Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

IPO versus IGP – největší změna tohoto roku! Co vy na to?

Věnujete se sportovní kynologii a také vám vrtá hlavou změna zkušebního řádu IPO na IGP? A my se právě proto ptáme různých osobností ze světa kynologie na jejich názor ohledně těchto úprav. Tentokrát odpovídá Mistr sportu Ladislav Mach, kterého asi není třeba dlouze představovat.


 IPO versus IGP – největší změna tohoto roku! Co vy na to?
Ladislav Mach 10.2.2019 10197x Ankety

Možná už také víte, že největší a nejsilnější odvětví sportovní kynologie prochází obrovskou proměnou. Mezinárodní zkušební řád IPO totiž mění své jméno na IGP. A nejen to! V řádu došlo rovněž k několika změnám a úpravám. Co to pro nás znamená a co vás případně nejvíce „trápí“?

Otázka: Jak hodnotíte nový Mezinárodní zkušební řád IGP, a která změna či novinka vás nejvíce zaujala a proč?

Řada z nás očekávala od nového zkušebního řádu větší změny s jasnými formulacemi požadavků. Když si však nový řád začínám pročítat, tak vidím, že kromě řady dalších zkoušek jsou změny v náplni nebo v požadavcích na provádění spíše kosmetické.

Vidím mnoho nejasností

Z pohledu změn stávajících zkoušek se mi nový zkušební řád jeví jako zcela zbytečný. Navíc si myslím, že několik formulací není dostatečně jasných a může to vést ke zbytečným nedorozuměním. Např. u cviku aport skokem přes 100 cm překážku je uvedeno: „Psovod se psem zaujímá základní postoj nejméně 4 metry před překážkou.“ V původním řádu IPO je uvedeno, že volba vzdálenosti je na libovůli psovoda, zatímco v řádu IGP toto uvedeno není. Není tak jasné, zda vzdálenost od překážky určí rozhodčí či si ji zvolí sám psovod. Podobně nejasná je formulace v obraně u cviku zadní doprovod, kde je napsáno: „Průběh doprovodu určí rozhodčí. Lom v průběhu zadního doprovodu není vyžadován“. Vzniká tak otázka, zda zadní doprovod musí být vždy pouze v rovném úseku či zda může být prováděn lom? Možná někdo namítne, že vše se upřesní na školení rozhodčích, ale… Mám zkušenosti, že i když se některé nejasnosti na školení rozhodčích vysvětlí a určí se způsob provádění, v praxi se najdou rozhodčí, kteří si přesto nejasná ustanovení zkušebního řádu vysvětlí po svém.

A co mě nejvíc zaujalo?

Jak jsem již uvedl, očekával jsem posun k přísnějším požadavkům na provádění. Proto mě překvapilo, když např. za jeden z nejnáročnějších cviků poslušnosti – odložení za pochodu v sedě, bude možné zadat max. 5 bodů, místo dosavadních 10ti bodů (dle řádu IPO).

Ale abych jen nekritizoval...

Musím se zmínit i o tom, že mě příjemně překvapilo ustanovení řádu IGP, který v obraně požaduje před pouštěním tzv. přechodovou fázi (Na pokyn rozhodčího zůstane figurant klidně stát a pes dál drží rukáv. Teprve po přechodové fázi – uplynutí min. 1 vteřiny, pes na povel nebo bez povelu pustí rukáv.) Prováděním přechodové fáze má rozhodčí lepší možnost hodnotit kvalitu zákusu (klid, plnost a v neposlední řadě i sílu zákusu), která má být stejná po celou dobu zákusu, tedy i těsně před pouštěním.

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Kam dál ...