Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak správně na pohyb a figury v kruhu?

A máme zde pokračování oblíbeného výstavního seriálu! Tentokrát se budeme věnovat pohybu a výstavním figurám. Což není pro začínajícího a nezkušeného vystavovatele nic snadného. Tento díl vám v tom tedy trochu pomůže a ukáže, jak se v kruhu orientovat a čeho se tzv. chytit.


Jak správně na pohyb a figury v kruhu?
Radek Polák 12.1.2018 2431x Výstavy

V minulém díle jsme se učili správně dívat na svého psa v postoji a opravovat případné společné nedostatky. V dnešním pokračování se zaměříme na figury a pohyb v nich. Na výstavě totiž oku nic nelahodí tolik, než se dívat na perfektně sehranou dvojici v kruhu.

„Koza na provaze“ – není cestou

V celém výstavním seriálu se vás snažím přesvědčit o tom, že výstava musí bavit aktéry na obou koncích vodítka. Nyní to však platí dvojnásob. Ač jsou to na první pohled snadné cviky – tam a zpět, kolečko nebo trojúhelník, často nám však dělají nemalé problémy.  Se psem se v kruhu pohybujeme dle pokynů rozhodčího. Pes nás obvykle následuje u levé nohy, pokud není v určitou chvíli dáno jinak (např. tam a zpět ve dvojici). 

kruh „Kolečko“! Jak bizardní?

Nejvíce používanou „figurou“ je tzv. kolečko. Velice často stojí rozhodčí ve středu výstavního kruhu (pomyslné kružnice) a handleři ji opisují do té doby, než je posuzovatel spokojený a předvádění ukončí. Ač to vypadá snadně, tak to je právě to, co to v žádném případě není. V každém případě se dívejte, kam běžíte! Na výstavách venku se může stát, že bude nerovný terén či dokonce strom v kruhu. V hale jsou na zemi zase často pruhy koberce, které mohou zapříčinit i pád.

Pozice je však také důležitá. Snažte se předvést svého psa co nejlépe a v tempu, které mu bude vyhovovat. Nebraňte ale sami dalším handlerům v jejich práci. Ve zkratce – na nikoho se nemačkejte. Občas může nastat situace, že budete nuceni předběhnout člověka před vámi. Například venčící se pes v kruhu, pes co se vyvlékl z vodítka a podobně. Vždy je obcházejte mezi daným člověkem a páskou ohraničující kruh. Nikdy ne mezi rozhodčím a daným vystavovatelem.  Většina rozhodčích posuzuje pohyb ze středu kruhu, ale jsou i tací, kteří se během vašeho pohybu přesunou. Buďte na tuto možnost připraveni.  

„Tam a zpět“! O co vlastně jde?

Výchozím bodem je rozhodčí. Pokud vás tedy sám vyzve k provedení figury „tam a zpět“, musíte pracovat s prostorem.  Ač by měla každá figura začínat a končit z postoje psa (znovu je důležité dbátna ideální vzdálenost od rozhodčího – viz minulý díl), ne vždy se postoj vyžaduje. Například v malém prostoru předejdete před rozhodčího do ideální vzdálenosti tak, aby na vašeho psa dobře viděl, rozejdete se směrem do úrovně rozhodčího či až za něj a teprve potom provádíte přímkou psa tam a zpět.

Tato figura se používá nejvíce u individuálního posouzení pohybu či při porovnávání dvou psů v „boji“ o titul. Zde se s ní můžeme setkat i ve dvojici! Oficiální prameny uvádějí, že v případě figury „tam a zpět“ společně (tedy dva vystavovatelé se psy) by rozhodčí měl před sebou všechny aktéry vidět v tomto pořadí – handler 1, pes 1, pes 2, handler2. Znamená to v podstatě, že pejsci jdou pro snadnější porovnání vedle sebe. Ne vždy se to takto dodržuje a ne vždy je možné to tímto způsobem provést. Přemýšlejte nad svým psem, druhým vystavujícím a jeho psem. Handleři vyrážejí do pohybu spolu ve stejný moment, dobré je se ústně domluvit. Na konci po obratu by na sebe měli vystavovatelé počkat, což se také velice často neděje. Znovu dodržujeme pořadí handler 1, pes 1, pes 2 handler 2.

