Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

IPO versus IGP aneb Co nás čeká za změny?

Znáte nový mezinárodní zkušební řád IGP, který nyní nahradil stávající IPO? A postřehli jste řadu změn, které to přináší? Pojďme se na některé z nich podívat společně…


IPO versus IGP aneb Co nás čeká za změny?
Panýrková Iveta 19.1.2019 31429x Sportovní kynologie

Jistě vám nesdělujeme žádnou novinku, všichni to již dávno víme. Sportovní kynologie se dočkala obrovské změny. A o co vlastně jde? Ujišťujeme vás, že se nejedná pouze o změnu názvu zkušebního řádu...

Těžko hodnotit, zda si o to IPO říkalo, pravda je však taková, že ke změnám ve zkušebních řádech opravdu dochází. Naposledy proběhly poměrně nedávno, a to v roce 2012, kdy se nám zkušební řád IPO poněkud rozšířil. Ale co přinášejí nová pravidla tentokrát?

Úvodem…

Pojďme si nyní společně prohlédnout nový Mezinárodní zkušební řád IGP a podívat se na první a zprvu patrné novinky. Co nás v redakci poněkud pobavilo, jsou hned úvodní řádky v obou řádech. Zatímco starý zkušební řád říká: „Již více než dvanáct tisíc let je pes společníkem člověka.“, v novém se uvádí: „Již více než třicet pět tisíc let je pes společníkem člověka.“ A my se tedy ptáme: „Jak dlouho je vlastně pes společníkem člověka?“ Ale dost legrace, přejděme k opravdu podstatným věcem…

Kdo jsou strůjci nového řádu?  

Na obou verzích (staré i nové) pracovalo celkem sedm osob z pěti členských států. Jedná se o lidi, kteří v IPO sportu něco znamenají, závodili na vrcholové úrovni, posuzují mistrovské soutěže atd.  Jejich sestava se však maličko liší od průkopníků řádu minulého. Seznamme se tedy nyní s těmi, kteří stojí za řádem současným. Je to především Frans Jansen (NL) – prezident Pracovní komise psů FCI a dále Günther Diegel (D), Wilfried Schäpermeier (D), Robert Markschläger (A), Heinz Gerdes (D), Clemente Grosso (I) a Hari Arcon (SLO).

Co nás „praští“ do očí?

V první řadě to rozhodně bude daleko širší obsah. Ten zabere čtyři a půl strany, zatímco v již neplatném řádu IPO to byla stránka jedna. Již při jeho pročítání nám ihned dojde, že díky takto rozsáhlému obsahu snadněji najdeme to, co skutečně potřebujeme. Obsah je pak rozdělen do šesti částí, které se dělí na: 1 – všeobecná ustanovení, 2 – oddíl A, 3 – oddíl B, 4 – oddíl C, 5 – zkoušky a 6 – obrázková příloha. Zkušební řád IPO má devadesát šest stran, kdežto IGP je o kousíček rozšířenější, celkem má sto šestnáct stran. Jeho PDF verze, která je volně ke stažení na stránkách Českého kynologického svazu (www.kynologie.cz), čítá dokonce sto sedmdesát devět stran.

Všeobecná část pod „lupou“

IPO versus IGP aneb Co nás čeká za změny?

Ihned v úvodu do očí „bije“ tučná věta, která nás upozorňuje, že v zemích, kde je zakázáno testovat psy obuškem, bude tento řád upraven a je třeba s tím počítat. Daleko zajímavější a možná i přínosnější změnou jsou zkouškové dny. Nově se totiž za ně považují pátek, sobota, neděle a státní svátky. Oproti řádu minulému nám tedy přibyl pátek.

Ve srovnání se starým zkušebním řádem se pamatuje také na tělesně postižené psovody a je jim věnován odstaveček přímo na straně 15. Nyní je všem jasné, jak v těchto případech postupovat. Další velmi zajímavou novinkou je přesně definovaná výstroj psa. A tím myslíme přesné rozměry jednořadého řetízkového obojku. IGP tedy říká: Obojkem se rozumí obyčejný, jednořadý, kovový řetízkový obojek z oček 10 x 20 – 60mm, o délce přiměřené k plemeni, na koncích zakončený navařenými kovovými kroužky průměru 30mm (viz řád na ochranu zvířat čl. 6.). Pamatujme tedy na to již při pořizování výcvikových obojků pro vašeho čtyřnohého miláčka.

IPO versus IGP aneb Co nás čeká za změny?
IPO versus IGP aneb Co nás čeká za změny?

 

Změny ve zkouškách

Největší změnou je jistě pojmenování zkoušek, u čehož nám bude asi déle trvat, než si na to zvykneme. Přiznejme si, že jsme měli mnohdy problém, se po rozšíření původního řádu IPO v jednotlivých zkouškách zorientovat. A nyní je opět všechno jinak, a to dost výrazně. Zásadní je i počet zkoušek. Znovu nám nějaké nové přibyly. Nyní jich zde máme celkem dvacet devět. Pojďme si projít některé z nich a vypíchnout dle nás zajímavé novinky.

