživě našich psů čerpat z důvěryhodných zdrojů!
Každý pes je jedinečný a neexistuje jedna metoda výcviku, která by fungovala absolutně na všechny. Na sociálních sítích však často najdeme zjednodušené rady bez ohledu na individualitu daného jedince. Co funguje u jednoho psa, může být pro jiného zcela nevhodné nebo dokonce kontraproduktivní. Nakonec i interpretace samotného tazatele nemusí být úplně přesná a konkrétní problém může vyznít jinak, než vypadá situace ve skutečnosti. Proto je důležité vyhledávat pomoc od kvalifikovaných trenérů nebo odborníků na chování psů. Kromě toho některé „moderní“ výcvikové metody propagované na internetu mohou být založené na zastaralých teoriích a principech, které jsou již dávno překonané a vědecky vyvrácené.
Také už jste někdy slyšeli takový nesmysl, že štěněti, když se doma vyvenčí, je třeba mu v tom vymáchat nos nebo psovi, který přijde na přivolání až na desátý pokus, musíte důrazně vyčinit? A tyto příklady zdaleka nejsou ty nejhorší.
Krmení psů je častým tématem diskusí na sociálních sítích, kde se objevují protichůdné názory na granule, BARF nebo domácí stravu. Mnohé rady nejsou podložené vědeckými studiemi, ale pouze osobními zkušenostmi jednotlivců. I tady platí, že co pes, to originál. Přitom nesprávná výživa může mít dlouhodobé negativní dopady na zdraví psa. Nejlepší je konzultovat jeho stravování se svým chovatelem, odborníkem na výživu zvířat, či člověkem, kterého dobře znáte, jehož svěřenci výborně prosperují a kterému důvěřujete. Ne vždy vám dá dobrou radu veterinář, který se výživou detailněji nezabývá, a doporučí jen to, z čeho má v ordinaci největší provizi. Sociální sítě také často podporují módní diety (pes rozhodně není vegan), které nejsou přizpůsobené individuálním potřebám konkrétního psa, což může vést k vážným zdravotním problémům, jako je podvýživa nebo přetížení organismu.
Zamyslete se také selským rozumem nad otázkami „jak přes kopírák“ v různých „granulářských“ skupinách typu: „Mám takového a makového psa, co byste mi doporučili za granule, aby byly kvalitní a chutnaly (a pokud možno za „pět korun“)?“ Co takový tazatel asi očekává, že dostane za informace? Odpoví mu tam nejméně třicet lidí, mezi nimiž budou minimálně tři zainteresovaní výživoví poradci různých firem nebo e-shopů s krmením a každý se podělí o svou zkušenost (někteří se i shodnou). Takže budeme mít patnáct až dvacet různých značek a co dál? Vychází nám z toho jediné. Majitel psa bude přesně tam, kde byl nebo naprosto stejně, jako když se rozhlédne po regálech v kterékoliv kamenné prodejně nebo si projde nabídku internetového obchodu. Proč tedy psát na Facebook? Nad tím zůstává opravdu rozum stát…
Uživatelé sociálních sítí nenesou absolutně žádnou odpovědnost za rady, které mnohdy i v dobré víře poskytují!
Uživatelé sociálních sítí nenesou absolutně žádnou odpovědnost za rady, které mnohdy i v dobré víře poskytují. Pokud se řídíme doporučením neznámé osoby a něco se stane, neplynou z toho pro dotyčného žádné následky. Veterináři, profesionální trenéři nebo odborníci na výživu oproti tomu pracují na základě znalostí a zkušeností a za své rady nesou profesní odpovědnost. Navíc mnozí uživatelé sdílejí své zkušenosti bez jakéhokoliv kritického myšlení – jedna úspěšná zkušenost s neověřenou metodou se snadno promění v „osvědčenou pravdu“, kterou začne následovat mnoho dalších majitelů psů, aniž by si uvědomili její potenciální rizika.
Diskuze na sociálních sítích jsou často plné emocí, což může zkreslovat objektivní pohled na věc. Mnoho rad je formulováno na základě osobní zkušenosti a subjektivních pocitů namísto vědeckých poznatků. Lidé mají tendenci podporovat názory, které odpovídají jejich přesvědčení, i když nejsou podložené fakty. Výsledkem může být, že místo ověřených doporučení dostáváme zkreslené a někdy až nebezpečné informace.
Místo procházení diskuzí na sociálních sítích bychom měli informace o zdraví, výcviku a výživě našich psů čerpat z důvěryhodných zdrojů. Patří sem veterinární kliniky, odborné knihy, články psané profesionály či konzultace s certifikovanými trenéry.
Pokud už chceme využívat internet, měli bychom hledat informace na oficiálních stránkách veterinárních organizací, univerzit nebo odborných časopisů. Existují také profesionální online kurzy a semináře, které poskytují relevantní a ověřené informace.
Internet je skvělým nástrojem k získávání informací, ale je důležité rozlišovat mezi ověřenými fakty a osobními názory. Naše rozhodnutí by měla být založena na důvěryhodných zdrojích a odborných znalostech, ne na anonymních komentářích na sociálních sítích. Nakonec jde přece o zdraví a pohodu našich čtyřnohých přátel.
Michaela Weidnerová
Foto: Pixabay
Všimli jste si, že ani FCI nezůstává k aktuálnímu dění na Ukrajině lhostejná? Shrnutí ...
Na ostří nožeVěřte - nevěřteTaké zastáváte názor, že jsou renomovaní chovatelé jen bandou vydřiduchů, která na svých ...
Na ostří nože-->