Úskalí „tam a zpět“ spočívá velice často ve špatné orientaci vystavovatele v kruhu. Pes by měl být v přímce k rozhodčímu v obou směrech. Mnohdy na výstavě vidíte, jak handler dojde na konec přímky, se psem se chvíli přetahuje a pak vyrazí zpět naprosto jiným směrem. Rozhodčí tedy nemá možnost psa v pohybu plnohodnotně posoudit.

Naučte se pracovat s prostoremvýstava 

Při cvičení trénujte provedení cviku a později jeho eleganci a dynamiku. Na konci přímky je dobré se letmo podívat, kde se právě nacházíte a směřovat opravdu k rozhodčímu. Pokud celou dobu sledujte jen psa a hledíte přitom do země, nevypadá to příliš dobře.  Dalším problematickým bodem je obraz na konci přímky. Než se rozběhnete, podívejte se, kam skutečně běžíte, po čem a na co směřujete. Také pracujete s tím, co je za kruhem! Mladý pes je často nepozorný, a pokud doběhne až na pásku kruhu, kde je v jeho těsné blízkosti další pes na dece, pravděpodobně ztratí pozornost a vy s ním budete mít plné ruce práce. Obrat je možný provést okolo handlera (viz výše) či vně přímky (handler jde okolo psa). Promyslete si, jak velký oblouček zde uděláte a pak znovu směrujte přímo na posuzovatele! Dělat malý oblouček (či žádný) na místě velice často uškodí. I takový malý jezevčík je dlouhý pes a obrat na místě ho naprosto rozhodí. 

trojúhelník „Trojúhelník“! Bermudský?

Někdy mám na výstavách pocit, že figura zvaná „trojúhelník“ je odvozena od toho Bermudského. Vystavovatelé netuší, co mají dělat a většina se v něm orientačně ztratí. V případě ideálního prostoru v kruhu se jedná o rovnostranný trojúhelník, na jehož vrcholu stojí rozhodčí. Občas se můžete setkat s provedením v té podobě, že rozhodčí stojí v rohu kruhu a požaduje provedení této figury. Zde vystavovatel opisuje dvě strany kruhu, či jejich část (dle velikosti kruhu). Znovu bych zde připomněla, že na začátku i na konci figury je vhodné psa postavit do výstavního postoje. Na každém vrcholu kontrolujte, kde jste, a zda držíte alespoň orientační tvar trojúhelníku. Pes musí být dobře vidět pohledem zezadu, z boku, zpředu. Pokud vám to ve cvičení pomůže, nakreslete si křídou na plochu trojúhelník správného tvaru a znovu cvičte bez psa.trojúhelník  

Inspirujte se juniory

Jako vždy platí, že cvičíme jasně, krátce a cvik ukončujete vy, nikoliv pes. Ukončit trénink přímo se slovy: „No, tak si to teda Alíku sežer, už toho bylo dost!“, není úplně dobré. Další figury, se kterými se na výstavách setkáváme, se provádí ve tvarupísmen L, T atd. V běžném výstavním kruhu se s nimi ale nesetkáte. Využívají se zejména při soutěžích v juniorhandlingu. Rozhodně je však dobré tuto soutěž jako divák navštívit (koná se jako doprovodná při většině výstav) a inspirovat se provedením mladých handlerů. Většina z nich má vše perfektně nacvičeno a je opravdu na co se dívat!

Foto: Kateřina Pánková

http://shetlandska-hvezda.cz/

https://www.facebook.com/PankovaHandler

 

Pozvánka na seminář

foto 28.1. 2018 - Praha - Seminář "Výstavy psů - jak na to" (začátečníci), odpoledne praktické cvičení pro pokročilé

25. 2. 2018 - Přerov -  Seminář vystavování pro začátečníky a mírně pokročilé, odpoledne praktické cvičení pro pokročilé

https://www.facebook.com/PankovaHandler

Kam dál ...