Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Myslíte si, že lze spojit hersenwerk s BARF výživou nebo vám to přijde téměř nereálné? I tady platí staré známé, že všechno jde, když se chce. Jak na to a k tomu navrch spoustu dobrých tipů vám nabízí Lenka Ležalová v dalším díle svého báječného seriálu o hlavolamech. Tak neváhejte a pusťte se s námi do toho!
Pokud krmíte svého psa syrovou stravou (BARF/RAW), možná si kladete otázku, zda a jak lze tuto výživovou formu zkombinovat s hlavolamy. Do většiny hlavolamů se doporučují suché a nedrolivé pamlsky. Co když ale chcete zapojit syrové maso, vnitřnosti nebo vlhké konzervy právě do hlavolamů? Dobrou zprávou je, že to jde! Klíčem k úspěchu v hersenwerku je flexibilita a kreativita. Nebojte se tedy být nápadití i co se syrové stravy a jejího použití v hlavolamech týká. S trochou zkoušení zvládnete najít přesně to, co bude vyhovovat vám i vašemu psovi. Dám vám tipy, které můžete vyzkoušet.
Když chcete používat syrovou stravu do hlavolamů, zvolte nejlépe materiály, které lze snadno omýt a které jsou bezpečné pro kontakt s potravinami. Takové najdete hlavně v kuchyni. Ideální jsou plechy na muffiny, silikonové formy na pečení, různé plastové mističky, kelímky, krabičky a víčka, tvořítka na led apod.
Hlavolamy v hersenwerku by měly být sestaveny tak, aby stimulovaly čich psa. To je pro něj jeden z nejdůležitějších smyslů. Používání malých kousků jídla podporuje právě tuto čichovou aktivitu a hledání, kdy pes zapojuje mozek a soustředí se na objevování skrýší s jídlem. Tomu přizpůsobte i formu jídla do hlavolamů (menší kousky masa, masové kuličky, kousky ovoce, zeleniny, želatinové doplňky, sušené maso).
Vylizování nebo žvýkání větších kusů potravy odvádí pozornost od samotného čichání a mění charakter aktivity. Tekuté a mazlavé formy stravy podporující vylizování používejte raději pro podporu klidu do lízacích podložek nebo plnících hraček (paté, paštiky, jogurty, syrová vajíčka, tekutější konzervy). Stejně tak větší kusy masa nebo kosti na okus podávejte mimo hraní hlavolamů.
Maso, vnitřnosti – pokrájejte na kousky, které pes nemusí dlouho žvýkat.
Mletiny, komplety – lžičkou odkrajujte menší kousky nebo si vytvořte kuličky.
Ovoce a zelenina – kousky vařené mrkve či batátů, borůvky nebo kousky jablka či banánu.
Domácí pečené pamlsky – doporučuji opět spíš menší kousky (vlhké nebo sušené).
Sušené maso, vnitřnosti – můžete si usušit doma nebo zakoupit již hotové. Nepřehánějte to ale s množstvím.
Želatinové doplňky – domácí sulc, kloubní výživa ve formě želé.
Při použití syrové stravy je naprosto zásadní dodržovat správnou hygienu!
Při použití syrové stravy je naprosto zásadní dodržovat správnou hygienu. Vždy po skončení hraní důkladně omyjte hlavolamy v horké vodě nebo myčce. Zbytky jídla odstraňte, aby nedocházelo k bakteriálnímu znečištění. Pro manipulaci se syrovým masem používejte ideálně rukavice a po skončení hraní si důkladně umyjte ruce.
Z formy na muffiny a několika dalších komponentů se dá vytvořit mnoho pestrých hlavolamů s možností různých úrovní. Můžete kombinovat mnoho druhů materiálů, ale i technik, které pes bude potřebovat použít. Pro některé psy budou variace s formou na muffiny úžasnou zábavou a čím více kombinací, tím lépe. Pro jiné psy to může být chaos, ve kterém nebudou schopni se soustředit a budou preferovat jednodušší varianty. Dnes začneme pro mě naprostým základem, a to je muffinkovník naruby.
Pokud váš pes s hlavolamy začíná a nezná jednotlivé komponenty, představte mu je nejdřív zvlášť. A až teprve potom kombinujte komponenty dohromady dle návodu.
Jednotlivé kroky několikrát zopakujte. K dalšímu kroku se posuňte až tehdy, je-li váš pejsek jistý a uvolněný v aktuální úrovni. Hlavolam není tolik náročný na prostor jako třeba „Plážová procházka“, „Nákupák“ nebo rolování. Některým psům bude vyhovovat, když jim hlavolam podržíte v ruce opřený o nohy, starší a vyšší psi ocení i vyvýšenou podložku. Můžete zde hravě uplatnit poznatky z minulých dílů a hodně experimentovat.
Tip: Nejspíš bude potřeba, abyste hlavolam psovi přidrželi. Zamezíte tím ujíždění formy a hlavolam tak bude pro psa stabilní a více pohodlný na řešení. Dávejte si ale pozor, ať se u toho nad psa příliš nenakláníte nebo mu nepřekážíte v přístupu k hlavolamu.
Pozn.: Pokud nekrmíte syrovou stravou, vyzkoušejte i tak a použijte vlhčí formu jídla (ovoce, zelenina, domácí pamlsky, konzerva).
Krmení psa syrovou stravou neznamená, že byste měli vynechávat hlavolamy. S trochou kreativity můžete zapojit i syrové maso. Zajistíte tak psovi mentální stimulaci, a přitom zůstanete věrní vašim zásadám pro stravování. Kromě toho potěšíte přirozené instinkty vašeho pejska. Hurá do toho.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Co byste řekli na to pořídit Parson Russell teriéra odrostlejšímu dítěti jako parťáka na ...
Rozhovory o plemeniDítě a pes-->