Pět nových zkoušek k dobru

První zkouškou je AD – vytrvalostní zkouška, která má prokázat, zda je pes schopen vydržet určitou tělesnou námahu, aniž by na něm byly patrné známky únavy. Tím se v tomto případě myslí běh u kola. Zajímavé je, že zkoušky AD se provádějí jako samostatné akce a zkušební řád v tomto případě pamatoval na nařízení ohledně například počasí či terénu. Podobné zkoušky známe také ze záchranářské kynologie, kde se v minulosti pořádaly. K tomu, abyste na tuto zdánlivě snadnou zkoušku mohli nastoupit, musíte mít složenou zkoušku BH VT. A jaká je předepsaná vzdálenost? Se psem u kola musíte absolvovat trať o délce 20 km, která se však dělí do tří částí. Po prvních osmi kilometrech se dělá patnáctiminutová pauza, poté se pokračuje a ujede se dalších pár kilometrů. Rozmezá ujetých kilometrů před druhou pauzou je devět až šestnáct a následuje opět pauza. Poté se dokončí trasa. Po každém úseku dostává pes pauzu patnáct minut, kdy má možnost volného pohybu. Přitom jej rozhodčí pozoruje a může případně zkoušku pro velkou únavu psa ukončit.

Další novou zkouškou, která má tři stupně je IBGH 1-3, přiznávám však, že z těchto zkoušek nejsem příliš moudrá. Jedná se o pouze o poslušnost, přičemž v prvním stupni se provádí jen pět cviků, IBGH2 obsahuje dokonce sedm cviků. Zásadní rozdíl či změna je v IBGH 3, kdy pořadí cviků určuje rozhodčí a na výběr je z pěti variant. Více asi pochopíte ze zkušebního řádu.

Jaké změny jsou ve starých známých a přece nových zkouškách?

První zkouškou, která je zároveň vstupní pro ty další, je BH VT neboli zkouška doprovodného psa (v IPO řádu byla zkouška pojmenovaná BH). Jednou ze zásadních změn je zkrácení tolik diskutované a neoblíbené chůze. Ta se zkrátila, a to výrazně.  Ostatní cviky jsou prakticky beze změn. Jak celé BH VT vypadá, se můžete podívat na následujícím videu.

IPO versus IGP aneb Co nás čeká za změny?

A jdeme dál. Další sérií zkoušek, které se považují za ty stěžejní, jsou IGP 1-3  (Původně, jak všichni tuší, se jedná o IPO1-3).  Začneme u jedničky. Zde se nám hned u stopy navýšil počet předmětů ze dvou na tři. Nyní to vypadá tak, že v každém úseku stopy je jeden předmět – v prvním a druhém jsou předměty v polovině a třetí pochopitelně na konci stopy. Poslušnost v IGP 1 si nese také důrazné změny. Již zde nenalezneme tři aporty. Byl vypuštěn aport šplhem a tento cvik se tak stává samostatným šplhem jedním směrem.  A co obrana? Tam není co krátit! Myslíte? Podívejme se tedy na oddíl C. Zde došlo k výrazné změně, a to ve vyhledání figuranta. A tak se nenechte zmást tím, jak zkušební řád vypadá. Protože na první pohled to vypadá stejně jako IPO1 a 2 ale...

U IGP 1 se již nevysílá na dva úkryty, nýbrž na jeden, a u IGP 2 jsou zástěny pouze čtyři a šest zástěn najdeme jen ve zkoušce nejvyšší. A není to škoda? Co myslíte?

Stojany s aporty

Možná proto, že byla mnohdy vidět menší nesoustředěnost, či malé pozlobení psovodů jejich psy, přišla změna i zde. Těžko hodnotit. Nicméně řád IGP pamatuje i na to, jak se chodí od a ke stojanu. Věnujte tedy i chvilku na přečtení tohoto odstavce.

To se musí uznat!

Pokud se novému IGP chceme věnovat, jeho nově zpracovaný zkušební řád nám odpovídá skoro na všechny otázky ohledně zkoušek a závodů. Víme, kdy a za co ztratíme body, za co můžeme být tzv. „ukončeni“. Cviky jsou většinou dobře popsány, avšak pro ty, kteří již léta v IPO „jedou“, zde vyvstala řada otázek a nejasností. A my jsme se některých závodníků a rozhodčích zeptali na jejich názory ohledně nového IGP. Co nás velmi nemile překvapilo, je skutečnost, že ne všichni se s námi s odvahou o svůj názor podělí. Mnozí nám napsali i omluvu, že se bojí, aby nebyli ukamenováni. Co myslíte, je to správně? No, nevadí. Pokud chcete vědět, co říkají ti, kteří strach nemají, nezapomeňte sledovat www.ecanis.cz, protože na jejich odpovědi se můžete těšit již v pátek 25. ledna 2019.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají pro strach uděláno, napište nám svůj pohled na věc na naši e-mailovou adresu redakce@ecanis.cz.

Foto: Google

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->